زلزله لرستان: ‌٧� کشته و ‌١٢۶۴ تن مجروح

در حالیکه شبکه‌های لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از شب گذشته تا کنون وقوع حدود۴۰ زمین‌لرزه و پس‌لرزه را در مناطق زلزله‌زده استان لرستان ثبت کرده، آمار کشته‌شدگان این حادثه تا زمان مخابره خبر۷۰ تن و مجروحین ۱۲۶۴ نفر گزارش شده است.


به گزارش ایسنا، مهندس موجی، معاون ستاد حوادث غیرمترقبه لرستان در آخرین آمار خود اعلام کرد: تعداد کشته شدگان و مجروحان زلزله استان لرستان در بروجرد ۴۵ کشته و ۱۰۲۵ مجروح، دورود ۲۵ کشته و ۱۰۲ مجروح، الشتر ۴۵ مجروح و خرم آباد ۷۰ نفر مجروح رسیده است.


وی گفت: در مجموع زلزله لرستان ۷۰ کشته و ۱۲۶۴ مجروح بر جای گذاشته است که اکثر آنها به بیمارستانها منتقل شده‌اند.


به گفته وی، عملیات امداد و نجات پایان یافت و اسکان آسیب‌دیدگان همچنان ادامه دارد.


موجی همچنین اعلام کرد که ۱۵هزار واحد مسکونی در سطح ۳۳۰ روستای استان لرستان در این زلزله خسارت دیده‌اند.


معاون ستاد حوادث غیرمترقبه‌ استان لرستان اعلام کرد که هنوز لیست اسامی کشته شدگان این زلزله تکمیل نشده و اسامی کشته شدگان تا فردا اعلام می‌شود.


 


تاکید وزیر بهداشت بر تسریع در ارایه خدمات درمانی


وزیر بهداشت، قائم مقام وزیر کشور و رییس جمعیت هلال احمر برای بازدید از مناطق زلزله‌زده به استان لرستان عزیمت کردند.


محمدباقر ذوالقدر قائم مقام وزیر کشور و نماینده‌ ویژه‌ رییس جمهوری در امور زلزله‌زدگان، دکتر باقری لنکرانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه دکتر خاتمی رییس جمعیت هلال احمر و جمعی از مدیران امدادی جمعیت با یک فروند گردبال mil-17 جمعیت هلال احمر ساعتی پیش راس ساعت ‌۲۰/۱۴ رهسپار منطقه زلزله زده استان لرستان شدند.


وزیر بهداشت در بازید از مجروحین زلزله بر تجهیز بیمارستانها و تسریع در ارایه خدمات درمانی تاکید کرد.


 


آخرین آمار کمکهای امدادی جمعیت هلال احمر به مناطق زلزله‌زده لرستان


جمعیت هلال احمر با تشکیل ستاد بحران به حالت آماده باش درآمد و آخرین آمارها از کمکهای امدادی جمعیت هلال احمر کشور به مناطق زلزله‌زده لرستان نیز حاکی از ارسال ۲۹۴۴ دستگاه چادر،۹۶۲۰ تخته پتو،۲۰۰ رول موکت، ۵۲ هزار و ۵۰۰ قوطی کنسرو، ۴۰۰۰ بطری ۱/۵ لیتری آب آشامیدنی، ۱۳۰۰ ست ظروف غذاخوری،۶۰ دستگاه آمبولانس، ۷۴ دستگاه خودرو سبک و سنگین،۶۲۲۰ نفر نیروی امدادی و۱۲ قلاده سگ نجات برای آسیب‌دیدگان تا ساعت ۱۲ امروز است.همچنین دو فروند بالگرد، ۵۰ دستگاه تریلر، دو دستگاه کامیون در منطقه به بهبود عملیات امداد و نجات کمک کرده و عوامل و محموله‌های امدادی اولیه از استانهای لرستان، مرکزی، اصفهان، همدان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه با بسیج امکانات به مناطق زلزله‌زده اعزام شده‌اند.


