زرینچه: برخی بازیکنان استقلال در حد و اندازه‌های این تیم نیستند

بدون شک یکی از بهترین و محبوب ترین بازیکنان تاریخ تیم استقلال است که علاقه مندان به فوتبال هیچگاه بازی های زیبای این بازیکن در استقلال و تیم ملی را فراموش نخواهند کرد؛ شاید مهمترین لحظه زندگی اش همان پاس زیبایش برای حمید استیلی در جام جهانی فرانسه باشد. قرمزپوشان ایران با پاس گل او از آمریکا جلو افتادند و آن روز حال و هوای ایران با تمام روزهای دیگر فرق داشت. بله، جواد زرینچه مرد محبوب استقلال و طرفداران این تیم که حتی اکثر هواداران پرسپولیس نیز او را دوست دارند، هم اکنون به دور از حاشیه در کسوت مربیگری فعالیت می کند و هدایت تیم دسته دومی استقلال جنوب تهران را بر عهده گرفته است.


گفت‌و گوی اختصاصی جواد زرینچه با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) را در زیر می خوانید:


– آقای زرینچه از وضعیت تیم سابق خود که با خبر هستید؟


بله؛ متاسفانه امسال استقلال به هیچ عنوان عملکرد خوبی در لیگ برتر نداشته و در حد انتظار ظاهر نشده است، من هم به عنوان یک عضو کوچک از خانواده استقلال از این مساله ناراحت هستم.– فکر می کنید مشکل اصلی استقلال در این فصل چیست؟


در زمانی که من برای استقلال بازی می کردم، استقلال بازیکنانی را جذب می کرد که بهترین های ایران بودند و در تیم ملی بازی می کردند؛ ولی امسال عده زیادی از بازیکنان جدیدی که جذب استقلال شده اند، در حد و اندازه های نام استقلال نیستند، شاید این بازیکنان ۳ سال بعد به بهترین های ایران تبدیل شوند، ولی استقلال و پرسپولیس جایگاه اینگونه بازیکنان نیستند و هواداران نمی توانند ۳ سال برای موفقیت تیم‌اشان صبر کنند.


– تا چه اندازه می توان “حجازی” را در ناکامی های استقلال مقصر دانست؟


تنها حجازی مقصر ناکامی های استقلال نیست، البته حجازی می توانست پیش از آغاز فصل بازیکنان بهتری را جذب تیم کند ولی مسائلی دست به دست هم داده اند تا استقلال در این فصل نتیجه نگیرد.


– حضور “فیروز کریمی” در استقلال را چه طور ارزیابی می کنید؟


تصمیمی است که مسوولین باشگاه گرفته اند، در چند هفته اخیر فشار زیادی بر روی ناصر حجازی بود و شاید حضور فیروز کریمی بتواند شوکی را به استقلال وارد کرده و تیم از بحران خارج شود.


– عده ای از پیشکسوتان استقلال مخالف حضور فیروز کریمی در استقلال بودند، نظر شما در این مورد چیست؟


آنها حق دارند که از این مساله ناراحت شوند، استقلال پیشکسوتان بسیار خوبی در زمینه مربیگری دارد، از طرفی پیشکسوتان استقلال سال ها جوانی خود را در این تیم سپری کرده اند؛ البته این تصمیمی بوده که مدیر عامل باشگاه و اعضای هیات مدیره گرفته اند و ما تنها کاری که می توانیم هم اکنون انجام دهیم این است که برای استقلال و مربی جدیدش آرزوی موفقیت کنیم.


– نظر شخصی خود را در مورد انتخاب فیروز کریمی به عنوان سرمربی استقلال نگفتید؟


درست است که فیروز کریمی چندین سال قبل پاس را قهرمان باشگاه های آسیا کرده و در ۲-۳ سال اخیر هم به همراه استقلال اهواز در لیگ برتر نتایج خوبی کسب کرده است، ولی به هیچ عنوان مسوولین استقلال نباید تنها به گذشته فیروز کریمی دل خوش کنند.


