سبقت پسران در سن زناشویی از دختران

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین، علی‌اکبر محزون در پاسخ به این پرسش که آیا تعادل جمعیتی در سن زناشویی به هم خورده است، بیان داشت: تعادل جمعیتی در سن زناشویی موضوعی است که از الگوی سن زناشویی کشور حاصل می‌‌شود و بحث مهمی است، به‌عنوان مثال اختلاف سن ۵ سال برای زناشویی در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌‌رسد.

وی افزود: در ۱۲.۱ درصد زناشویی‌‌ها زوجین همسن هستند،‌ ۷۷.۵ درصد مرد بزرگتر از زن و در ۱۰.۴ درصد زناشویی‌‌ها زن بزرگتر از مرد است. اتفاقی که هم‌اکنون باید رُخ دهد تغییر مدل زناشویی است، هم‌اکنون آقایان ۲۰ تا ۳۴ ساله و خانم‌‌های ۱۵ تا ۲۹ ساله بیش‌تر زناشویی می‌‌کنند و هرم سنی در هر سن کاملاً متقارن است اما اختلاف سنی ۵ سال برای زناشویی تقارن را به هم می‌‌ریزد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال گفت:‌ قبل از سال ۱۳۹۰ تعداد دختران در سن زناشویی بیش‌تر از پسران بود اما با تغییر هرم سنی،‌ پس از سال ۱۳۹۰ ذوزنقه سن زناشویی وارونه می‌‌شود و این بار آقایان در سن زناشویی بیش‌تر از خانم‌‌ها هستند.

محزون ادامه داد:‌ در سال‌‌های قبل از ۱۳۹۰ دختران در سن زناشویی بیش‌تر از پسران بود و این تجرد قطعی دختران را بالا برده بود اما از سال‌ ۱۳۹۰ به بعد تعداد پسران در سن زناشویی بیش‌تر شده است و خطر تجرد قطعی در پسران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به تعادل جمعیتی باید اختلاف سن برای زناشویی کمتر از ۵ سال باشد، گفت:‌ اختلاف سن یک یا دو سال برای زناشویی کافی است و این موضوع هرم سنی را تعدیل کرده و به تعادل نزدیک می‌‌شویم.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال بیان نمود: بالاترین سن زناشویی برای آقایان در تهران، البرز و کرمانشاه و برای خانم‌‌ها تهران، البرز و ایلام است. کمترین سن زناشویی برای آقایان در خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و یزد و برای خانم‌‌ها سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است.

وی ادامه داد: بالاترین میانگین سن زناشویی برای آقایان در تهران ۳۰.۱، البرز ۲۹، کرمانشاه ۲۸.۶ و برای خانم‌‌ها تهران ۲۶، البرز ۲۵.۳ و ایلام ۲۴.۳ است و کمترین سن زناشویی برای آقایان در خراسان شمالی ۲۵.۳، سیستان و بلوچستان ۲۵.۴، یزد ۲۶.۳ و کمترین سن زناشویی برای خانم‌‌ها در سیستان و بلوچستان با ۲۰.۸، خراسان شمالی ۲۰.۹ و خراسان جنوبی ۲۱.۴ سال است.

محزون در پاسخ به این پرسش که علت افزایش میانگین سن زناشویی در هر سال چیست، افزود: این تحلیل‌‌ها را به جامعه شناسان و جمعیت شناسان می‌‌سپاریم تا ارزیابی کنند “شاخص‌‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در بالارفتن سن زناشویی چه‌تأثیری داشته است و مشخص شود علت این تغییر و تحولات چیست؟” البته این موضوع نیاز به تحلیل بسیاری دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال در پاسخ به این پرسش که شاخص‌‌های فرهنگی در بالارفتن سن زناشویی بیش‌تر تأثیرگذار است یا شاخص‌‌های اقتصادی، بیان نمود: معتقدیم جاهایی بوده که حتی اگر شرایط اقتصادی نیز فراهم باشد در تمایل به زناشویی رسمی بی‌رغبتی وجود دارد و الگوی غرب یعنی زندگی مشترک با یکدیگر بدون زناشویی رواج دارد، البته این نام زناشویی سفید را برای این معضل نمی‌پذیریم چون یک واژه فریبنده است و عبارت هم‌خانگی برای آن به کار می‌‌رود.

وی افزود:‌ در برخی مناطق با وجود سطح رفاه بالا شاهدیم که زناشویی در اولویت قرار نگرفته است بنابراین عوامل اقتصادی در بالا رفتن سن زناشویی تأثیرگذار است اما نباید بگوییم که سایر عوامل بی‌تأثیر هستند بلکه سبک زندگی و عوامل فرهنگی نیز در زناشویی تأثیرگذار است.

منبع: تسنیم