ماجرای جالب واقعی از حدیث هر کس ۴۰ روز خود را خالص کند…

هوالعلیم

جوابهایی که به این سوال داده شده است ، ناخود آگاه این احساس را در انسان بر می انگیزاند که آیا دستورات دین با علم منافات دارد؟ آیا تایید علمی مطلبی (تازه اگر به اثبات رسیده باشد) برای انجام کاری کافی است یا باید برای به دستورات دین هم مراجعه کرد که با آن منافاتی نداشته باشد؟
بحث حاضر که شاید بشود گفت یک بحث کلی است برای از حیرانی در آمدن افرادی که برای انجام ندادن اعمال حرام دلیل علمی میطلبند ، امیددارم که کم بضاعتی علمی من موجب نتیجه گیری نادرست نشود.
این بحث شامل دو قسمت است .ابتدا در باره فلسفه ی احکام مختصری گفته خواهد شد و در ادامه اثرروانی گناه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۱- دستوراتی که برای حفظ سلامتی بدن و روان انسان، حفظ حریم افراد و اجتماع و حرکت بسوی کمال لازم بوده در دین ما از آن بعنوان “واجب” و در مرحله ی کم اهمیت تر بعنوان” مستحب” یاد شده است. اعمالی که سلامتی فرد و اجتماع در گروی عدم اجرای آنهاست از انها بعنوان” حرام” ودر مرحله شدت کمتر که بهتر است انجام نشود” مکروه”نامیده شده است.
انطباق این احکام با پذیرش عقل تا به آن حد است که گفته شده است :ما حکم الاسلام حکم العقل و ما حکم العقل حکم الاسلام ، یعنی:آنچه اسلام بدان حکم کرده است عقل هم آنرا تایید میکند و آنچه را عقل حکم می کند، اسلام نیز آنرا جایز دانسته است.

اما فلسفه ی احکام:
از صدر اسلام فلسفه ی بعضی از احکام مشخص بود و اسلام با حرام عنوان کردن آنها خواسته زمینه ی سقوط افراد گرفته شود مثل: آدمکشی ، قمار ، تهمت ، کم فروشی ، خیانت در امانت، دروغ و……..
ویا با لعکس با اجباری اعلام کردن برخی از دستورات و امور موجب حرکت بسوی کمال و تهذیب میشود، مانند: راستگویی ، عفت ، درست کاری ، دوری از گناه ، ( تقوا)، روی آوردن به عبادت و مناجات با پروردگار ، خدمت به مردم، خدمت به پدر و مادر.

برخی احکام با پیشرفت علم ، فلسفه ی آنها اشکار میشود.مثل حرام کردن مشروبات الکلی ، با پیشرفت علم پزشکی مشخص شد که الکل چه مضراتی برای مغز و معده و قلب و عروق دارد. در حین مستی اعمالی از فرد صادر میشود که همیشه باعث پشیمانی . افسردگی دائم وی را پس از سپری شدن آن حالت بدنبال می آورد..و از این موارد در تاریخ کشور ما کم نیست که از حکم قتل بهترین و شایسته ترین افراد کشود مانند امیر کبیر چگونه صادرشد. ,و دیگری مانند روزه که در ابتدا علت وجوب آنرا برای همدردی با افراد مستمند و تقویت اراده میدانستند ولی امروزه علم پزشکی ثابت کرده که فواید دیگری هم در این عمل وجود دارد ، مانند پایین آوردن کلسترول خون، قند ، مصرف مواد ذخیره شده ی زائدو …..دارد.علوم روحی نیز تاثیرات شگفت آور آن بروی اراده ی انسان و اثری که تقویت اراده روی تصرفاتی که در عوالم دیگر پس از مفارقت روح از جسم و حیات بعدی دارد مطا لعه و کشف کرده است..
برخی احکام هم هستند که پیشرفت علم در کشف فلسفه ی آنها هیچ نقشی ندارد. مانند این که چرا نماز صبح دو رکعت هست و مغرب سه رکعت و …
آنچه شایان توجه است ، اجرای احکام رانباید مشروط به دانستن فلسفه ی آنها نمود زیرا وجود آنها لازم است خواه دلیل انرا من بدانم خواه ندانم. ولی از این منظر که آگاهی از فلسفه ی آنها ایمان انسان را تقویت میکند ، نظر مثبت و درستی است.
همچنانکه وقتی به دکتر میرویم ، نمیگوییم اقای دکتر! اگرمرا قانع کردی داروی شما را مصرف میکنم، بلکه میگوییم اگر تاثیر مثبت آن را بر بیماری من بگویی با اطمینان و امیدواری به بهبود بیشتری آنها را مصرف میکنیم.
هر کارخانه ای وقتی محصولی را تولید میکند ، یک کاتالوگ همراهش در جعبه میگذارد و درآن چگونگی استفاده از آن را قید میکند ، تا هم کاربری آن راحت باشد ، هم بهره وری کامل شود و هم به دستگاه آسیب نرسد. چطور است که خداوند این کار را نکرده باشد.در حقیقیت پروردگار سبحان همراه ما کاتالوگی به اسم قرآن فرستاده است تا بی هدف رها نشویم.
آنچه جالب است ،این مطلب میباشد که، اسلام که خود منشاء علوم و تربیت دانشمندان هست چگونه بخواهد زیر سوال علم برود؟
در قرن دوم هجری امام صادق(ع) در تعریف ماهیت جسم انسان، میفرماید: بدن انسان از چهار عنصر(به میزان بیشتر) ساخته شده( که در قرن گذشته مشخص شد آن چهار عنصرC,H,N,O میباشد) . در آن زمانی که هیئت بطلمیوس زمین را ساکن و باقی اجرام آسمانی را بدور آن در حرکت میدانست، مخزن اسرار ما – قرآن-در سوره ی( یس آیه۴۰ ) از حرکت تمام اجرام آسمانی خبر داد. انسانهای بزرگی از برکت این مکتب در میدان علم و تهذیب بپا خواستند و هنوز بشریت خیره ی آنان است. مانندابن سینا، فارابی ، ملاصدرا ،علامه طباطبایی ، دکتر شریعتی، استاد مطهری و…..که از قبل همین احکام و علوم انسان ساز اسلامی به این درجات رسیده اند و آنوقت کتابهای این بزرگان در دانشکدهای کشورهای خارجی از منابع اصلی دروس دانشگاهی میگردد.

