سمفونی پیامبر اعظم (ص) ساخته می‌شود
شاهین فرهت خالق سمفونی‌ها‌ی ارزشمند امام رضا (ع) و خلیج فارس درسال جدید سمفونی پیامبر عظیم الشان اسلام را می‌سازد.


این آهنگساز و استاد موسیقی روز یکشنبه به ایسنا گفت: ایده تولید این سمفونی از سوی صداو سیما به من پیشنهاد شده و قراراست به زودی برای عملی کردن ساخت این سمفونی با آنها صحبت‌ها‌یی داشته باشم.


وی ادامه داد: فکر می‌کنم حالا زمان آن رسیده است که درباره مهمترین و بزرگترین شخصیت دین اسلام یک اثر موسیقیایی ارزشمند بسازیم.


 


«سمفونی پیامبر عظیم الشان اسلام پس ازسمفونی امام رضا (ع)»


فرهت که هم اکنون قصد خلق سمفونی پیامبر اعظم(ص) را دارد پیش از این سمفونی مذهبی امام رضا (ع) را تولیدکرده بود. فرهت از سال‌ها پیش و حتی زمانی که در سوئد بود فکر ساخت یک سمفونی درباره زندگی امام رضا(ع) در ذهن او وجود داشت بنابراین ازسال ‌٨١ تصمیم به نگارش این سمفونی می‌گیرد. او سعی داشت تا در این اثر از نوحه‌ها‌ی قدیمی نیز استفاده کند، چون اعتقاد داشت در بعضی از نوحه‌ها‌ی قدیمی، تم‌ها‌ی قوی و درخشانی دارند که در ساخت این اثر می‌توان از آن‌ها‌ بهره برد.


او از همان ابتدای نگارش این سمفونی آرزو داشت، ای کاش از طرف دفتر موسیقی و وزارت ارشاد مستقیماً به او سفارش داده می‌شد تا با شوق و ذوق بیشتری کار را تمام می‌کرد. فرهت حتی اگر سفارشی از سوی وزارت ارشاد یا سایر نهادها به او داده نمی‏شد مطمئنا باز هم این سمفونی را می‌ساخت، چرا که معتقد است درزمینه موسیقی مذهبی، آثار ما در مقایسه‌ی با موسیقی کلاسیک غرب محدود است.


او می‌گوید: در حالی که در بررسی آثار موزیسین‌ها‌یی مثل باخ و… شاهدیم که آثار موسیقایی بیشماری، راجع به مسیحیت ساخته شده است، پس چرا ما درباره‌ی شخصیت‌ها‌ی مذهبی و قهرمانان خود سمفونی‌های بزرگ نسازیم.


شاهین فرهت، برای نگارش این سمفونی، به شدت در حال مطالعه‌ی زندگی امام رضا(ع) بود تا نسبت به زندگی ایشان شناخت کاملی پیدا کند.


فرهت کاری را که شریفیان درباره واقعه عظیم عاشورا نوشته بود را بسیار جالب و درخور توجه می‌دانست و معتقدبود حیف است که موسیقی مذهبی ما، صرفاً به تعزیه ختم شود. تمامی آهنگسازان بزرگ دنیا درباره مذهب مسیحیت آثار قابل توجهی ساخته اند و این سوال همیشه در ذهن او وجود داشت که چرا ما نباید در زمینه مذهب خودمان آثار بزرگی را به وجود آوریم.


فرهت با الهام از شخصیت امام رضا (ع) این سمفونی را در چهار قسمت نوشته بود. در قسمت اول که یک سونات است، فرهت یک ایده مشخص داشت و آن شخصیت امام رضا (ع) بود و تلاش و رنجی که در تمام طول عمر برای بشریت کشیده است. اوج و هیجان این قسمت، نشان دهنده‌ی تپش قلب امام در این ارتباط است. البته بعضی نتهای این بخش آرام و عارفانه است که این هم جزیی از شخصیت امام به حساب می‌آید.


این آهنگساز قسمت دوم این سمفونی را در ارتباط با تفکرات امام و ارتباط ایشان با خدا می‌نویسد. قسمت سوم مربوط به تفکرات دنیایی ایشان است و به عبارتی راجع به تفکراتی است که امام رضا (ع) برای مردم و نوع زندگی داشتند و همچنین تعالیمی که به مردم داده اند. قسمت چهارم این سمفونی نتیجه ای است که ایشان از زندگی پر برکتشان می‌گیرند. یعنی به عبارتی امام، علیرغم رنجهایی که برای بشریت می‌کشد، پیروز می‌شوند و در نهایت از یک طرف جهان را ترک می‌کنند و از طرف دیگر معتقد ند اگر بشر تعالیم ایشان را گرفته باشد، پیروز خواهد بود. فرهت برای نوشتن این اثر از معانی قرآن، به‌خصوص سوره‌های کوچک آخر قرآن و احادیث مربوط به شخصیت امام رضا(ع) الهام گرفته بود.


