سانحه سقوط هواپیمای قرقیزستان و ۶۸ کشته

وزارت بهداشت قرقیزستان اعلام کرد: در سانحه هوایی روز گذشته (یکشنبه) در این کشور دست‌کم ۶۸ تن جان خود را از دست دادند.


به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایگورچودنیوف، نخست وزیر قرقیزستان اعلام کرد: یک هواپیمای مسافربری که از قرقیزستان به مقصد ایران در حرکت بود، دقایقی پس از برخاستن از زمین از فرودگاه بیشکک پایتخت این کشور، ارتفاع خود را از دست داد و باند فرودگاه برخورد کرده و آتش گرفت.


هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ با ۹۰ مسافر پس از آن که خلبان با افت فشار بسیار زیاد در کابین مواجه شد قصد فرود اضطراری به باند فرودگاه ماناس نزدیک شد که با زمین برخورد کرد.


روز دائودوا سخنگوی نخست وزیر قرقیزستان گفت: براساس اطلاعات واصله از ۸۳ مسافر داخل هواپیما ۶۸ تن کشته شدند.


کشته‌شدگان از قرقیزستان، ایران، قزاقستان، کانادا، ترکیه چین بودند.


هواپیمای سانحه دیده متعلق به شرکت هوایی «ایتک‌ایر» از شرکتهای خصوصی قرقیزستان است و سازمان هوایی اتحادیه اروپا تمامی پروازهای این شرکت را ممنوع کرده بود.


تمامی ۷ خدمه این هواپیما از سانحه نجات پیدا کرده‌اند.به گفته سازمان هوایی قرقیزستان این بدترین حادثه هوایی از زمان شوروی سابق در آسیای مرکزی است.


مقامات فرودگاه بیشکک اعلام کردند : این هواپیما به سمت تهران در حال پرواز بود.


نخست وزیر قرقیزستان گفت: خلبان این هواپیما به دلیل افت فشار داخل کابین درست ۱۰ دقیقه پس از برخاستن از باند فرودگاه قصد فرود اضطراری داشت که با باند برخورد کرده و بلافاصله آتش گرفت.


این سانحه ساعت ۲۰:۴۰ به وقت محلی و ۱۴:۴۰ به وقت گرینویچ روی داد.


نخست وزیر قرقیزستان در این باره گفت که هواپیما از نظر ایمنی هیچ مشکلی نداشته است و ادامه داد: این نوع از مدل بوئینگها که در سال ۱۹۷۹ میلادی ساخته و تولید شدند، از لحاظ ایمنی در موقعیت خوبی قرار دارند و هر ماه کنترل شده و برای پرواز ضمانت می‌شدند.


یکی از پزشکان بیمارستان بیشکک در مورد مجروحان، گفت که آنها دچار شکستگی ، سوختگی و کوفتگیهای شدید شده‌اند و حال برخی از آنها از لحاظ روحی و جسمی بسیار وخیم است.


رویترز گزارش داد: بر اساس اعلام سازمان هواپیمای قرقیزستان تعداد کشته شدگان سانحه هوایی روز گذشته در فرودگاه ماناس در پایتخت این کشور، ۶۵ تن است.


بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، بسیاری از کشته شدگان از کشورهای ایران ، کانادا، ترکیه و گروهی از نوجوانان تیم بسکتبال قرقیزستان بودند.


کامچیبک تاشیف، رییس اورژانس قرقیزستان اعلام کرد: ۲۲ تن از سرنشینان این هواپیما از ۹۰ مسافر از سانحه هوایی بوئینگ ۲۰۰-۷۳۷ جان سالم به درد بردند.


بر اساس اعلام فرودگاه ماناس، قسمتی از این فرودگاه در کنترل نیروی هوایی ارتش امریکا قرار دارد و به وسیله آن بتوانند تجهیزات مورد نیاز ارتش خود را در افغانستان را مهیا کند.


در این میان، کارمندان هواپیمایی فرودگاه ماناس گفتند تنها قسمت سالم این هواپیما دم آن بوده است.


دقایقی پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: ۲۲ تن از این سانحه هوایی جان سالم به در بردند.


همچنین تعداد ۱۸ تن از مجروحان به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان بیشکک بستری هستند و ۴ تن نیز با مداوای سرپایی به خانه‌های خود بازگشتند.