سوءاستفاده جنسی برخی جهانگردان ازکودکان پنهان می‌ماند

فرمانده ناجا:


ادامه تلاش مستمر پلیس برای دستگیری «عبدالمالک ریگی»


تعیین پروتکل‌های انتظامی از اهداف اصلی پلیس ایران دراجلاس اصفهان


فرمانده نیروی انتظامی از مشخص نبودن تعداد اشرار به هلاکت رسیده در رابطه با حادثه تروریستی «بم ــ کرمان» خبر داد.


سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایسنا به اجلاس رؤسای پلیس کشورهای اسلامی با اعلام شناسایی دو خودرو متعلق به اشرار در پی تعقیب و گریز انجام شده از سوی دو بالگرد نیروی انتظامی که در ارتفاعات محل وقوع حادثه در حال گشت زنی بودند، گفت: در حالی که سرنشینان این دو دستگاه خودرو قصد داشتند از طریق مخفی کردن خود با استفاده از صعب العبور بودن منطقه، پلیس را گمراه کنند، ماموران انتظامی با بررسی موضوع، هر دو خودرو را مورد هدف قرار دادند.


به گفته وی، پلیس این دو خودرو را در حالی مورد اصابت گلوله قرار داد که برای ماموران مسجل شده بود، اشرار با استفاده از صعب العبور بودن منطقه، قصد فرار دارند.


سردار احمدی‌مقدم در عین حال تاکید کرد: این در حالیست که تاکنون تعداد اشرار به هلاکت رسیده و هویت آنها برای نیروی انتظامی مشخص نشده است.


وی همچنین از شدت ادامه تلاش مستمر پلیس برای دستگیری سرکرده عاملان جنایت «بم ــ کرمان» به هویت «عبدالمالک ریگی» خبر داد و اظهار کرد: اما تاکنون نتایج قطعی در این رابطه به دست نیامده است.


فرمانده ناجا که در حاشیه افتتاح نمایشگاه تولیدات، توانمندی‌ها و تجهیزات پلیسی کشورهای شرکت کننده در اجلاس، با خبرنگار ایسنا گفت‌وگو می‌کرد،اصلی‌ترین هدف نیروی انتظامی ایران از برگزاری این اجلاس را ایجاد افق‌های کاری، تشکیل دبیرخانه دایمی و تعیین پروتکل‌های انتظامی در خصوص کشورهای اسلامی عنوان کرد و افزود: بر این اساس در این اجلاس پیرامون مسایل فنی وارد مذاکره نمی‌شویم و تنها دیدگاههای کلی و علاقه‌مندی‌های مشترک پلیس کشورهای اسلامی مورد بررسی قرار خواهیم داد.


نماینده یونیسف در ایران:


بیشترین میزان خشونت و آزار علیه کودکان در خانه صورت می‌گیرد


نماینده یونیسف در ایران حمایت از کودکان در برابر افزایش خشونت و بهره‌کشی را نیازمند همکاری‌های فرا مرزی نیروهای پلیس در پیشگیری و پیگیرد مؤثر قاچاق کودکان، هرزه‌نگاری، توریسم جنسی و تمایل به برقراری روابط جنسی با کودکان دانست.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به نخستین اجلاس رؤسای کشورهای اسلامی در اصفهان، کریستیان سالازار والکمن، نماینده صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در ایران با اظهار نگرانی از روند رو به رشد خشونت علیه کودکان در اماکن مختلف همچون مدارس، خانه‌های نگهداری از کودکان بی‌سرپرست، محل کار و خیابانها، گفت: بیشترین میزان خشونت و آزار علیه کودکان در خانه و توسط خانواده صورت می‌پذیرد که در این راه مشکلات زیادی بر سر راه مداخله نیروهای پلیس وجود دارد.


