زمان دریافت شبکه های ورزش و پویا در سراسر کشور

همونطور که قبلا اعلام شده بود از امروز ساعت ۱۳ شبکه های پرطرفدار ورزش و پویا (انیمیشن) به شبکه های دیجیتال شهرستان های سراسر کشور اضافه شد. قبل از این فقط بینندگان تهرانی می تونستند این شبکه ها رو دریافت کنند.

نکته جالب اینجاست که برای  دریافت این شبکه ها نیاز بود که فرستنده سوم دیجیتال در مراکز استان ها نصب بشه ولی الآن بدون نصب این فرستنده در شهرستان ها, شبکه ها قابل مشاهده است.

برای توضیح بیشتر ذکر این نکته لازمه که در سیستم دیجیتال برای هر ۸ شبکه نیازه که صدا و سیما یک فرستنده قرار بده. (قبلا در سیستم آنالوگ برای هر شبکه نیاز به یک فرستنده جداگانه بود و همین امر مانع بزرگی برای افزایش تعداد شبکه ها بود؛ اما با برداشته شدن این مانع شاهدیم که هرچند ماه یک بار شبکه جدیدی از طرف صدا و سیمای ایران افتتاح و راه اندازی میشه). در تهران در حال حاضر ۳ فرستنده نصب و فعاله که با این ها میشه ۲۴ شبکه (۸*۳) رو مشاهده کرد اما در سایر شهرهای ایران فعلا دو فرستنده فعاله که نهایتا می تونن ۱۶ شبکه رو پخش کنن.

اما با شروع المپیک و نیاز مخاطبین در سراسر ایران به پخش زنده این مسابقات, مسئولین فنی صدا و سیما دستی تو تجهیزاتشون بردن تا بتونن بدون نصب فرستنده جدید که کاری زمان بره, این دوشبکه رو به طور موقت در فرستنده دوم دیجیتال شهرستان ها قرار بدن. (اول قرار بود دو شبکه از ۱۶ شبکه حذف بشه و بجاش شبکه ورزش و پویا قرار بگیره ولی الآن بدون حذف هیچ شبکه ای این دو شبکه جدید به ۱۶ شبکه قبلی اضافه شده و الآن در شهرستان ها ۱۸ شبکه تلویزیونی قابل دریافته) این وضع موقتی ادامه خواهد داشت تا اعتبار تهیه فرستنده سوم در شهرستان ها فراهم بشه و به مرور این فرستنده جدید در تمام استان های کشور نصب بشه.

برای دریافت این شبکه ها لازمه که دستگاه های دیجیتال خودتون رو مجددا تنظیم کنید. اگر کانال و فرکانس دو فرستنده شهرتون رو می دونید؛ به صورت دستی, وگرنه به صورت اتوماتیک کانال یابی رو انجام بدید و اگه احیانا در ساعات بعد شبکه ها قطع شدند مجددا کانال یابی کنید.