بد نیست بدانید که در آلمان و امریکا دانشمندانی هستند که روی احادیث اسلام کار میکنند و از داخل آنها علم را بیرون میکشند و به نفع خود بهره برداری میکنند و – ما اینجا در مهد اسلام براحتی از کنار آن میگذریم- مثلا حدیثی از پیامبر(ص) در مورد سیاه دانه هست که می فرماید : سیاه دانه داروی تمام بیماریهاست مگر مرگ. ۴ کشور روی این حدیث کار کرده اند و ترکیباتی از سیاه دانه و مواد دیگر بدست آورده اند. مثلا در آلمان ترکیبی از سیاه دانه و سیر بدست آورده اند که برای بیماریهای تنفسی فوقانی حاد که به دارو جواب نمی داده است کاملا موثر بوده و جالب اینجاست که در بسته بندی سبز رنگ آن – که من خودم مشاهده کردم – نوشته بود: طب اهل بیت – ساخت آلمان!
.یا ترکیبی از سیاه دانه و عسل که تب را برطرف میکند. در امریکا ۸۰ بیماری با ترکیباتی از( سیاه دانه +مواد دیگر) درمان شده اند. یا در مورد عقیق یمنی که در دست داشتن انگشتری آن تا کید شده است ، میبینیم که دانشمندان امریکایی در تحقیقی گفته اند که توان روحی را این سنگ بالا میبرد. و البته از این موارد بسیار است ………………

از طرفی می دانید که تحقیقات علمی اولا منحصربه فرد نیست.اصولا خاصیت علوم تجربی این است که با پیشرفت آن خیلی از مطالب از درجه ی اعتبار ساقط میشود و از طرفی با شرایط مختلف نتایج مختلف بدست می آید، پس نباید زود قضاوت کنیم. اگر کسی تحقیقی کرد و به نتیجه ای رسید و عنوان علم! بر آن گذاشت که با شریعت در تعارض بود نباید زود شک و شبهه بدل راه دهیم بلکه به نظر ارائه شده بدقت بنگریم و ضعف آنرا کشف کنیم.
امروزه بخاطر عدم گسترش ایدز دانشمندان سعی میکنند از عواقب خود ارضایی سخنی به میان نیاورند و آنرا طبیعی جلوه بدهند( این سخنی بود که یک دکتر در کنفرانس روانشناسی ایدز بیان میکرد.) تا از رفتارهای پر خطر جلوگیری شود. یعنی سعی میکنند طرف به عواقب روحی و جسمانی آن مبتلا شوداما ایدز نگیرد!! اما آیا واقعا ما باید اینگونه رفتار کنیم و دفع بلا را با بلا کنیم.

۲- انسانی که خود را اشرف مخلوقات میداند امروزه گرفتار رفتارهایی خود را کرده که در جامعه ی حیوانی هم سراغ نداریم. میدانید که در حیوانات خود ارضایی، همجنس بازی ،anal sex-oral sex دیده نمیشود. حتی اینان با منسوبین درجه اول خود مثل مادر یا خواهر، جفتگیری نمیکنند-عملی که امروزه در سایتهای غیر اخلاقی برای زوال روحی، کمرنگ کردن اصول دینی ودر تنیجه فساد جوانها بیش از همه تبلیغ می کنند- (مگر در شرایط غیر طبیعی مثل باغ وحش ).مثل اینکه حیوانات به هدف خلقت خود را بهتر از انسانها پی برده اند.!