نقش پلیس در مقابل کودک قربانی خشونت از حساسیت بالایی برخوردار است


وی، اصلی‌ترین نقش پلیس را در مقابل کودک قربانی خشونت مبتنی بر این دانست که ابتدا پلیس نسبت به مورد آزار و اذیت، با حساسیت و احترام با کودک آزار دیده و یا مورد سوء استفاده قرار گرفته رفتار کند و دیگر آن که در جهت دستگیری افرادی که مرتکب این اعمال شده‌اند، تلاش خاصی را مبذول دارد که هر دوی این نقش‌ها نیازمند مهارت‌ها و اعمال روش‌های خاص از سوی پلیس است.


با افزایش میزان ارتکاب اعمال معارض قانون توسط کودکان و نوجوانان، خشونت علیه آنها شدت می‌یابد


نماینده یونیسف در ایران با اظهار این که امروزه پلیس به طور فزاینده‌ای با انواع جدید اعمال خلاف قانون علیه کودکان و نوجوانان و اشکال جدید سوء استفاده مواجه هست، گفت: باندهای تبهکار در محله‌های فقیرنشین، رفتارهای پر خشونتی با کودکان داشته و گاه حتی اعضای باندهای سازمان یافته قاچاق مواد مخدر و اسلحه با ترکیب کودکان کامل می‌شود.


احراز سن ۱۸ سال برای مسوولیت کیفری پسران و دختران مهمترین هدف یونیسف است


سالازار والکمن، با بیان این که هر فرد زیر ۱۸ سال، کودک و نوجوان محسوب می‌شود، افزود: یونیسف همواره تلاش می‌کند تا بالاترین معیارهای حمایت از حقوق کودکان در تمامی کشورها اعمال شود، به طوری که احراز سن ۱۸ سال برای مسوولیت کیفری پسران و دختران، موضع روشن علیه صدور حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال و درخواست پیگرد موثر و مجازات افرادی که علیه کودکان اعمال خشونت می‌کنند، از اهداف مهم یونیسف است.


وی با اشاره به این که یونیسف و نهادهای مجری، قانون مشخصی را برای مبارزه با قاچاق کودکان، هرزه‌نگاری، سوء استفاده جنسی، آزار کودکان توسط خانواده و قتلهای ناموسی در اختیار دارند، گفت: این در حالیست که ماموران پلیس در مواجهه با این پدیده‌های جدید، تجربه‌های لازم را در خصوص نحوه رفتار با کودکان و نوجوانان نداشته و اغلب دچار سردرگمی می‌شوند اما در این راستا یونیسف با پشتیبانی از پلیس کشورهای جهان تلاش می‌کند، با این چالش از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی درباره معیارهای بین‌المللی و شیوه‌ عملکرد در ارتباط با حق کودک، نحوه رفتار پلیس و ایجاد روش‌های دوستدار کودک وارد عمل شود.


۷ کارگاه آموزشی یونیسف برای نیروی انتظامی در سال جاری برگزار شده است


گروهی برای بررسی وضعیت نظام دادرسی ویژه نوجوانان به هلند اعزام شدند


نماینده یونیسف در ایران با اشاره به برقراری اولین تماسهای این صندوق با نیروی انتظامی در سال ۲۰۰۰ میلادی اظهار کرد: پس از سه سال از اولین ارتباطات یونیسف، قوه قضاییه و نیروی انتظامی ایران، گروهی برای بررسی وضعیت نظام دادرسی ویژه نوجوانان به هلند اعزام شده و در ادامه دوره‌های آموزشی برای قضاوت، مسوولان سازمان زندانها و پلیس در خصوص پیمان‌نامه حقوق کودک، بهترین شیوه‌های عملکرد دادرسی ویژه جوانان با تمرکز بر نقش پلیس برگزار شد.


به گفته وی، طی سال ۲۰۰۴ نیز بیش از ۶۰ قاضی، افسر انتظامی و مددکار سازمان زندانها در دو دوره آموزشی شرکت کرده و متعاقب آن نیز، دوره‌هایی در سه استان سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان برگزار شد.


