سرمقاله‌‌های روزنامه‌‌های ۲۶ اردیبهشت

سرمقاله‌‌های روزنامه‌‌های ۲۶ اردیبهشت

ایران > سیاست داخلی – همشهری آنلاین:
جایگاه ایران در میان شرق و غرب، پیگیری خسارت‌‌های وارده از آمریکا به کشورمان و … از دسته موضوعاتی بودند که در ستون سرمقاله برخی از روزنامه‌‌های یکشنبه-۲۶ اردیبهشت- جای گرفتند.

یوسف مولایی حقوقدان در ستون سرمقاله روزنامه اعتماد با تیتر« طرح مجلس؛ گرفتاری بیشتر برای دولت ایران» نوشت:روزنامه اعتماد، ۲۶ اردیبهشت

موضوع پیگیری غرامت خسارت‌های وارده ناشی از اقدامات امریکا به کشورمان پیش از هر چیز موضوعی است که جزو وظایف ذاتی دولت محسوب می‌شود و نیاز به تصویب قانون ندارد. دولت ایران به شکل طبیعی موظف است تا این دست مسائل را پیگیری حقوقی کند. اما جدای از این طرح اخیر نمایندگان دارای نقاط ضعف جدی است که می‌تواند موضوع دریافت غرامت از طرف کشورمان را پیچیده‌تر و حتی غیرممکن کند. شوربختانه دولت ایران امکانات و اموالی را در خاک امریکا دارد که به این کشور اجازه می‌دهد احکام دادگاه‌های خود علیه ما را به اجرا بگذارد.

حال آنکه ما در ایران چنین موقعیتی را نداریم. متن تهیه‌شده توسط نمایندگان مجلس می‌تواند در مقام مطالبه و یک آرزوی سیاسی بسیار متین و قابل تامل باشد اما از منظر حقوقی نخواهد توانست ما را به سمت گرفتن حقوق‌مان پیش ببرد چرا که به‌طور مشخص دارای پایه‌های حقوقی بسیار سستی است که نه ضمانت اجرایی دارد و نه می‌تواند تبعات اجرای آن را تضمین کند و از سوی دیگر نه بر اصول حقوق بین‌الملل منطبق است و نه بر اصول حقوق داخلی ما.  در شرایطی که ما اقدام امریکا بر بنیاد رای دادگاه‌های داخلی‌اش علیه اموال خود را مغایر مبانی حقوق بین‌الملل می‌دانیم، اگر زمینه اقدام متقابل به همین شکل را فراهم کنیم به این معناست که پذیرفته‌ایم اقدام امریکا نیز دارای توجیهات حقوقی بوده است. به عبارتی در این صورت ما پذیرفته‌ایم که کشورها می‌توانند در چارچوب قوانین داخلی خود، حقوق دولت‌های دیگر را نادیده بگیرند و این چیزی جز تقویت پشتوانه سیاسی – حقوقی امریکا در این اقدام نیست.

به عبارتی ما با این کار به لحاظ حقوقی فرصتی به امریکا می‌دهیم و در مقابل به لحاظ عملیاتی و نتایج اقدام نمی‌توانیم به اندازه امریکا موفق باشیم. این قطعا یکی از نقاط ضعف طرح نمایندگان است. از طرفی ما باید دقت کنیم که پیگیری دولت ایران صرفا به عنوان یک عکس‌العمل در جامعه جهانی تلقی نشود چرا که چنین تلقی‌ای می‌تواند پرونده و اصل موضوع را از چارچوب حقوقی خارج و وارد منازعات سیاسی کند که سرنوشت پیچیده‌ای دارد.

کما اینکه ما بارها هم در مواردی همین موقعیت را تجربه کرده‌ایم. شتابزدگی در تصمیم‌گیری و عدم دقت کارشناسی در این طرح می‌تواند ما را از هدف و حقوق خود به مراتب دورتر کند. این موارد شوربختانه در متن طرح به‌شدت برجسته هستند که نشان می‌دهد هیچ دقت حقوقی و کارشناسی در قبال این موضوع انجام نشده است. به طور مثال در این طرح موضوع حمله به سکوهای نفتی آورده شده که پیش از این در دیوان بین‌المللی مطرح شده و منتهی به صدور رای نیز گشته بود. یا مورد کودتای ٢٨ مرداد در دیوان داوری ایران – امریکا به عنوان یک مورد مشخص مطرح شده بود و این موارد و موارد متعدد دیگری که در طرح آمده‌اند دارای پیشینه حقوقی مفصلی هستند. عدم اشاره به این پیشینه‌‌ها نشان می‌دهد که طراحان نسبت به اصل موضوع و جزییات آن در ناآگاهی به سر می‌برند و در واقع این طرح از مسیر کارشناسی لازم نگذشته است.