براستی آیا خداوند به ما اختیار داده تا خود را از حیوانات پست تر کنیم؟ هدف پستی انسان بوده یا رشد انسان؟

بیاید از زاویه دیگری به این بحث بیندیشیم.یعنی از حال بگوییم که چه هستیم نه از گذشته که چه بودیم . بلی ، خداوند از روح خودش به ما دمید تا حاوی همه ی قدرتهای او- بالقوه – باشیم. یعنی ما گاو صندوقی داریم که پر از استعداد هست ،اگرچه در زندان تن محبوس است اما میتوان کلید آنرایافت و به گنجینه ان دسترسی پیدا کرد. از زمان تولد کودک با لذت زندگی را آغاز میکند-مکیدن سینه ی مادرو ….- و بقوله فروید مراحل کام بخشی و لذت بردن را بترتیب طی میکند. بعد از دوران لذت دهانی هم ، لذت مقعدی ، و لذت تناسلی، دوره کمون و سپس دوره جنسی یا شهوی را طی میکند. .جسم با لذت بردن خودش را قوی میکند و روح را در تنگنای بیشتر قرار میدهد در تنیجه از دسترسی به آن گنجینه دورتر میشود.( در این حالت است که نی از جداییها شکایت میکند!)
زمان حال یعنی انسانی که به جسمش بخوبی رسیده در تنیجه روحش را خفه نگه داشته است.یعنی یک” نهاد” قدرتمند و یک” فرا نهاد” ضعیف که دیگر نمیتواند راهنمای” من” باشد.”نهاد”ی که دین از آن به عنوان نفس یاد میکند و کارش فقط لذت بردن هست.و فرا نهادی که از آن بعنوان وجدان یاد میگردد که کارش مبارزه با نهاد هست.پس ما یکباره چشم باز میکنیم و می بینیم که آلوده ی خواست نهاد شدیم .
بدانیم که:
وقتی گناه فرد کم میشود دین بروز میکند.حتی نشانه های و ظواهری که در کودکی و بصورت خود اگاه یا ناخوداگاه در فرد ایجاد شده یا آموزش دیده است ظهور میکند.
فیض الهی موجب میشود هم گناه ترمیم شود ( یعنی بتدریج از گناه دور میشویم ) و هم دین( یعنی زمینه ی ظهور پیدا میکند) .اما این فیض الهی تا وقتی است که انسان به آگاهی برسد بعد از این دو راه برای انسان باقیست. یا به سمت بهتر شدن برود (یعنی توبه کند) یا به سمت بد تر شدن برود.و این معنای انتخاب و اختیار است.