سالازار والکمن افزود: به دنبال موفقیت آمیز بودن کارگاههای آموزشی سال ۲۰۰۵، امسال ۷ کارگاه دیگر آموزشی در خصوص حقوق کودک، دادرسی ویژه نوجوانان به همراه ایجاد واحدهای درسی برای افسران پلیس برگزار می‌شود و در این راستا لایحه «تشکیل نیروهای پلیس ویژه نوجوانان و دادرسی ویژه نوجوانان» در حال بررسی در مجلس است.


پلیس باید از حداقل زور برای دستگیری کودکان و نوجوانان استفاده کند


وی با تاکید بر این که پلیس باید از حداقل زور برای دستگیری کودکان و نوجوانان استفاده کند، مواردی چون دستگیری و بازجویی را نیازمند تبعیت از قواعد و مقررات داخلی و بین‌المللی متعهدانه دانست و گفت: در دستگیری کودک نیز در هر صورت باید کرامت کودکانه محترم شمرده شود و نباید رفتار خشونت آمیز حین دستگیری اعمال و یا هنگام بازداشت، وی تنبیه شود.


به گفته نماینده یونیسف در ایران، کودکان هنگامی که به کلانتری برده می‌شوند، باید نام، تاریخ و دلیل دستگیری‌شان ثبت شده و از سوی دیگر نیز موضوع باید بلافاصله به والدین کودک اطلاع داده شود.


مدت زمان حضور کودک در کلانتری باید بسیار کوتاه باشد


ضعف در جمع‌آوری شواهد موجب پنهان ماندن سوءاستفاده جنسی برخی جهانگردان از کودکان شده است


سالازار افزود: پلیس باید بالاترین اولویت اداری را برای مواردی که به کودکان مربوط است، در نظر بگیرد تا مدت زمان حضور کودک در کلانتری بسیار کوتاه باشد.


وی با اشاره به فقدان همکاری لازم بین‌المللی منطقه‌ای و فرا مرزی، به خبرنگار ایسنا گفت: یکی از مهمترین نمونه‌های لزوم همکاری‌های بین‌المللی مربوط به مهارت‌ها و فنون حفظ شواهد و قرائن است، چرا که نگهداری شواهد در کشورها، متفاوت بوده و این تفاوت‌های فاحش موجب تضعیف پیگرد بین‌المللی می‌شود، به طوری که نمونه‌های بسیاری از این دست در جنوب شرق آسیا نشان می‌دهد، برخی جهانگردان علاقه‌مند به سوء استفاده جنسی از کودکان هستند و علیرغم دستگیری حین ارتکاب جرم، پس از تحویل به کشور متبوع، به دلیل ضعف در جمع‌آوری شواهد و عدم تطبیق با استانداردهای کیفی، فرد مجرم تبرئه می‌شود.


رییس مجتمع آموزش عالی کوثر:


گشت‌ امنیتی «پلیس زن» برای مبارزه با جرایم زنان ایجاد شود


ورود پلیس مرد به شبکه‌های مخوف قاچاق زنان دشوار و گاه ناممکن است


رییس مجتمع آموزش عالی کوثر بر ضرورت رعایت احکام و شؤونات اسلامی و ایجاد پلیس زن در کشورهای اسلامی برای مواجهه با مجرمان زن تأکید کرد.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به اصفهان دکتر فریبا شایگان، رییس مجتمع آموزش عالی کوثر طی سخنانی در نخستین اجلاس رؤسای پلیس کشورهای اسلامی اظهار کرد: ایجاد گشت‌های امنیتی به وسیله پلیس زن در راستای حمایت از کودکان و زنان آسیب دیده، کارآمد سازی و توسعه فعالیت‌های پلیس زن در نگهداری و مراقبت از قربانیان خشونت و ایجاد فضاهای نگهداری از این گروه به عنوان کار ویژه پلیس زن باید در نظر گرفته شود.


وی با اشاره به تجربیات ارزشمند پلیس ایران در آموزش و ایجاد پلیس زن، تصریح کرد: کشورهای اسلامی با بکارگیری این آموزه‌ها می‌توانند در مقابل جرایم سازمان یافته مجرمان زن اقدامات هماهنگی را صورت دهند.


