زمان پیش‌فروش تندر۹۰ ایران‌خودرو؟

در حالی که پیش فروش تندر۹۰ پارس خودرو چند روز پیش آغاز شد و این شرکت اعلام کرد که کلیه تعهدات ثبت‌نامی خود را انجام داده است، ولی هنوز ایران خودرو نتوانسته با توجه به تعهدات ثبت نامی گذشته، اقدام به پیش فروش این محصول مشترک کند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که شرط پیش‌فروش این خودرو پاسخ دادن به حداقل ۹۰درصد از تعهدات ثبت‌نامی تعیین شده است، ولی شرکت ایران‌خودرو هنوز نتوانسته به این رقم دست یابد.


این شرکت اواخر سال ۱۳۸۵ از حدود ۵۲ هزار متقاضی دریافت تندر۹۰ ثبت نام کرد که تا پایان مرداد امسال با توجه انصراف ۱۲ هزار ثبت‌نامی و تولید بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه از این خودرو، می‌توان گفت که بیش از ۱۶ هزار از تعهدات این شرکت باقی مانده بود. حال با توجه به شرط تحویل حداقل ۹۰درصدی از تعهدات برای آغاز پیش‌فروش این خودرو، این خودروساز باید در ماه شهریور حداقل ۱۲ هزار دستگاه تندر۹۰ تولید کرده باشد.


این در حالی است که ایران‌خودرو در تیر ماه با تحقق ۱۰۰درصدی برنامه تولید بیش از ۳هزار دستگاه و در ماه گذشته با تحقق ۵۷ درصدی برنامه تولید تندر۹۰ بیش از ۱۵۰۰ دستگاه از این خودرو تولید کرده بود، بنابراین در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در صورت تولید ۳ هزار دستگاه از این خودرو در ماه شهریور، این شرکت برای آغاز پیش‌فروش تندر۹۰ هنوز به تولید ۹ هزار دستگاه دیگر نیاز دارد که در بهترین شرایط باید تا پایان پاییز امسال صبر کند.


البته تولید تندر۹۰ در شرکت ایران خودرو غیر از مرداد ماه که به ۱۵۲۹ دستگاه رسید، در ماه‌های قبل روند رو به رشدی را تجربه کرد؛ به طوری که این شرکت از برنامه تولید ۴۱ هزار و ۷۹۳ دستگاه امسال خود تا پایان مرداد ماه با تولید ۱۰ هزار و ۵۸۲ دستگاه انواع تندر۹۰ حدود ۹۰ درصد از برنامه تولیدش را محقق کرد.البته محمد حسین فقیه – معاون تندر ۹۰ ایران خودرو – چندی پیش گفته بود که “این شرکت تا زمانی که به تمام تعهدات خود درمورد تندر۹۰ عمل نکند، برای خودرو جدیدی ثبت‌نام یا فروش فوری نخواهد داشت” که با این شرایط فروش فوری تندر۹۰ ایران‌خودرو در سال جاری منتفی خواهد بود.


اما وضعیت امسال تولید تندر۹۰ پارس خودرو نیز در نوع خود جالب توجه است. با این‌که تولید این شرکت در ماه‌های اخیر شرایط چندان خوبی را تجربه نمی‌کند، ولی چند روز پیش از طرف این شرکت اعلام شد که تعهدات پارس خودرو به اتمام رسیده و به صورت محدود نیز پیش فروش خود را آغاز کرده است.


این شرکت تا پایان مرداد با تولید ۲۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه تندر۹۰ توانسته بود حدود ۹۵درصد از تعهد خود را جامه عمل بپوشاند. این شرکت امسال برنامه تولید ۸۵ هزار دستگاه تندر۹۰ را دارد و این در حالی است که برنامه تولید تندر۹۰ ایران‌خودرو حدود ۴۲ هزار دستگاه است.


پارس خودرو تا پایان پنج ماهه امسال توانست با تولید ۸ هزار و ۷۳۵ دستگاه تندر۹۰ فقط حدود ۳۲ درصد از برنامه‌اش را محقق کند.