سرگرمی های جوانان دیروز و امروز + عکس های جالب

جوانان دیروز

من که نفهمیدم این “اون روزا و قدیما”که سر زبان همه هست, حتی جوانهای ۱۸ ساله ام از خوبی های ماشین ,خانه,لباس و هر چیز قدیمی می گویند کی بوده و کجا بوده.
در این گزارش تلاش می کنیم ,شما را با برخی سرگرمی های عجیب وغریب جوانان دیروز آشنا کنیم البته بدور از هر گونه جهت گیری ای اگر نکاتی هست که جا افتاده مارو همراهی کنید .

۱.دندان طلا !

خیلی از جوان های دیروز برای نشان دادن وضعیت خوب مالی و حتی جرات شان دندانهای سالمشان را می کشیدن و دندان طلا می گذاشتن!! باور ندارید از پدر بزرگتان بپرسید.
البته با افزایش نجومی قیمت طلا کمتر کسی از این فکرهای … به سرش میزند.

۲.کفتر بازی”کبوتر بازی”

ابزار لازم این به اصطلاح سرگرمی یک قفس و چند کبوتر زبان بسته بود که باظالمانه ترین روش ها مجبورشان می کردند مسافتی طولانی را طی کنند و مجددا به قفس تنگ و تاریکشان برگردند.
خدا رو شکر زندگی آپارتمان نشینی این روزها کمتر به افراد جرات می دهد همچین کاری انجام بدهند.

۳.ترنا بازی

چند نفر که دور یکدیگر جمع می شدند تا رسم شاه و گدا و زندگی دیکتاتوری را تمرین کنند. یک نفر شاه می شد و هرچه امر می کرد باید بدون چون و چرا از سوی دیگران اجرا می شد.
این بازی اغلب در قهوه خانه ها و مکان های عمومی ساعت ها افراد را سرگرم می کرد.
البته برخی بدشان نمی آید ترنا بازی را دو باره رواج بدهند.

۴.جمع کردن تمبر

بعضی از جوان های دیروز که دنبال تفریحات سالم بودند کلکسیون جمع می کردند.تمبر,سکه,پوسترهنرپیشه ها و … که این روزها به دلیل کاهش نامه نگاری و صد البته سرعت دنیای امروز کمتر جوانی سراغ این کارها می رود.
باورتان بشود یانه, بعضی ها آنقدر به کلکسیون شان وابسته می شدند که حتی هزینه های خورد و خوراکشان را برای خرید یک تمبر جدیدمی دادند.

۵. غیبت کنون

خیلی از پدر بزرگا و مادر بزرگایی که این روزها به چت و گروه های اینترنتی ایراد می گیرندو نگران اتلاف وقت جوانان هستند قبلا توی کوچه پس کوچه های قدیمی بعد از ظهر ها دور هم جمع می شدند و یه حلقه تشکیل می دادند و مراسم غیبت کنون راه می انداختند.

البته این مراسم آن روزها اسمی نداشت .اما از آنجایی که محتوای جلسات چند ساعته ایشان بیشتر غیبت و صحبت از همسایه های غایب در جلسه بود با اجازه شما جلسه غیبت کنون برای این هم نشینی ها برگزیدیم.

۶.فرکردن مو

قدیم ها که ابزار و لوازم سلمانی و آرایش مو انقدر پیشرفت نکرده بود خیلی از مادر بزرگ هایی که از اتلاف وقت نوه هاشان جلو آینه ناراحت هستندیک صبح تا بعد از ظهر با استفاده از ابتدایی ترین روش ها برای فر کردن موها شان وقت می گذاشتند.
تازه خبرندارید که خیلی وقتها موهاشون هم می سوخت و مجبور می شدند کوتاهشان کنند و بعد هم یه یک هفته ای برای موهای از دست رفته عزاداری می کردند!!

۷.تماشای معرکه گیری

حتما می دونید که این روزها چندین کتاب و مقاله در خصوص اتلاف وقت جوانان جلوی تلویزیون و شبکه های اجتماعی نوشته شده . اما حتما خبرندارید که قدیما بعضی از بزرگتر ها برای سرگرم شدن پای بساط معرکه ,معرکه گیران می نشستند تا عملیات محیر العقول پاره کردن زنجیر ,بلند کردن جسم سنگین و مارگیری تماشا کنند.تازه برای مشاهده این عملیات شگفت انگیز پول هم پرداخت می کردند تا دخل پهلوان خالی نماند!