او سمفونی «امام رضا(ع)» را یک اثر موجز و هماهنگ که قابلیت اجرای ارکستری را دارد عنوان کرده و گفته بود: در این اثر به علت مشکلات اجرای گروه کر در کشور ایران، از شعر استفاده نکرده است تا اینکه قابلیت اجرا در هر موقعیتی برای این اثر محفوظ بماند. فرهت از تمهایی که برای نوشتن این سمفونی به او الهام شد، خیلی رضایت داشته ودارد چرا که کار خیلی راحت و روان جلو رفت.


وی همیشه در پاسخ به این سوال که چرا از بین ائمه اطهار در ابتدا امام رضا(ع) را انتخاب کرده گفته است: ازیک سو زندگی این بزرگوار سرشار از حوادث، تلاش‌ها‌ و سعی‌ها‌یی است که برای راهنمایی بشر انجام شده است که در نهایت به رنجی عظیم ختم می‌شود و از طرف دیگر، این امام بزرگوار تنها امامی است که به ایران آمدند و در همین مکان شهید شدند.«سمفونی خلیج فارس»


کار نگارش سمفونی خلیج فارس از نیمه سال ‌٨٣ آغاز شده بودوسی دی این سمفونی پس از مدتها فرودین ‌٨۵توسط شرکت سروش وارد بازار می‌شود


پیش از این محمد حسین صوفی رییس مرکز موسیقی صداو سیما گفته بود کار ضبط سمفونی «خلیج‌فارس» در مرکز موسیقی و سرود صداوسیما صورت می‌گیرد وبعد از اجرا وضبط، این اثر را در اختیار شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی قرار خواهد گرفت.ولی اگر چه قرارشد سمفونی خلیج فارس را ارکستر سمفونیک رادیو تلویزیون به رهبری لوریس چکناواریان اجرا و ضبط کند ولی این سمفونی توسط ارکستر فیلارمونیک ارمنستان که از ارکسترهای قوی و معتبر این کشور است اجرا و ضبط شد.


همچنین صدا وسیماپیش از این عنوان کرده بود قصددارد این سمفونی را به زبانهای مختلف‌ ترجمه کرده و به صورت مولتی مدیا در اختیار نمایندگی صداوسیما در خارج از کشور قرار دهد.


در این سمفونی از غزلی از عبدالجبارکاکایی به صورت آوازی استفاده شده است. به گزارش ایسنا، سمفونی خلیج فارس از چهارقسمت تشکیل شده است. در بخش اول این سمفونی که حالتی دراماتیک دارد و از ملودی‌های ایرانی استفاده شده است. بخش دوم این سمفونی خوش آهنگتر است و حالت شادی و بازگویی تاریخی دارد. بخش سوم، قسمت آوازی کار است. بخش چهارم نیز فینال باشکوهی است که حالت پیروزی دارد. در تمامی بخش‌های مختلف این سمفونی موج دریا نشان داده می‌شود و سمفونی حالت تصویری دارد«سمفونی دهم: سمفونی درباره ایثارگران»


شاهین فرهت، همچنین اوایل سال جدید سمفونی دهم را جهت اهدا به تمامی جان باختگان و ایثارگران کشور، در خارج از کشور ضبط و اجرا خواهد کرد.


مراحل نگارش به پایان رسیده وفرهت به همراهی لوریس چکناواریان این سمفونی را در یک کشور دیگر (به احتمال زیاد ارمنستان) ضبط می‌کند.


سمفونی دهم از چهار قسمت تشکیل شده است. قسمت اول تمی دراماتیک و متفکرانه، قسمت دوم آرام و شاعرانه،قسمت سوم ریتمی تند و سریع و قسمت چهارم از حالتی پیروزمندانه برخوردار است که نشان از قهرمان بودن افرادی است که برای مملکت جان باخته اند.


به گفته فرهت این سمفونی جهت اجرا قرار است به حوزه هنری واگذار شود.


سمفونی ایران دیگراثر همین آهنگساز نیزبه زودی منتشر می‌شود. این اثر موسیقایی که دی ماه سال گذشته توسط ارکستر فیلارمونیک ارمنستان به رهبری لوریس چکناواریان ضبط شده، تا اواخر همین ماه منتشر می‌شود


فرهت این اثر را در چهار موومان نوشته و به فرهنگستان هنر تقدیم کرده است. همچنین سمفونی ایران در فضایی کاملا کلاسیک نوشته شده است.


در بخش اول عظمت وتاریخ پرشکوه ایران به نت نوشته شده و در بخش دوم موسیقی فولکلور ایران گنجانده شده است. همچنین ازرنگ‌ها‌ی قدیمی نیز در موومان سوم این اثر موسیقایی، استفاده شده است. بخش پایانی این اثر، مانند تمام آثارموسیقایی این آهنگساز به پیروزی ختم می‌شود.