زنبورها هنگام بروز بیماری از وز وز کردن می افتند

زنبورها هنگام بروز بیماری از وز وز کردن می افتند

به گزارش سرویس علمی آریا؛ محققان می گویند، زنبورها هنگامی که بیمار می شوند دیگر وز وز نمی کنند و مانند انسان ها تا زمانی که بهبود نیافته اند ، انجام کارهای روزمره برایشان دشوار است.


 به گفته “امون مالون” زیست شناس تکامی از دانشگاه “لیسستر”، زنبورهای عسل زمانی که سیستم ایمنی بدنشان فعال می شود، دچار مشکلات حافظه نیز می شوند.


این یافته ها می تواند به بهبود تلاش ها برای نجات جمعیت روبه کاهش زنبورها کمک کند.


مالون گفت، زنبورها نیز مانند انسان ها مریض می شوند و ظرف چند روز پس از آنکه دستگاه ایمنی بدن جانور به مبارزه با ویروس یا انگل پرداخت بهبود می یابند.


این گروه یافته های خود را در نشریه “Biology Letters ” منتشر کردند.


محققان زنبورها را به دو گروه تقسیم کردند و به نیمی از آنها ماده ای تزریق کردند که سیستم ایمنی بدنشان را تحریک می کرد.


سپس محققان گل های آبی و زرد در اختیار زنبورها قرار دادند، اما فقط یک رنگ از گل ها حاوی آب قند بود.


درنهایت تمام زنبورها از گلی که حاوی آب قند بود تغذیه کردند، اما زنبورهایی که سیستم ایمنی بدن آنها تحریک شده بود ۱۰ درصد بیشتر از زنبورهای گروه دیگر طول کشید تا بتوانند گل مناسب را پیدا کنند.


 


 این کشف نشان می دهد واکنش ایمنی فعال هنگام بروز بیماری بر حافظه تاثیر می گذارد.


کشور انگلیس زمانی بیش از ۲۵ گونه بومی زنبور عسل پشمالو داشت اما در ۵۰ سال گذشته سه گونه از این زنبورها از بین رفته اند و چندگونه نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند.


دانشمندان می گویند، بیماری و روش های کشاورزی که زنبورهای عسل پشمالو را از بسیاری از منابع غذایی محروم کرده است به توضیح علت کاهش جمعیت آنها کمک می کند.


وی در یک گفت و گوی تلفنی گفت، بیماری زنبورها را باید مهمتر از آن چیزی که ابتدا تصور می شد بدانیم.


در کشور انگلیس نگرانی های زیادی درمورد کاهش گونه های وحشی زنبورهای عسل پشمالو و تاثیر بیماری بر صنعت زنبورداری وجود دارد.