۸.خربازی یا خر سواری

اگر چه خودم از مخالفان سرسخت این پیاده روی با ماشین! و چرخ زدن با اتومبیل هستم اما خبرندارید جوان های قدیم کارهای عجیب تری می کردند.
یکی از سرگرمی های جمعی مردم خربازی ( خرسواری ، یابو سواری ) بود و این بازی و تفریح منحصرا مخصوص داش مشدی های خوش پوش بود که برای سوار شدن بر خرهای معروف به خربندی و یا خرهای دولایی به خیابان علاءالدوله ( فردوسی ) می رفتند . در این خیابان ده ها خر کوچک و بزرگ همراه پالان های دیدنی و افسارهای مزین به برنج و نقره و گل میخ نقره کوبی شده و زنگوله های ریسه ای و پالان های مخمل و شال و ترمه و اطلس پرزرق و برق و دست و پا و بال و دم حنابسته و سم های سیاه شده و منگوله های زیبا آماده شده بود .
خربازها و یا یابوسوارها نیز لباس های جالبی می پوشیدند . مثلا لباده های بلند از ماهوت و مخمل و رداهای رالی و کپنک های نمدی و شال های ابریشمی و گیوه های آجیره و ملکی و غیره و این خرسوارها در برابر چشمان صدها تماشاچی از حاشیه خیابان علاءالدوله و گاهی لاله زار بالا و پایین می رفتند!!

۹.نمایش لوطی عنتری

تماشای لوطی عنتری هم از جمله سرگرمی های مردم تهران قدیم بود و به کمک یک کمانچه ، عنتر یا میمون تربیت شده ای را در حضور مردم به رقص و عملیات شگفت آور وا می داشتند . گاهی به جای یک عنتر ، خرس های کوچک دست آموز وظیفه اجرای نقش عنتر را به عهده داشتند و حرکاتی جالب را در معرض دید تماشاگران قرار می دادند . لوطی عنترها به طور سیار نمایش می دادند و در کوچه و خیابان ها با نواختن ضرب اهل محل را خبر می کردند .

۱۰. قاشق زنی”تکدی گری آیینی”

قاشق‌زنی رسمی زنانه‌است. زنان چادری بر سر انداخته و گاه نقابی بر چهره می‌زدند تا ناشناس بمانند. آنگاه با قاشق بر کاسه یا قابلمه یا بر در خانه می‌کوبیدند و اهل خانه را از آمدن خویش آگاه می‌کردند. اهل خانه کاسه خالی را گرفته و مشتی آذوقه خشک از قبیل بنشن در آن ریخته و باز می‌گرداندند. گاه بجای آذوقه پول نقد به قاشق زن پرداخت می‌شده‌است. مهمترین شرط در قاشق زدن ناشناس ماندن قاشق‌زن بوده‌است. لذا نه قاشق‌زن و نه صاحب منزل، در هنگام مواجهه سخن نمی‌گفته‌اند.این رسم معمولا توسط دختران دم بخت اجرا می شد!!
البته گفته می شود که آذوقه های جمع آوری شده برای پختن آش نذری بکار گرفته می شد و بین فقرا توزیع می گردید.

 

جوانان امروز

و این هم برخی از عجیب ترین سرگرمی های برخی جوانان امروز.البته مسلما این سرگرمی ها محبوب همه جوانان نیست اما متاسفانه در بین برخی گروه ها در حال رواج یافتن است .

۱.سوراخ کردن قسمت های مختلف پوست


 

برخی برای نشان دادن جرات و مقاومتشان در مقابل درد آنقدر جاهای مختلف بدنشان را سوراخ سوراخ می کنند که وقتی آب می نوشند آدم نگران می شود که نکند مثل آبکش از این سوراخ ها آب بیرون بریزد!!

۲.متلک پرانی


 

 

متلک پران:

ببخشید من قبلا شما رو جایی ندیدم؟

مخاطب حاضر جواب : برای همینه که من دیگه اونجا نمی رم!!

۳.تتو کردن


 

این یکی از صادرات خارجی آمریکایی هاست. البته این هنر منحصر به فرد از زندان های آمریکا به ایران,تهران و خانه های من وشما راه پیدا کرده.
از دوستی شنیدم یکی از آشنایان روی دستش نام دختر مورد علاقه اش رو خالکوبی کرده ولی ایشون بهش جواب منفی داده حالابه نظرتون این آقا تا آخر عمر هر وقت این خالکوبی رو می بینه یاد چی می افته و چه احساسی بهش دست می ده.