  • کارت ایران در بازی غرب و شرق

سیدعلی خرم . استاد حقوق بین‌الملل در ستون سرمقاله روزنامه شرق نوشت:روزنامه شرق، ۲۶ اردیبهشت

پس از برپایی سامانه موشکی در رومانی و تکمیل چرخه آن در لهستان و ترکیه، غرب و ناتو اعلام کردند به اطمینان‌خاطر در زمینه دفاع موشکی رسیده‌اند. این اقدام موجی از واکنش‌‌ها را در روسیه به‌دنبال داشت. دبیر کل ناتو مدعی شده علت برپایی چنین سامانه‌ای، مقابله با حملات موشکی ایران است. این مسئله به‌هیچ‌عنوان دلیل موجهی نیست و کمتر استراتژیستی در صحنه بین‌المللی این سخن را باور دارد. آمریکا، اروپا، ناتو، روسیه، چین و سایر کشورهای جهان به‌خوبی می‌‌دانند این ترتیبات برای برپایی سامانه موشکی غرب در قبال شرق در حالی دنبال‌ می‌شود که از بعد از جنگ دوم جهانی همواره وجود داشته و با فروپاشی نظام دوقطبی، اندکی کم‌رنگ شد. سپس در سال‌‌های اخیر که چالش بین روسیه و غرب از یک طرف و چالش چین و آمریکا از سوی دیگر جدی شده، هردو طرف سعی کرده‌‌اند همان ساختارها و هنجارهای دوران جنگ سرد دوقطبی را مجددا احیا کنند. اما تأسف‌بار این است که «غرب» از کارت ایران برای توجیه عمل خود نزد «شرق» استفاده می‌‌کند تا زهر قضیه را بگیرد. چندسال پیش هم که اولین بخش این سامانه در لهستان برپایی یافت، خشم روسیه را برانگیخت و غرب بعد از مدتی لیت و لعل‌کردن بالاخره نام ایران را به‌عنوان دلیل برپایی بر زبان جاری کرد. درحالی‌که متخصصان می‌‌دانند نه این سامانه برای مقابله با ایران برپا شده و نه ایران قصد مقابله موشکی با غرب و از دسته اروپا را دارد.

ایران و اروپا همواره در طول دو قرن اخیر در کنار یکدیگر بوده و شریک و همکار محسوب شده‌اند. ایران و اروپا هیچ تضادی با هم ندارند و برعکس براساس منافع و امنیت ملی مشترک، جبهه واحدی در مقابله با تروریسم جهانی گشوده‌اند. ایستادگی ایران در قبال داعش و سایر تروریست‌‌ها در سوریه، عراق و… در حقیقت امنیت ملی کشورهای اروپایی را تأمین می‌‌کند. ایران، کره‌شمالی نیست که بخواهد از تنها اهرم خود یعنی توسعه موشکی علیه غرب استفاده و باج‌خواهی کند. ایران در حد دفاع از تمامیت ارضی و حفظ امنیت ملی خود در اقیانوسی از خطرات در خاورمیانه به تکمیل سیستم دفاعی خود می‌‌پردازد. ایران از فرهنگ عمیق و تاریخ طولانی برخوردار است و به‌عنوان یک دولت – ملت خود را در برابر حفظ صلح جهانی و از دسته در خاورمیانه مسئول می‌‌داند. آن‌چه غرب با وقاحت درباره ترس از حملات موشکی ایران اعلام می‌‌کند، در حقیقت همان «ایران‌هراسی» است که برای چندین‌دهه محور تبلیغ علیه ایران بوده و امروز مانعی روانی برای برداشتن تحریم‌‌های ظالمانه علیه ملت ایران است. این سخن دقیق را به تازگی چندبار رهبر انقلاب نیز مورد تأکید قرار دادند. اما این فقط غرب نبوده که ظرف چنددهه گذشته از کارت ایران برای تبلیغ «ایران‌هراسی» و ترساندن یا مجاب‌کردن شرق استفاده کرده است.

