سالانه یک میلیارد دلار فرآورده آرایشی در ایران مصرف می‌شود
سالانه یک میلیارد دلار فرآورده آرایشی در ایران مصرف می‌شود


خبرگزاری فارس: معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: سالانه حدود یک میلیارد دلار فرآورده‌ آرایشی- بهداشتی در ایران مصرف می‌شود و ایران جزء کشورهای دارای بالاترین رشد مصرف این فرآورده‌ها در دنیاست.


رسول دیناروند در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، افزود: حجم بالای خرید و فروش و مصرف فرآورده های آرایشی- بهداشتی و تنوع این کالاها از دو جهت نیاز به نظارت جدی دارد، اول اینکه این کالاها به هر حال مصرف انسانی دارند و ممکن است آثار سوء پوستی یا عوارض دیگر داشته باشند. از طرف دیگر مخاطبان این محصولات رو به افزایش است.
وی افزود: ادعاهای مختلفی در مورد فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی وجود دارد، لاغری‌های موضعی و فرآیند‌های آنتی سلولی و صدها ادعای دیگر، تنوع این مواد و گسترش فرهنگ مصرف این فرآورده‌ها نظارت جدی بر آنها را برای حفظ سلامت مردم ضروری می‌کند.
دیناروند گفت: بخشی از این فرآورده‌ها قانونی هستند چون به خصوص در دو سال اخیر فرآیند ثبت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی داخلی و وارداتی منظم تر شده است و اکنون بیش از ۳۰۰ شرکت تولیدی و وارداتی ثبت شده این کالاها را داریم که فرآورده های آنها ثبت شده است.
وی افزود: با این وجود کماکان واردات غیر قانونی و غیر مجاز فرآورده های آرایشی و بهداشتی به کشور وجود دارد و توزیع اجناس تقلبی به شدت رواج دارد، برخی فرآورده‌های اصلی در کشور وارد می‌شوند که ما ۶ نوع تقلبی آن را در بازار شناسایی کرده‌ایم و این علامت خطری است که سلامت مردم را تهدید می‌کند.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: از نظر ما فرآورده‌های آرایشی- بهداشتی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، مجاز هستند و اعتبار دارند زیرا عمده این کالاها از مسیر قانونی تولید یا توزیع شده‌اند اما بیشتر فرآورده‌هایی که در سوپر مارکتها و به خصوص در برخی بازارها به صورت فله‌ای عرضه می‌شوند، غیر مجاز هستند.
وی گفت: در برخی شهرها فرآورده‌های قاچاق این محصولات بازار خاص دارد در همین تهران هم این محصولات بازار مخصوص دارد و در شهرهای دیگر مانند شیراز هم این نوع بازارها وجود دارند.
دیناروند افزود:‌ اهمیت نظارت بر این بازار بزرگ باعث شد در چارت جدید وزارت بهداشت که تصویب شده و منتظر ابلاغ آن هستیم اداره کل جدید نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی مصوب شود تا کنترل کیفیت تولید و عرضه این محصولات اعم از محصولات داخلی، خارجی و نظارت در بازار این فرآورده‌ها تقویت شود.
وی گفت: با ایجاد این اداره کل افزایش نیروی انسانی نخواهیم داشت بلکه با یکسری جا به جایی‌ها جایگاه نظارت بر این فرآورده ها در کشور ارتقا می‌یابد.