– فکر می کنید ترکیب حجازی – کریمی می تواند استقلال را به موفقیت برساند؟


امیدوارم اینگونه شود و استقلال از این وضعیت بحرانی خارج گردد، مسوولین استقلال هم کار درستی انجام دادند که حجازی را به عنوان مدیر فنی در استقلال نگه داشتند، چرا که استقلال امسال را حجازی بسته و حضور وی در کنار کریمی، کمک زیادی به استقلال خواهد کرد.


– از بحث استقلال که خارج شویم، لیگ برتر امسال را چه طور ارزیابی می کنید؟


امسال تیم ها خیلی به هم نزدیک هستند و سطح لیگ برتر نسبت به سال های گذشته بهتر شده است.

– کدام تیم ها شانس بیشتری برای کسب عنوان قهرمانی دارند؟


تیم های پرسپولیس، سپاهان، صباباتری و حتی پیکان وضعیت بهتری نسبت به سایر تیم ها دارند، ولی به عقیده من تیم های پرسپولیس و سپاهان مدعیان اصلی قهرمانی در این فصل هستند.


– وضعیت امسال تیم پرسپولیس را چه طور می بینید؟


آنها امسال تیم منسجم و خوبی را جمع کرده اند، افشین قطبی هم تاثیر زیادی در موفقیت پرسپولیس داشته و این مساله را از روی جدول رده بندی و آمار می توان فهمید.


– به نظر شما رمز موفقیت پرسپولیس تا اینجای لیگ چه بوده است؟


اول باید بگویم که موفقیت پرسپولیس تنها به واسطه حضور افشین قطبی نبوده است، بلکه مجموعه پرسپولیس از تماشاگر گرفته تا مدیر عامل و کادر فنی در موفقیت های این تیم نقش داشته اند؛ از طرفی در پرسپولیس همه به دنبال موفقیت تیم هستند و هیچ کس برای موفقیت شخص تلاش نمی کند، ولی این مساله در استقلال بر عکس است و هر کس به موفقیت شخص خاصی فکر می کند.


– این روز ها صحبت های زیادی در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی به گوش می رسد؛ به عنوان یکی از بازیکنان تاریخ فوتبال ایران، فکر می کنید مربی تیم ملی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟


به عقیده من اگر مسوولین می خواهند در تیم ملی از مربی خارجی استفاده کنند، باید به دنبال یک مربی تراز اول باشند، از طرفی فدراسیون باید با مربی خارجی یک قرارداد طولانی مدت ببندد و فرصت لازم هم به این مربی داده شود.


– خیلی ها دوست دارند بدانند جواد زرینچه هم اکنون کجا فعالیت می کند؟


چندی پیش تیمی به نام استقلال جنوب را در تهران تشکیل دادیم که هم اکنون در لیگ دسته دوم باشگاه های کشور حضور دارد و من به عنوان سرمربی در این تیم مشغول به فعالیت هستم. هم اکنون دو هفته از رقابت های لیگ دسته دوم می گذرد و تیم ما به یک پیروزی و یک شکست دست یافته است.


– وضعیت برگزاری لیگ دسته دوم را چگونه ارزیابی می کنید؟


مسوولین توجه زیادی به این لیگ نمی کنند، رشد فوتبال ایران از لیگ های زیرگروه آغاز می شود، خیلی از بازیکنان بزرگ کشورمان از همین لیگ ها خود را به فوتبال کشور معرفی کرده اند، به همین دلیل فدراسیون حداقل باید برای برگزاری منظم این مسابقات تلاش بیشتری انجام دهد.


– چرا در کلاس مربیگری پیشرفته فوتبال شرکت نکردید؟


برای من حضور در تیم استقلال جنوب از شرکت در این کلاس مربیگری مفیدتر بود؛ تجربه ای که در لیگ دسته دوم کسب می کنم، در ۱۰ کلاس مربیگری هم دست یافتنی نیست، وقت برای گذراندن دوره های مربیگری زیاد است و من فکر کردم که با حضور در تیم استقلال جنوب می توانم تجربیات بیشتری کسب کنم.