شرق هم هرکجا در سال‌‌های گذشته لازم دیده است، از کارت ایران به‌خوبی سوءاستفاده کرده و با طرح ترس از ایران، امتیازات لازم را از غرب و به‌ویژه آمریکا گرفته است. سؤال بنیادین این است که تا چه زمانی، غرب از کارت ایران در قبال شرق و شرق از کارت ایران در قبال غرب استفاده می‌‌کند؟ ایران چه خصوصیاتی دارد که به غرب و شرق چنین امکانی را می‌‌دهد؟ چرا ایران خود از کارت خودش به‌درستی استفاده نمی‌کند؟ چرا ایران به طریقی عمل نمی‌کند که کارتش برای غرب و شرق قابل‌سوءاستفاده نباشد؟ نقش ما در بی‌اثرکردن «ایران‌هراسی» در ابعاد مختلف در جهان چیست؟ اگرچه پاسخ به این سؤالات مقاله‌‌های جداگانه‌ای را می‌‌طلبد اما به همین اندازه بسنده کنیم که محور سوءاستفاده کنونی غرب از برپایی سامانه موشکی در اروپا به بهانه خطر ایران، تا حدودی به تبلیغ غیرحرفه‌ای توسعه موشکی در ایران مربوط بوده است که می‌‌تواند بهانه‌هایی برای ایران‌هراسی را به دست طرف‌‌های مقابل بدهد. زیبنده است وزارت امور خارجه بلافاصله با رد اتهام غرب و نفی هرگونه ایران‌هراسی، اجازه ندهد شخصیت و حیثیت ایران و ایرانی مورد سوءاستفاده غرب یا شرق قرار گیرد.

  • گرش ببینی و دست از ترنج بشناسی…

حسین شریعتمداری در ستون سرمقاله روزنامه کیهان نوشت:روزنامه کیهان، ۲۶ اردیبهشت

۱- سال ۱۳۵۹- دو سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی – در آمریکا کتابی با عنوان «دین و سیاست» چاپ و منتشر شده بود که یکی از برادران دانش‌جو نسخه‌ای از آن را برای نگارنده ارسال کرده بود. در این کتاب که امروزه در آرشیو دفتر سیاسی سپاه موجود است، آمده بود «هنگامی که گفته می‌‌شود دین باید از سیاست جدا باشد، تصور عمومی و حتی بسیاری از عالمان دینی آن است که هر یک از دو مقوله دین و سیاست به طور جداگانه در بستر مخصوص به خود حضور داشته و فعالیت کنند. اما این برداشت اگر در حوزه مسیحیت امکان‌پذیر باشد، در اسلام ناممکن است زیرا، اسلام در امور سیاسی نیز مانند امور فردی و شخصی افراد دارای نظر و دستورالعمل است و دستورالعمل‌‌های سیاسی اسلام برای مسلمانان دقیقا مثل دستوراتی که در زندگی فردی و اخلاقی ارائه کرده است، لازم‌الاجرا بوده و بخش جدانشدنی از دین تلقی می‌‌شود». نویسنده در ادامه به موفقیت غرب و جریان مدرنیته در جداسازی دین و سیاست و به حاشیه بردن دین در کشورهای اسلامی اشاره کرده و ابراز نگرانی می‌‌کند که با انقلاب اسلامی در ایران، این روند ناپایدار و شکننده خواهد بود و می‌‌نویسد «با توجه به آمیختگی دین و سیاست در اسلام، وقتی می‌‌گوئیم دین از سیاست جداست، مقصود ما آن است که دین به نفع سیاست خودکشی کند»! و با تأسف! می‌‌گوید؛ «این نکته‌ای است که فقط ]امام[  خمینی به آن پی برده و انقلاب اسلامی را برپایه آن پدیده آورده است».

۲- دیروز رهبر معظم انقلاب در دیدار مدیران، مدرسان و طلاب حوزه‌‌های علمیه تهران، «هدایت فکری و دینی» را در کنار «هدایت سیاسی» و «راهنمایی و حضور در عرصه خدمات اجتماعی»، سه وظیفه اصلی روحانیت دانسته و با اشاره به شبهه‌افکنی‌‌های این روزها و تزریق افکار منحرف و غلط در ذهن جوانان، مقابله با این شبهه‌افکنی‌‌ها را جهاد بزرگ معرفی کرده و فرمودند «این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند». حضرت ایشان از «اسلام ارتجاعی» و «اسلام آمریکایی»  به عنوان دو لبه یک قیچی یاد کردند که به مقابله با «اسلام ناب محمدی(ص)» برخاسته‌اند.