۴.شنیدن ناموسیقی


بعضی وقت ها بعضی بزرگتر ها حرفای جالبی می زنن که به بهترین شکل منظورشون رو می رسونه .یک بار پدر بزرگی در یکی از ایستگاه های اتوبوس با لهجه شیرین آذری حرف جالبی زد :”توی این آهنگ هایی که نوه من گوش می ده همه صدایی می یاد فقط صدای پس گردنی های من کمه البته من یه وقتا کمکش می کنم همه صداها رو بشنوه!!!!!!!”

۵.دست انداختن دیگران


به دفعه یه ماشین جلوی پای یه آقایی ایستاد و آدرس پرسید .بنده خدا از سر خیر خواهی و مسئولیت پذیری داشت با جزئیات آدرس می داد که ….

۶.اکس پارتی


به دلیل ارتباط این مبحث به اداره هوا و فضا !!از بیان برخی جزئیات معذوریم.

۷.پاساژ گردی


گوش جوان از نوع امروزی‌، پره از «وا اسفا» و «فغان» بزرگ‌ترها که تا فرصتی گیرشان می‌آید، هدرش نمی‌دهند و در مذمت پرسه‌زدن در پاساژها و مراکز خرید، کوتاهی نمی‌کنند و با نصیحت‌هایی که همیشه در آستین دارند، می‌خواهند صراط مستقیم گذران اوقات فراغت را به جوان‌ها نشان دهند، اما جوان است و خاصیت حرف نشنو بودن! و این که بالاخره برای هر کاری دلیلی می‌تراشد. برای پاساژگردی هم چه دلیلی محکم‌تر از این که این تفریح، با جیب خالی سرناسازگاری ندارد!!

۸.وبگردی


این یکی رو که بعضی از شما کاربرای عزیز توش تخصص دارید. یه سوال، جان من شما خواب نداری؟

۹.نالیدن و شکایت از اوضاع زندگی


این چه وضعیه ,این چه مملکتیه ما داریم,کسی قدر منو نمی دونه,کار ,برو بابا کو کار ,پارتی,همه چی پارتی بازیه …

۱۰.موبایل بازی

به قول امروزی ها این که دیگه خوراکه!! البته هنگام آمدن پول قبض موبایل هم ممکن است خطرات جانی والدین و فرزندانشان دلبندشان را تهدید کند!! لطفا قبل از اینکه قبض موبایل یا هزینه شارژ را به پدر محترم اعلام کنید از وضعیت قلبیشون اطمینان حاصل کنید. خودت هم یه زره ای چیزی بپوش !!!
حتما تا اینجای گزارش حسابی شاکی شدید که خوب که چی ؟؟ تفریح و شادابی غذای روح است .اما مراقب باشید که این شادمانی و سرور بعدها اشکتون رو در نیاره.

 

سرگرمی متفاوت

اما بشنوید از سرگرمی های برخی دیگه از جوانهای امروز که اینها هم در نوع خودش بی نظیره .هر ساله با شروع فصل تابستان و حتی در تعطیلات عید نوروز عده ای از جوانها بدون هیچ چشم داشتی راهی مناطق محروم کشور می شن تا در قالب “طرح جهادی” برای دوستانشون در مناطق محروم مدرسه بسازن یا در درس هایی که در اون مشکل دارند کمکشان کنند و به اصطلاح کلاس تقویتی برای آنها تشکیل بدهند.

عده ای هم در قالب جمعیت امام علی هر کاری که از دستشان بر می آید برای هم میهنان محروم انجام می دهند. دانشجوهای جمعیت امام علی از سال ۷۹ تا امروز با هدف رسیدگی به معضلات جامعه به ویژه معضلاتی که جوانها با اون سرو کار دارن شروع به کار کرده و در قالب طرح “کوچه گردان عاشق” دراین آئین که همزمان با شب‌های قدر برگزار می‌گردد، دانشجویان و اقشار مختلف مردم، کیسه‌های آذوقه‌ای تهیه و با حضور در محلات محروم کیسه‌ها را به دست نیازمندان می‌رسانند.
از اینگونه تفریحات عجیب و غریب در گوشه و کنار کشورمان تا دلتون بخواد پیدا میشه . انتخاب با خودتونه که در کدوم دسته قرار بگیرین .

منبع : بانکی

یک نظر برای "سرگرمی های جوانان دیروز و امروز + عکس های جالب" ارسال شده

نظرات بسته شده است.