سر و صدا در مورد “ادعای رشوه گیری” داوران ادامه دارد
 به دنبال انتشار اخبار و مصاحبه هایی در مورد ماجرای رشوه گیری برخی داوران، تعدادی از داوران فوتبال کشورمان نسبت به مطرح کردن این ماجرا انتقاد کردند.

این گروه از داوران معتقدند، این ماجراها نباید رسانه ای می شد، زیرا به اعتبار و آبروی جامعه داوری آسیب زده است. درهمین راستا برخی داوران تصمیم داشتند نسبت به اتهامهای وارده موضع گیری کنند، اما در نهایت به این نتیجه رسیدند تا زمان بازگشت مسعود عنایت، رئیس کمیته داوران از بنگلادش صبر کنند.عنایت قراراست امروز به ایران بازگردد و پس از برگزاری جلسه ای تصمیم و موضع نهایی خود را اتخاذ و اعلام کنند.

غیاثی پشت سیار درآمد
رئیس پیشین کمیته داوران فدراسیون فوتبال در توضیحی پیرامون ادعای دکتر پرویز سیار عنوان کرد: وی تنها از روی دلسوزی و خدمت به جامعه داوری چنین مسایلی را مطرح کرده است.

وی اظها رداشت: تا آنجا که بنده مطلع هستم آقای دکتر سیار شدیداً برلزوم سلامت جامعه داوری فوتبال اعتقاد داشته و بدان علاقه مند هستند. وقتی هم آقای عنایت و فرد دیگری برای جانشینی بنده در کمیته داوران مد نظر بودند، ایشان در نشستهای پشت پرده تلاش بسیار کرد تا مسؤولیت کمیته داوران به عنایت واگذار شود.

غیاثی افزود: ادعای نامبرده به جلسه هفته گذشته داوران تهرانی در تالار دفتر امورمشترک فدراسیونها در مجموعه ورزشی شهید شیرودی برمی گردد. دکتر سیار درآن جلسه حضور یافته بود تا به دعوت به دوئل یکی از داوران که دکتر در مصاحبه با روزنامه ای گفته بود با وجود شائبه هایی که وجود دارد او نباید در لیگ برتر قضاوت کند (این داور تلفنی به او گفته بود اگر جرأت داری روز دوشنبه در جلسه داوران حاضر شو)، پاسخ گوید.

وی افزود: در آن جلسه درگیری لفظی شدید و روشنگرانه ای بین دکتر سیار، ممیز و یدا… سلیمانی و آن داور رخ می دهد، در پایان همان جلسه بعضی از داوران مثل آقایان (م -ر) و (ع -ی) نزد دکتر می روند و با التماس و درخواست از او می خواهند دیگر کاری به کار آن داور نداشته باشد.

دکتر پاسخ می دهد، من با او مشکل شخصی ندارم، اما به خاطر حفظ آبروی جامعه داوری فریاد می زنم.
آنها به دکتر می گویند، مگرفقط همین یک داور است که فاسد می باشد ما دیگرانی را هم می شناسیم که همینگونه هستند، چرا به آنها کاری ندارید و دکتر می گوید:اگر آنها را هم بشناسم همین برخورد را با آنان میکنم.

غیاثی ادامه داد: از آن روز به بعد دکتر که تعصب زیادی روی سلامت جامعه داوری دارد، شدیداً برآشفته و ناراحت و هیجان زده است. از همین رو این ادعای خود را مطرح کرده است. شاید ادعای او سنگین و وهم برانگیز باشد و بار حقوقی داشته باشد، ولی من تردید ندارم که دکتر سیار از سر دلسوزی برای جامعه داوری و فوتبال این حرف را زده است.

شاهدان چه گفتند؟
داور و کمک داوری که پرویز سیار و رضا غیاثی از آنها به عنوان شاهدان زنده خود یاد کرده اند، توضیحات تکمیلی این ماجرا را مطرح کردند.

این دو که از آنها با اسم مستعار نام برده شده بود، در تماس با خبرگزاری مهر توضیحاتی را ارایه کردند: «احتراماً عطف به اظهارات جناب آقای سیار و غیاثی که تعدادی از مطبوعات ورزشی از مطلب فوق استفاده نمودند، از آنجا که احترام خاصی برای تمامی بزرگان و عزیزان پیشکسوت داوری قایل می باشیم اما لازم است به استحضار برسانیم شرح واقعه با خبر درج شده متفاوت می باشد. شایان ذکراست پس از پایان جلسه یاد شده، از حضور آقای سیار خواسته شد به دلیل کش و قوسهای فراوان با مسأله عنوان شده درگذشته و همین طور در جلسه فوق و با توجه به این که جامعه داوری ما نیازمند آرامش بیشتری است، مسأله را مختومه نمایند. لازم به توضیح می باشد پیشکسوت محترم جناب آقای غیاثی در جلسه فوق الذکر حضور نداشته اند».

