ساخت سریال «مختارنامه» در گرو سهمیه‌ی بنزین

سهمیه‌بندی بنزین دامن سریال تلویزیونی «مختارنامه» را هم گرفت و برای ادامه کار این سریال مشکل ایجاد کرد.به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، دست‌اندرکاران سریال تلویزیونی «مختارنامه» این روزها خود را آماده می‌کنند تا با پایان پیش تولید، فیلمبرداری بخش‌های مربوط به جنگ‌های کوهستانی این سریال را در منطقه طالقان آغاز کنند. اما مشکلی در سر راه سازندگان این سریال به وجود آمده و آن هم مساله بنزین است.به گفته مشاور رسانه‌یی این سریال، در سریال «مختارنامه» حدود بیست اتومبیل سواری فعالیت می‌کنند که از میان آن‌ها هشت اتومبیل به شکل ثابت و دوازده اتومبیل هم به شکل پاره وقت با این پروژه همکاری دارند.


حمل و نقل بازیگران و عوامل، خرید کالاهای مورد نیاز، پی‌گیری امور پشتیبانی و غیره برخی از اموری است که هر روز توسط این اتومبیل‌ها انجام می‌شود. با توجه به دوری محل فیلمبرداری از تهران و عوامل دیگری هم‌چون: تعدد بازیگران و عوامل، شدت فعالیت‌ اتومبیل‌ها به حدی است که برخی از آن‌ها روزانه ‌۴� لیتر بنزین مصرف می‌کنند و با توجه به وضعیت سهمیه بندی، این مساله مشکلاتی را برای این پروژه به وجود آورده است. البته این مساله در قالب نامه‌ای از سوی محمود فلاح تهیه کننده این سریال به مسوولان سازمان صدا و سیما منعکس شده و «مختارنامه» منتظر تصمیم گیری مسوولان در این زمینه است.در حال حاضر گروه صحنه و دکور این سریال در منطقه طالقان در حال آماده سازی فضا برای فیلمبرداری بخش‌های جنگی هستند. پیش از این گروه سازنده در احمد آباد مستوفی بخش‌های مربوط به حضور امام حسن(ع) در کوشک سفید را فیلم‌برداری کردند و در این صحنه‌ها بازیگران جدیدی حضور یافتند. اکبر زنجان‌پور، حسن پور شیرازی، سید جواد هاشمی، سیامک صفری،مهرداد ضیائی، حسین محب اهری و…برخی از چهره‌های جدید بودند.بر اساس این گزارش قرار است منطقه طالقان با کارگردانی داوود میرباقری و در مقابل دوربین عظیم جوانروح «جنگ‌های کوهستانی» مختارنامه بازسازی شود و برای به تصویر کشیدن آن گروه سازنده «مختارنامه» به مدت دو ماه و نیم ساکن طالقان خواهند شد.


پس از پایان این بخش از کار جنگ‌های دیگر نیز در بیابان‌های جاده قم تصویربرداری خواهد شد. به دلیل این که طالقان منطقه‌ای سردسیر است و با زمستان زودرس مواجه است، گروه سازنده تنها تا شهریور ماه امکان فیلم‌برداری در این منطقه را دارند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، لوکیشن آماده‌ای نیز وجود ندارد که جایگزین طالقان شود و در صورت تاخیر در تامین اعتبار، بخش مهمی از این سریال مقابل دوربین نخواهد رفت.


«مختارنامه» امسال وارد چهارمین سال فیلم‌برداری خود شده است. این سریال به تهیه کنندگی محمود فلاح در مرکز سیما فیلم تولید می‌شود و تا کنون بیش از ‌٨� درصد از این سریال تلویزیونی به شیوه سی و پنج میلی‌متری فیلم‌برداری شده است.


در این سریال پنج نبرد بزرگ به تصویر کشیده می‌شود که سه نبرد در منطقه طالقان بازسازی خواهد شد. « نبرد نصیبن/ نبرد ابراهیم مالک اشتر با عبیدالله ابن زیاد» ، « نبرد بنات تل/ نبرد سپاه مختار با فرماندهی یزید ابن انس با لشگر شام » و « نبرد عین الورده/ نبرد سپاه توابین با سپاه معاویه » جنگ‌هایی هستند که در منطقه طالقان بازسازی می‌شود. دو نبرد دیگر هم که به لحاظ جغرافیایی نیاز به فضایی کوهستانی دارد، در مناطق اطراف ساوه یا جاده قم فیلم‌برداری خواهند شد. « نبرد حروراء / نبرد احمر بن شمیط با مصعب بن زبیر » و « نبرد مکه/ نبرد عبیدالله بن زیاد با حصین بن نمیر » نام این دو نبرد است.


این سریال داستان زندگی و قیام « مختار ابو عبیده بن ثقفی» ملقب به ابو اسحاق را در مقاطع مختلف زندگی وی روایت می‌کند. در سریال مختارنامه « فریبرز عرب نیا» در نقش مختار ثقفی حضور یافته است. رضا رویگری،عنایت شفیعی،فرهاد اصلانی،ژاله علو،فریبا کوثری،نسرین مقانلو،پرویز پورحسینی،مهدی فخیم زاده، ابراهیم آبادی، انوشیروان ارجمند، محمود اردلان،کریم اکبری مبارکه،حبیب دهقان نسب، جعفر دهقان، داوود رشیدی،ولی الله شیر اندامی، محمد صادقی، ،محمدفیلی، شهره‌لرستانی، فرخ نعمتی، کاظم هژیر آزاد و… برخی دیگر از بازیگران این سریال هستند.
انتهای پیام