به گزارش ایسنا، امداد رسانی به زلزله‌زدگان همچنان ادامه دارد و تا کنون حدود ۳ تا ۴ هزار تخته چادر بین آسیب دیدگان توزیع شده است، این در حالیست که به ۵ تا ۶ هزار تخته چادر نیاز است.


 


اسکان، مهمترین مشکل زلزله‌زدگان است


معاون سلامت وزارت بهداشت نیز در حین بازدید از مناطق زلزله‌زده با رضایت بخش خواندن وضعیت بهداشتی این مناطق، اسکان را مهمترین مشکل زلزله‌زدگان بیان کرد.


دکتر سید موید علویان با تاکید بر اینکه در منطقه‌ زلزله زده‌ لرستان هیچ مشکل بهداشتی وجود ندارد، به ایسنا گفت: از نظر دارو و نیروی انسانی هیچ کمبودی در منطقه وجود ندارد.


وی ادامه داد: آمبولانس به اندازه نیاز در منطقه‌ وجود دارد و بسیاری از مجروحان به بیمارستانها منتقل شده‌اند و گروهی دیگر نیز از طریق بالگرد به استانهای همجوار منتقل خواهند شد.


معاون سلامت وزارت بهداشت مهمترین مشکل منطقه زلزله‌زده‌ لرستان را اسکان خانواده‌های زلزله‌زده دانست و گفت: با توجه به سردی هوا در این منطقه، در اسکان افراد زلزله‌زده مشکل وجود دارد.


علویان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیمارستانهای لرستان و استانهای همجوار جوابگوی آسیب‌دیدگان است، احداث بیمارستان صحرایی متوقف شد.


 


اکثر مجروحین در بروجرد بستری شده‌اند


رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: اکثر حادثه‌دیدگان زلزله‌ لرستان در بیمارستانهای شهید چمران، امام خمینی و کوثر بروجرد بستری شده‌اند.


دکتر قدرت‌الله شمس خرم‌آبادی، با بیان اینکه تعدادی از مجروحان سرپایی درمان شدند، گفت: تمامی نیروهای امدادی و بهداشتی در منطقه در حال فعالیت هستند و عملیات تخلیه در حال اتمام است.


وی با بیان اینکه زلزله در بروجرد تاکنون ۴۵ کشته و ۱۲۰۵ مجروح برجای گذاشته است، گفت: از شهرستان دورود نیز ۲۱ کشته و ۸۸ مجروح تاکنون گزارش شده است که ۱۹ نفر از مجروحین برای درمان به استانهای همجوار اعزام و ۲۵ نفر در بیمارستانهای استان و بقیه سرپایی درمان شده‌اند.


رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه تاکنون کمبودی از نظر خون، دارو و نیروی امدادی و بهداشتی در منطقه نداشته‌ایم، اظهار کرد:‌ نیروهای امدادگر از استانهای همجوار همدان و کرمانشاه به منطقه اعزام شده‌اند و آمبولانسها نیز در منطقه حضور فعال دارند. 


اعلام آمادگی سازمان نظام پرستاری برای اعزام نیرو به مناطق زلزله‌زده لرستان


رییس سازمان نظام پرستاری کشور نیز از آمادگی این سازمان برای اعزام نیرو به مناطق زلزله‌زده خبر داد.


غضنفر میرزابیگی، با بیان اینکه نیروی پرستاری همواره برای این گونه حوادث آماده باش است، اظهار کرد: از سوی سازمان نظام پرستاری به کلیه هیات مدیره‌ها اعلام شده است که در صورت نیاز نیروهای لازم را به مناطق اعزام کنیم.


وی با تاکید بر اینکه تاکنون نیروی پرستاری از استان تهران به مناطق زلزله‌زده اعزام نشده است، ‌گفت: نیروهای امدادی و بهداشتی منطقه و استانهای همجوار تاکنون جوابگوی نیاز زلزله‌زدگان بوده است.


وی در پایان گفت: در صورت نیاز قطعا و به فوریت نیروها را اعزام خواهیم کرد. 


رفع مشکل قطع برق مناطق زلزله‌زده استان لرستان


مشکل قطع برق مناطق زلزله‌زده استان لرستان نیز به گفته مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق استان لرستان برطرف شده و برق‌رسانی به مناطق زلزله‌زده بدون مشکلی ادامه دارد.


