ماه رمضان امسال، یک سریال ضدشیعه دیگر

وهابیون که در دشمنی با اهل بیت علیهم‌السلام، از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند و چه از طریق زبانی و کلامی و چه از طریق رسانه‌ای تلاش دارند تا چهره حضرت علی‌(ع) را که مقتدا و نماد تشیع علوی است، مخدوش کنند- با آنکه تاریخ اسلام نشان داده است هیچ‌گاه چراغ تشیع با چنین دسیسه‌هایی به خاموشی نگراییده و هر روز بر روشنایی آن افزوده می‌شود‌- حالا در جدید‌ترین اقدام تفرقه‌افکنانه خود اقدام به تولید سریال «عمربن خطاب» با تحریف تاریخ کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار «جوان»، «عمر بن خطاب» که قرار است ماه رمضان امسال در شبکه‌های مختلف تلویزیونی پخش شود، سریالی ویژه ماه مبارک رمضان است که این بار نه از سوی شبکه‌های ایرانی بلکه توسط شبکه‌ای تولید شده که گرایش آن به جریان‌های وهابی و ضد شیعه کاملاً محسوس است و به همین دلیل از هم اکنون باید نگران این محصول تلویزیونی بود؛ همچنان که سال گذشته پخش سریال «الحسن و الحسین» باعث بروز نگرانی هایی در میان شیعیان شد.

پس از پخش سریال تلویزیونی مختارنامه و بازتاب‌های مثبت آن، خبرهایی از نارضایتی بخشی از جامعه تندروهای وهابی با پخش این سریال شنیده شد و حتی پخش آن در کشورهایی مانند عربستان نیز ممنوع شد. وهابیون تندرو که در عربستان مرکزیت دارند و در مکالمات سیاسی از آنان با عنوان «سلفی ها» نام برده می‌شود، تمایل چندانی به نفوذ و گسترش فرهنگ شیعه در جوامع اسلامی ندارند. در کنار این عدم تمایل، استقبال مخاطبان دنیای اسلام از پخش سریال‌هایی مانند «یوسف پیامبر» و «مختارنامه» که محصول جامعه شیعی ایران هستند، آنها را به شدت دچار هراس کرده و بر همین اساس بخشی از مقابله آنها با جهان شیعه این روزها در «جبهه فرهنگی» شکل می‌گیرد. جبهه‌ای که تاکنون شاهد تحرکات فراوانی از قبیل ساخت سریال و راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی بوده است و البته دامنه آن به همین جا محدود نشده است.

سریال «عمر بن خطاب»
«عمربن خطاب» از محصولات MBC است که همزمان با پخش از شبکه‌های مختلف عربی، قرار است از یکی از همین شبکه‌ها به زبان فارسی دوبله و پخش شود. سریالی که شواهد و بررسی‌های مختلف و نیز سابقه سازندگانش نشان می‌دهد که تنها قرار نیست سریالی نمایشی و داستانی باشد و در پس روایت داستان خود قصد تحریف تاریخ و نیز تحقیر شیعیان را دارد و به همین دلیل ضرورت دارد تا از همین حالا، هم در میان مسئولان تلویزیون و هم مسئولان دیگر دستگاه‌های فرهنگی، وحدتی برای مقابله با این اثر و خنثی‌کردن توطئه‌های سازندگان آن شکل بگیرد تا مانع از تحقق اهداف سازندگان این سریال شود که قصد دارند با شبهه‌افکنی در جامعه مسلمین ـ آن هم در شرایطی که مسلمانان بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت هستند ـ مانع از وحدت آنان شوند.
موضوع این سریال از چند جنبه دارای اهمیت است. که یکی از آنها «فتوحات منجر به فتح ایران» است. البته تماشای تیزر موجود از این سریال هم نشان می‌دهد که سازندگان آن توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته‌اند و بحث فتوحات را به شدت پُررنگ کرده‌اند.

