ساخت یک بازی رایانه ای برای آموزش زبان اشاره عراقی ها به نظامیان آمریکایی
دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۳۸۴   ۱۸:۵۸
 
images/20060220/main.jpg
 
جام جم آنلاین: ارتش امریکا ، بازی کامپیوتری جدیدی طراحی کرده است که که به نظامیان خود می آموزد چگونه زبان اشاره عراقی ها را درک کنند.
به گزارش یوروپین جورنالیسم ، هدف از ساخت این بازی آموزش سربازان آمریکایی برای کم کردن تنش های موجود میان آنها و مردم عراق است چرا که به عقیده کارشناسان برخی از ژست های آمریکایی ها باعث خشم و نفرت عراقی ها می شود و برخی از ژست های عراقی ها نیز باعث سو تفاهم و واکنش آمریکائیها می گردد.
این بازی که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طراحی و ساخته شده Tactical Iraqi نام دارد و به گونه ای برنامه ریزی شده که کاربر یا فردی که می خواهئ با آن بازی کند باید بتواند اعتماد مردم محلی را یا با استفاده از زبان مناسب و یا با زبان اشاره مناسب به دست آورد در غیر این صورت بازنده بازی خواهد بود.
در این روش به نظامیان یاد داده می شود که هر نزدیکی ناگهانی فیزیکی از سوی عراقی ها در هنگام رویارویی ، قاعدتا یک خطر محسوب نمی شود و آنها نباید بدون تامل از سلاح استفاده کرده و یا عکس العمل خشن نشان دهند.
از نکات مهم دیگری که در این بازی به نظامیان اموزش داده می شود این است که در فرهنگ اعراب ، تکان دادن انگشت در هنگام صحبت کار زشت و تهدید آمیزی است و سربازان آمریکایی نباید از حرکت انگشت استفاده کنند.
از این رو در این بازی تکان دادن انگشت در هنگام صحبت با آنها نوعی توهین و تحقیر عراقی ها محسوب می شود.
آموزش زبان عربی و یا اصطلاحات رایج در میان اعراب عراقی از دیگر بخش ها این بازی کامپیوتری است.
دانشگاه کالیفرنیای جنوبی قصد دارد نمونه های دیگری از این بازی را تولید کنند.
از این جمله می توان به طرح های این دانشگاه برای ساختن بازیهای مشابهی در افغانستان با نام Tactical Pashto و Tactical Levantine در لبنان نام برد.