و اما، دو لبه این قیچی و این دو اسلام انحرافی را که رهبر معظم انقلاب از آن یاد کرده‌اند در کجا باید جست‌وجو کرد و به مقابله با آن رفت؟ بخوانید!

۳- اصلی‌ترین ویژگی‌«اسلام ارتجاعی» اعتقاد به جدایی دین از سیاست است و اصلی‌ترین خصوصیت «اسلام آمریکایی» عدم اعتقاد به ظلم‌ستیزی و مبارزه با ظالمان و ستمگران است. این دو اسلام درگذشته هر یک در بستر خاص خود حرکت می‌‌کردند و گاه از یکدیگر جدا و حتی در تقابل با هم نیز تلقی می‌‌شدند. اما به مصداق «الکفر ملهًْ واحده – کفر یک جریان واحد است» و به گواه «فماذا بعد الحق الا الضلال- بعد از حق هر چه هست گمراهی است» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور موثر «اسلام ناب‌محمدی(ص)» در عرصه، هر دو جریان انحرافی یاد شده به هم پیوستند و امروزه به قول حضرت آقا، نقش دو لبه یک قیچی را برعهده دارند چگونه؟!

۴- جریانی که معتقد به جدایی دین از سیاست است، چه بداند و چه نداند – که بسیاری از آن‌ها می‌‌دانند و با کانون‌‌های بیگانه پیوند ارگانیک دارند – بیرون از دایره اسلام قابل ارزیابی هستند چرا که به قول حضرت‌امام(ره) و به گواهی شواهد موجود، بیشترین احکام و آموزه‌‌های اسلامی مربوط به سیاسیات و اجتماعیات است و فقط بخش بسیار اندکی از آن به احوال شخصی و تکالیف فردی مربوط می‌‌شود. بنابراین به وضوح می‌‌توان نتیجه گرفت کسانی که جدایی دین از سیاست را ترویج می‌‌کنند، خواستار تعطیلی احکام و قوانین اسلام هستند که در این صورت اگر هم متوجه نباشند – که انشاءالله نباشند – به کفر نزدیکتر از اسلام هستند.

حضرت امام(ره) در صفحه ۱۱ کتاب ولایت‌فقیه می‌‌فرمایند؛

«نسبت اجتماعیات قرآن با آیات عبادی آن از نسبت صد به یک هم بیش‌تر است. از یک دوره کتاب حدیث که حدود پنجاه کتاب است و همه احکام اسلام را دربر دارد، سه، چهار کتاب مربوط به عبادات و وظایف انسان نسبت به پروردگار است. مقداری احکام هم مربوط به اخلاقیات است و بقیه، همه، اجتماعیات و اقتصادیات، حقوق و سیاست و تدبیر جامعه است».

نسبت «یک به صد» یعنی احکام و آیات مربوط به اجتماعیات و سیاسیات صد برابر آیات مربوط به احوال فردی و شخصی است. بنابراین کسانی که دین را جدای از سیاست می‌‌دانند و این عقیده انحرافی را ترویج می‌‌کنند، بخش اعظم و گسترده‌ای از دستورات اسلامی را قابل اجرا نمی‌دانند و این، نمی‌تواند مفهومی غیر از کنار گذاشتن اسلام داشته باشد. این جماعت در مقابل استدلال مورد اشاره، مدعی هستند که ضرورت اجرای دستورات سیاسی و اجتماعی اسلام را انکار نمی‌کنند ولی معتقد به اجرای آن در دوران غیبت نیستند!

مفهوم این سخن آن است که امامت در دوران غیبت تعطیل شده است، و امام زمان – ارواحنا لتراب مقدمه الفداء – در دوران غیبت کبری منشأ اثر نیستند! و عجیب آن که جماعت یاد شده سنگ پیروی از امام زمان علیه‌السلام را هم به سینه می‌‌زنند!