آنچه که از تماشای این صحنه‌ها در نگاه اول دیده می‌شود این است که پرداخت تصویری این صحنه‌ها به شدت شبیه به سریال مختارنامه است و حتی کلاه و لباس ایرانیان حاضر در صحنه‌های جنگ قادسیه که در این سریال به تصویر کشیده شده نیز کاملاً منطبق بر الگوی سریال مختارنامه به تصویر کشیده شده است.

تقابل لشکر مسلمانان با ایرانیان و نیز شکست سهمگین ایرانیان در جنگ با لشکر اسلام از آن نکاتی است که پرداخت انحرافی سازندگان سریال با نگاهی افراطی به‌نوعی فتوحات اسلام را به موضوع تقابل «عرب و عجم» تقلیل داده و با یادآوری خاطره شکست ایرانیان، بیشتر به دنبال تحریک احساسات ملی‌گرایانه افراطی موجود در دو طرف (ایران و عرب) است. ضمن آنکه در این سریال به گونه‌ای زمینه‌سازی شده که گویی انگار امام‌علی(ع) اعراب را به حمله به ایران و کشتار ایرانیان تشویق کرده است! البته در این سریال قرار است چهره امام علی‌(ع) نیز به تصویر کشیده شود که این موضوع جای اما و اگرهای فراوانی دارد.

سریال را چه کسانی تولید کرده‌اند؟
نکته جالب توجه اینکه تیم سازنده این سریال هالیوودی بوده‌اند و تمامی کارهای فنی سریال در فرانسه انجام‌شده است. این سریال به زبان‌های اسلامی مختلف مانند فارسی، اردو و مالایی و همچنین زبان‌های زنده دنیا از جمله انگلیسی و فرانسوی دوبله و پخش خواهد شد و چنین تدارک عظیم و گسترده‌ای قطعاً از برنامه‌ریزی گسترده آنها حکایت دارد.

نباید در این میان از سکوت یا بی‌خبری مدیران سینمایی کشورمان بی‌تفاوت گذشت. این سریال دوسال گذشته در بازار فیلم جشنواره کن حضور داشته است، جشنواره‌ای که مدیران سینمایی ایران علاقه وافری برای حضور در آن دارندو هر ساله شاهد حضور پرتعداد و در عین حال بی‌خاصیت آنها در کن فرانسه هستیم. اگر در همان دو سال گذشته مدیران سینمایی به این امر اعتراض می‌کردند و نسبت به تولید و پخش آن هشدار می‌دادند، بدون شک اوضاع در حال حاضر بسیار متفاوت‌تر بود.

روزنامه جوان

4 نظر برای "ماه رمضان امسال، یک سریال ضدشیعه دیگر" ارسال شده
 1. بهرام گفت:

  اقا حمید لطفا به خودتون لعنت نفرستید اصلا شما تا به حال قران خواندید؟که میگد طبق نص ایه قران

 2. حمید گفت:

  خلفای سه گانه ملعون هستند طبق نص آیه قرآن و احادیث پیامبر صل الله علیه وآله که در صحاح سته اهل سنت موجود میباشد ای کاش اهل سنت به جای تعصب بیجایی که از پدران گمراهشان ارث برده اند بیشتر مطالعه میکردند کتب معتبرشان را.لعنت بر کسانی که سر پیچی کردند از فرمان پیامبر صل الله علیه و آله

 3. حق دوست گفت:

  هرچه باشد این سریال کاملا به بیان واقعیات پرداخته و از توهین به اشخاص پرهیز کزده است نه مثل فیلم ایرانی حضرت علی که کلا هدفش توهین به خلفای راشدین بود.

 4. farzan گفت:

  با سلام
  قبلش عذر خواهی میکنم . اما سوالی دارم خودتون بگید این سریال باید چه داستانی داشته باشه. نکنه دوست دارید آنچه خودتون دوست دارید رو تو این سریال به قول خودتون موهن ببینید و خزعبلات خودتون رو تحمیل کنید.ابوبکر عمر عثمان علی جزو مهاجرین هستن و در قران که یک کتاب ابدی هست تا ابد از مهاجرین راضی هست پس شما بیخود میکنید از صحابه به بدی یاد میکنید

نظرات بسته شده است.