*عنایت : شکایت کردیم
رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران، اتهام وارد شده به آنها را ناجوانمردانه دانست.

مسعود عنایت درباره اتهامات پرویز سیار به شماری از داوران مبنی بر دریافت رشوه اظهار داشت: از طریق مشاور حقوقی کمیته داوران از او برای این اتهام شکایت کردم. باید طبق شواهد و مستنداتی که می گوید، این موضوع را ثابت کند. اگر داور خاطی واقعاً داشته باشیم، طبق قانون با او برخورد می شود و گرنه، سیار به عنوان افترا، تحت پیگیرد قرار می گیرد.
رئیس کمیته داوران که در بنگلادش به سر می برد، افزود: مسأله مهم اینجاست که اگر او دلش به حال داوری می سوخت و می خواست که به جامعه داوری کمک کند، این موضوع را نه با این جنجال سازی، بلکه از طریق مراجع قانونی مطرح کرد.

عنایت عنوان کرد: خودش می گوید در حال جمع آوری مدارک است و هنوز ادله کافی برای حرفهایش ندارد. واقعاً اگر سیار غرضی نداشت، چه دلیلی دارد که در این مرحله حساس بازیهای لیگ و پلی آف چنین بحثی را مطرح کند. آیا این اظهارنظر عالمانه است؟

وی درباره اینکه او چندی قبل از دست دلالان که اطراف داوران می گردند، گلایه کرده بود، اظهار داشت: این مسایل ربطی به هم ندارد. حضور دلالان در هر لیگی و در هر کشوری مطرح است. بحث اینجاست که آیا داوران حاضر به انجام این کار فاسد می شوند یا خیر که خوشبختانه جامعه  داوری ما سالم و مبرا از هرگونه تهمتی است.

وی در مورد گفته داوران که حاضر نیستند تا مشخص شدن این جریان قضاوت کنند، اظهار داشت: تمامی داوران خواهان پیگیری این موضوع هستند. از آنان خواهش کرده ام با قدرت به کار خود ادامه دهند و ما هم قطعاً تا روشن نشدن این اتهام دست از پیگیری برنخواهیم داشت. مطمئنم داوران به قضاوت خود ادامه می دهند.

عنایت در این باره که سیار در ادعایش آورده که دو تن از داوران لیگ به او این مدارک را داده اند، گفت: این ادعا یک ضعف بزرگ از سوی سیار است. آدم دروغگو کم حافظه  می شود. او ابتدا گفته بود مدارکی در دست دارد، ولی اکنون می گوید داوران این حرف را زده اند. اگر این داوران نخواهند شهادت بدهند، چه می کند؟

وی افزود: همیشه گفته ام، اگر اشکالی در کار داوران وجود دارد، با مطرح شدن و پیگیری قضیه مشکلی ندارم. هرگز هم نگفته ام شکایت نکنید؛ اما هر کاری اصول خودش را دارد.

*نایب رئیس فدراسیون فوتبال:
قضاوت نکردن داوران دروغ است
نایب رئیس فدراسیون فوتبال با انتقاد از ترویج افکار مضطرب و هرج و مرج آفرین که چیزی جز ضرر و زیان بهره ای برای فوتبال ندارد، تأکید کرد که اگر ادعاهای پرویز سیار ثابت نشود، با وی برخورد قضایی خواهد شد.

سید رضا افتخاری اظهار داشت: اینکه گفته شده داوران گفته اند، قضاوت نمی کنیم، شایعه است. داوران اعتراض کرده اند و اعتراضشان را به فدراسیون هم اعلام نموده اند که با این موضوع برخورد شود، یا اینکه مدعیان موضوع را اثبات کنند. در حال حاضر موضوع در کمیته  انضباطی تحت بررسی است.

افتخاری اظهارکرد: این تهمتها را تکذیب می کنم. نباید با این صراحت داوران فوتبال را آن هم به صورت عموم زیر سؤال ببریم. نمی گویم این اتفاقات نمیافتد اما نباید همه  داوران را با هم سوزاند. هر چند که به نظر می رسد ادعای مدعیان نیز هنوز ثابت شده نیست. معتقدم این روش پسندیده نیست. متأسفانه بی تقوایی زیادی در این موضوع صورت گرفته است. نباید اجازه داد براحتی با آبرو و حیثیت یک فرد بازی شود. اگر حرفی زده می شود مدعیان باید پاسخگو باشند.

وی گفت: باید این حرفها ثابت شود، اگر مطرح کنندگان نتوانند ثابت کنند برخورد قضایی می کنیم تا جلوی گسترش این ادعاها گرفته شود.