۵- اسلام آمریکایی همه ظواهر اسلامی نظیر، حج، نماز، روزه، خمس، زکات و… را دارد و اصلی‌ترین تفاوت آن با اسلام ناب محمدی(ص)، آن است که ظلم‌ستیز نیست و به مقابله با سلطه‌جویی، زورگویی، غارتگری و خونریزی نظام سلطه و سایر حاکمان ظالم و ستمگر، اعتقادی ندارد. نسبت اسلام ناب محمدی(ص) به اسلام آمریکایی نسبت «آب و سراب» است. اسلام آمریکایی هم ظاهر اسلام را دارد و مانند سراب می‌‌تواند تشنه را به خود جلب کند ولی از آنجا که ظلم‌ستیز نیست و در مقابل زورگویان و سلطه‌گران از ملت‌‌های مظلوم دفاع نمی‌کند، تشنگان عدالت را سیراب نکرده و در برهوت رها می‌‌سازد.

حضرت امام(ره)، از اسلام آمریکایی با عنوان؛ «اسلام ابوسفیان، اسلام ملا‌‌‌های کثیف درباری، اسلام مقدس‌نماهای بی‌شعور حوزه‌‌های علمی و دانشگاهی، اسلام نکبت و ذلت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه‌داران بر مظلومین و پابرهنه‌‌ها» یاد می‌‌کند.

۶- کانون اصلی اسلام ارتجاعی و اسلام آمریکایی طی چند دهه اخیر اگرچه «وهابیت» بوده است ولی شوربختانه در دوران طاغوت و مخصوصا بعد از دو نهضت تنباکو و ملی شدن صنعت نفت، به تدریج رد پای هر دو شاخه یاد شده به ایران نیز کشیده شده بود که با پیروزی انقلاب اسلامی برای مدتی به حاشیه رفت اما امروزه شاهد حرکت مرموز و خزنده هر دو شاخه مورد اشاره هستیم. دو شاخه‌ای که در یک نقطه به هم رسیده و علیه آموزه‌‌های انقلاب اسلامی و اسلام ‌ناب محمدی(ص) با هم گره خورده‌اند و هر دو به شکلی غیرقابل انکار از یک کانون بیرونی تغذیه می‌‌شوند. جریان آلوده‌ای که فتنه ۸۸ را رقم زد و امروزه گشایش اقتصادی و رفع همه مشکلات را در همراهی با آمریکا جست‌وجو می‌‌کند در بستر اسلام آمریکایی قابل تعریف است. این جریان، ایستادگی در مقابل باج‌خواهی دشمنان بیرونی و مخصوصا آمریکا را «تنش‌آفرینی»! و دفاع از منافع ملی را «تندروی» و «افراطی‌گری» می‌‌داند … و از راه رسانه‌هایی که با سخاوتمندی – البته غیرقابل توجیه – نظام در اختیار دارد و پشتیبانی سیاسی و رسانه‌ای دشمن به بزک کردن چهره نفرت‌انگیز و خونریز آمریکا مشغول است.

از سوی دیگر جریان اسلام ارتجاعی نیز با بهره‌گیری از دهها شبکه ماهواره‌ای نظیر «سلام»، «امام حسین یک و دو و سه» «مرجعیت»، «فدک» و… که مستقیما از سوی آمریکا و انگلیس در اختیار آنان قرار گرفته است، علیه انقلاب اسلامی – بخوانید اسلام ناب محمدی(ص)- یاوه‌سرایی می‌‌کنند… و این رشته سر دراز دارد که در فرصتی دیگر همراه با اسناد وابستگی و مزدوری این جریان به آن خواهیم پرداخت.

۷- هر دو جریان «اسلام ارتجاعی» و «اسلام آمریکایی» برای ترویج آموزه‌‌های انحرافی خود از شگرد «انگاره‌سازی IMAGE   MAKING» بهره می‌‌گیرند. «انگاره» تصویری غیرواقعی از واقعیت است که می‌‌تواند برای مخاطب گمراه‌کننده باشد. پیش از این در کیهان به ترفند انگاره‌سازی و کاربرد آن پرداخته‌ایم و در مختصر پیش‌روی تنها به این بسنده می‌‌کنیم که شکافتن پوسته انگاره‌‌ها با توجه به استحکام عقلی و علمی آموزه‌‌های اسلامی به آسانی امکان‌پذیر است در این حالت، چهره‌ واقعی اسلام آنگونه که واقعا هست ارائه می‌‌شود که به قول حضرت امام(ره) «دنیا تشنه آن است» و به هر نقطه‌ای که رفته است، حرکت‌‌های معجزه‌گون آفریده است.

… آنان که از این حلقه بیرونند، یوسف ندیده، زلیخا را ملامت می‌‌کنند.

گرش ببینی و دست از ترنج بشناسی

روا بود که ملامت کنی زلیخا را