اجازه بدهید تا با عنوان کردن خلاصه ی ماجرایی واقعی ، مطلب را روشن تر کنم.ماجرایی که برای همسر دوستم رخ داده است.ماجرا ازآنجا شروع میشود که همسر دوستم و دوستانشان که همگی در تهران و در یک دانشکده ی فنی درس میخواندند در جلسه هایی که با هم داشتند ، چشمشان به یک حدیث میخورد که بدین معنا بوده: من اخلص…هر آنکه ۴۰ روز خود را برای خدا خالص(پاک) گرداند ، خداوند چشمه های حکمت را برزبان او جاری میسازد.
این ده نفر باهم می گذارنند این حدیث را امتحان کنند! . از آنروز مواظب اعمال و رفتار خود با دقت تمام میشوند که گناه نکنند .که البته کار آسانی هم نبوده!( چون احتیاج هست که اول، انسان گناه را بشناسد و سپس عادت آن را از سر خارج کند.). بهر حال روز ها را سپری میکنند و گاهی چند روز را پاک میگذارنند اما با یک گناه دوباره مجبور میشوند از اول شروع کنند ، بطوری که عده ای کم کم خسته میشوند و اراده ی لازم را بخرج نمیدهند و تصمیمشان را به فراموشی میسپارند. اما این دوست ما که اهل اصفهان هم بوده خستگی نا پذیر و با اراده ی قوی با هر سختی شده -با اینکه بارها مجبور میشود از اول شروع کند- راه خود را ادامه میدهد .تا اینکه یکبارموفق میشود ۳۹ روز را طی کند و روز چهلم میرسد که مجبور بوده به شهرش- اصفهان- برود . با خود میگوید: اگر یکراست به خانه بروم ممکن است آنجا غیبتی ،صحبت ایراد داری! و … بشود که زحمات من هدر رود. پس بهتر است که به” تکیه شهدا”( محلی در اصفهان که مدفن شهداست و شبهای جمعه آنجا دعای کمیل میخوانند والبته همه ی شبهای ماه رمضان آنجا احیا برقرار است) بروم. به این محل باصفا میرود و وارد جایی که دعا میخوانند میشود.او تعریف میکرد که: در آن شب من دعای کمیل را طور دیگری احساس میکردم ، انگار که خود حضرت علی( ع) برای من میخوانند ومن تمام مفاهیم آنرا درک میکردم.بعد از تمام شدن دعا حال عجیبی داشتم . مدتی در آن حال باقی بودم .همه رفته بودند .بیادم افتاد که چهل روز من بسررسیده ، فکری به ذهنم رسید. از خدای متعال خواستم که بجای اینکه چشمه های حکمت را برزبان من جاری کند ،ملکوتش را به من نشان دهد. یکباره اتفاق عجیبی برایم رخ داد. صدای “سبحان الله” را میشنیدم که از همه ی درختان ، سنگها و هر چه اطراف من وجود داشت ، بلند بود.از قبور شهدا ستونهای نوری به سمت آسمان بلند بود. ستونهایی که از نظر قطر هم اندازه نبودند.! و حتی چندین قبر بود که ستون نوری نداشت! ستونهای نور به آسمان کشیده شده بود درآنجا عبارت” هوالرزاق” را نوشته بود. از دیدن اینها از خود بیخود شدم و اصلا یادم نیست که دیگر بر من چه گذشت ، فقط بیاد میآورم که نزدیکیهای صبح به در منزلمان رسیدم و زنگ زدم و قبل از این که در باز شود بیهوش شدم. این دوستمان مدت چهل روز در تب و بیماری بسر میبرده و دکترهایی که برای معالجه ی او می آمدند ، با نا امیدی ازمعلجه او ، میگفتند که بیماری او روحی است و از دست ما کاری بر نمی آید.بعد از چهل روزمیگوید : که در خواب از خداوند خواستم که از این حالت مرا نجات دهد.صدایی شنیدم که میفرمود: تن خاکی شما تاب تحمل دیدن ملکوت ما را ندارد، دیگر چنین چیزی از ما نخواه .برخیز که از تو رفع بیماری شد. و من سالم گشتم.

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

مرکز شهوت انسان در حقیقت در مغز انسان است . منطقه ای بنام منطقه ی شهوت زا. این افکار آدمی است که انسان را به سمت و سوق هر کاری راهنمایی میکند.اگر شما افکارتان را با دیدن عکسها وفیملها ویا حتی شنیدن سخنان شهوت آلود تغذیه کنید ، جسمتان هم دنبال افکارتان خواهد رفت وهدفش ارضاء نیازی میشود که شما در او برانگیخته اید و برعکس اگر با تغذیه مناسب -افکار متعالی- تغذیه کنید ، جسم هم از شما تاسی میکندو تاثیر میپذیرد و همراهیتان میکند.انسانهایی مانند رجبعلی خیاط کم نیستند که فقط با یکبار غلبه بر هوای نفسانیشان درهای حکمت بر روی آنها باز شد و انها هم با ادامه ی راه نگذاشتند که این مسیر بر آنها بسته شود.
و بدانیم کوچک شمردن این عمل باعث افزایش آن و در نتیجه بصورت اعتیاد در میآید.
پس بهترین راه حل در این شرایط جامعه ی ما موانع اقتصادی بیش از هر چیز دیگری مشکل برای ازدواج جوانها ایجاد کرده است مواظبت بر افکاراست -( یعنی متوجه کردن آن به کمال)- .از طرفی و مشغول شدن به فعالیتهای ورزشی – شرکت در فعالیتهای سالم اجتماعی- تنها نماندن و خلوت نکردن با خود- به رختخواب رفتن موقعی که فرد کاملا خسته و خواب آلوده باشد- نپوشیدن لباسهای نیمه عریان بخصوص در هنگام خوابیدن – گرفتن دوشها با آب ملایم و نیمه سرد- نرمش قبل از خواب-مطالعه کتابهای سالم قبل از خواب – ذکر و دعا و داشتن وضو که در هر حالی آرامبخش روح وروان آدمیست و ازهمه مهمتر استعانت از پروردگار متعال از راه حلهای فردی موثر است زیرا که راه حلهای اجتماعی فراتر ازبحث در اینجاست.(و البته گناهانی که اجتماعی هستند بسیار مخرب تر از گناهان فردی اثر منفی میگذارند و ترک آنها کم از ترک اینها نیست!)

راستی فراموش نکنیم که گناه یعنی نیکی نکردن.و بهترین کس برای این که به او نیکی کنیم خودمان هستیم.