یوسفیان گفت: در حال حاضر تعداد محدودی از روستاها با مشکل تامین برق روبه‌رو هستند که برای این منظور از سایر استان‌های همجوار نیز کمک گرفته شده است.


یوسفیان تاکید کرد:‌ به دلیل وجود شبکه‌های هوایی برق در این منطقه خسارت‌های چندانی به تاسیسات وارد نشده است ولی هنوز برای تعیین میزان خسارت‌ها برآورد دقیقی انجام نشده است. 


وقوع بیشترین خسارت در بروجرد


استاندار لرستان بیشترین خسارت ناشی از زلزله استان را در شهرستان بروجرد خواند و گفت: در حال حاضر وضعیت اسکان زلزله‌زدگان مناسب است.


محسن ثانی با بیان اینکه در اسکان شبانه آسیب‌دیدگان مشکل داریم، تصریح کرد: سعی بر این است که تا قبل از غروب آفتاب عملیات نجات خاتمه یافته و قبل از سرد شدن هوا عملیات اسکان موقت انجام شود.


به گفته وی تاکنون ۹۰ درصد عملیات امداد و نجات پایان یافته است.


او با بیان اینکه به علت اطلاع‌رسانی به موقع و اقامت مردم در خارج از منزل، زلزله تلفات جانی بالایی نداشته است، افزود: مشکل قطعی آب، برق و گاز برطرف شده است و تنها در چند روستا این مشکل وجود دارد که در حال برطرف شدن است. 


آماده‌باش کلیه بیمارستان‌های لرستان و استان‌های همجوار


به دستور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کلیه بیمارستان‌های سازمان در استان لرستان و استان‌های همجوار در آماده باش کامل برای پذیرش مصدومان زلزله قرار گرفتند.


همچنین بیمارستان‌های شریعت رضوی، لبافی نژاد در استان تهران برای پذیرش مصدومان اعزامی در حالت آماده باش قرار دارند.


بیمارستان فوق تخصصی میلاد تهران نیز به عنوان بیمارستان پشتیبان به ارائه‌ خدمات درمانی به مصدومان زلزله لرستان خواهد پرداخت.


همچنین امیر سرتیپ حیدری ـ معاون هماهنگ کننده‌ نیروی زمینی ارتش ـ‌ نیز اعلام کرد: بیمارستان‌های ارتش در تهران اصفهان ـ کرمانشاه و خرم آباد برای پذیرش مصدومان زلزله‌ لرستان در آماده باش کامل به سر می‌برند.


وی از اعزام بالگرد، آمبولانس، تانکر آب ـ تجهیزات‌آوار برداری مواد غذایی به مناطق زلزله زده خبر داد. 


آماده باش ذخیره‌ خونی استان‌های همجوار لرستان


مدیر روابط عمومی سازمان انتقال خون اظهار کرد: مناطق زلزله‌زده لرستان با کمبود خون مواجه نشده‌اند


وی با تاکید بر اینکه سازمان انتقال خون طبق سیستم ستاد بحران، خدمات‌رسانی خود را آغاز کرده است، گفت: استان لرستان تاکنون از نظر خون با مشکلی مواجه نشده است.


دکتر یکتاپرست در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه استان کرمانشاه از استان‌های همجوار لرستان پنج هزار واحد خونی ذخیره دارد، اظهار کرد: صبح امروز از طریق استان کرمانشاه به استان لرستان خون ارسال شده است، اما هنوز استان‌های ایلام و سایر استان‌های همجوار خون‌های ذخیره خود را استفاده نکرده‌اند.


وی با تاکید بر اینکه تاکنون گزارشی از کمبود خون در استان لرستان گزارش نشده است، گفت: استان لرستان و استان‌های همجوار ذخیره خونی مناسب دارند و در صورت نیاز از تهران نیز خون ارسال خواهد شد، استان تهران هشت هزار واحد خونی ذخیره دارد.


 


محورهای ورودی و خروجی شهرستان‌های زلزله‌زده باز و تحت کنترل است


معاون عملیاتی پلیس راه گفت: زلزله‌ استان لرستان هیچ آسیبی به جاده‌ها نرسانده و ترافیک در محورهای مواصلاتی این استان در جریان است


سرهنگ عالی‌پور ـ فرمانده مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ نیروی انتظامی ـ اعلام کرد که تمامی محورهای ورودی و خروجی شهرستان‌های زلزله‌زده تحت کنترل نیروی انتظامی است و عملیات امداد و کمک رسانی به زلزله‌زدگان ادامه دارد.


 


تلفات دامی ناشی ار زلزله در سه روستای بروجرد بالاست


به گفته رییس دامپزشکی شهرستان بروجرد سه روستای «زز ازنا»، «درب آستانه» و «خبرینه» بروجرد نیز بیشترین تلفات دامی را از زلزله شب گذشته و صبح امروز لرستان داشته‌اند.


دکتر جباری با اعلام اینکه اغلب روستاهای شهرستان بروجرد تلفات دامی نداشته‌اند، اظهار کرد: تنها در ۳ روستای ذکر شده تلفات دامی زیادی وجود داشته است.


وی با اشاره به اینکه تا کنون برآورد دقیقی از خسارات دامی ناشی از زلزله صورت نگرفته است، در خصوص چگونگی پرداخت رقم خسارات به دامپروران گفت: میزان خسارات وارده جهت پرداخت به دامپروران باید از سوی ستاد حوادث غیرمترقبه برآورد شود.


رییس جمعیت هلال احمر استان لرستان نیز گفت: در این زلزله از آنجا که مردم در بیرون از منازل خود بوده‌اند، تلفات انسانی پایین، اما حجم خسارات ساختمانی و دامی بالاست.


 شبکه لرزه‌نگاری موقت در منطقه ایجاد می‌شود


رییس پژوهشکده زلزله‌شناسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نیز با اشاره به وجود گسلهای متعدد و لرزه‌خیزی بالای منطقه بروجرد ـ دورود، اظهار داشت: منطقه زلزله‌زده دشت سیلاخور در گذشته نیز شاهد زمین لرزه‌های تاریخی و دستگاهی بزرگی بوده که از جمله آنها زمین‌لرزه سوم بهمن ۱۲۸۷ با بزرگی ۷/۴ در مقیاس امواج درونی بوده است.


دکتر مهدی زارع در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: وقوع زمین‌لرزه ساعت ۴ و ۴۷ دقیقه بامداد جمعه در جنوب بروجرد که با رخداد چندین پیش‌لرزه بویژه زلزله‌های ۱۹ و ۴۷ دقیقه شب گذشته با بزرگی (ML)؛ ۴/۶ در مقیاس امواج درونی و ۲۳ و ۶ دقیقه شب گذشته با بزرگی (ML)؛ ۴/۹ همراه بود در نزدیکی راستای گسل اصلی جوان زاگرس ـ قطعه گسل دورود ـ احتمال فعال شدن مجدد این گسل در زلزله اخیر را نشان می‌دهد.


رییس پژوهشکده زلزله‌شناسی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در پایان درباره احتمال وقوع زمین‌لرزه بزرگ دیگر در این منطقه اظهار داشت: همچنان که بارها تاکید شده با توجه به پیچیدگی و غیرقابل پیش‌بینی بودن زمین‌لرزه‌ها به هیچ وجه نمی‌توان با قطعیت درباره احتمال وقوع زمین‌لرزه‌های بزرگتر در این منطقه اظهارنظر کرد، ولی با توجه به سیکل زلزله‌های اخیر سیلاخور که از چند زمین لرزه متوسط به یک زمین‌لرزه بزرگ (زمین‌لرزه ساعت ۴ و ۴۷ دقیقه بامداد) و سپس زمین لرزه‌های کوچکتر رسیده از نظر الگوریتم آماری می‌توانیم خوش‌بین باشیم که زلزله اصلی همان زلزله با بزرگی حدود ۶/۱ در مقیاس امواج درونی بوده است، البته این در شرایطی است که روند فعلی زمین‌لرزه‌های منطقه ادامه یافته و جنبش به گسل‌های مجاور کشیده نشود.