دکتر شایگان با اشاره به این که آموزش‌ها به پلیس زن و مرد با توجه به تفاوت در ماموریت‌های آنها باید در کشورهای اسلامی ارایه شود، افزود: فرهنگ مشترک کشورهای اسلامی نشأت گرفته از دین اسلام، قطعا چارچوب وظایف و ماموریت‌های پلیس زن را در چگونگی و نحوه عمل به فرامین دینی در نظر گرفته است.


رییس مجتمع آموزش عالی کوثر با طرح این پرسش که آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن جنسیت در کشورهای اسلامی با زنان مجرم برخورد و یا به زنان خدمات داد، اظهار کرد: واقعیت این است که حضور پلیس مرد در شبکه‌های مخوف قاچاق زنان و یا کنترل اجتماعات زنان، کاملا عملی نیست و حضور پلیس مرد در صحنه‌های قتل و قربانی زنان با توجه به مسایل شرعی سخت‌تر و گاه ناممکن است.


ضرورت تشکیل پلیس زن برای شنیدن جزئیات حوادث رخ داده برای آنها


به گزارش ایسنا وی افزود: در حالیکه بسیاری از زنان عفیف به دلیل حفظ آبرو و شرم و حیا، از دادخواهی علیه ظلم و ستم روا شده در حق خود صرفنظر می‌کنند، نیاز تشکیل پلیس زن برای شنیدن جزئیات حوادث رخ داده بر این زنان کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است.


دکتر شایگان، در تشریح اصلی‌ترین وظایف پلیس زن در کشور گفت: دستگیری و بدرقه متهمان زن، تحقیق و بازجویی، کنترل اماکن مربوط به زنان، بازرسی زنان در عملیات گشت انتظامی درون و برون شهری، مبارزه با جرایم امنیتی و مفاسد اجتماعی، بررسی صحنه جرم خاص زنان و امور مربوط به بازداشت زنان، مشاوره در کلانتری‌ها برای مراجعات خانواده و بانوان و ارایه مددکار اجتماعی و صدور گواهینامه در کنار بازرسی زنان در ایستگاه کنترل مبادی ورودی و خروجی مرزی از جمله فرودگاهها، اصلی‌ترین وظایف تعریف شده پلیس زن تلقی می‌شود.


وی با اشاره به سند پیشگیری از جرایم سازمان ملل در سال ۱۹۹۸ پیشنهاد داد که در این سند ایجاد مراکز نگهداری مناسب برای محافظت از زنان قربانی خشونت خانوادگی، برپایی گشت‌های امنیتی به وسیله زنان، در نواحی معین برای مبارزه با جرایم زنان، اعمال حمایت از کودکان و زنان که مورد بد رفتاری قرار گرفته‌اند و توسعه و کارآمد کردن سیستم پلیسی کشورها اضافه شود.


امکان برداشتن پوشش چادر در عملیات پلیس زن به تشخیص فرمانده


رییس مجتمع آموزش عالی کوثر با اشاره به این که پوشش زنان پلیس ایران، یونیفروم نظامی با نصب درجه روی آستین و مقنعه و چادر است، گفت: ماموران زن مجازند، بر اساس تشخیص فرمانده خود که ممکن است، زن یا مرد باشد در برخی عملیات‌ها که ضرورت دارد از پوشش چادر استفاده نکنند و در مکان‌های خاص زنانه نیز لزومی به کارگیری پوشش چادر ندارند.


رییس پلیس مصر:


سایتهای معرفی کننده ساخت مواد منفجره باید فیلتر شوند


تروریستها به سمت عملیاتهای خونین روی آورده‌اند


طی سالهای گذشته، تلاش برای مبارزه با تروریسم بهترین دلیل رویکرد صحیح کشورهای اسلامی در خصوص امنیت است، چرا که تقویت کننده روابط و زمینه‌ساز همکاری‌های مؤثر بوده است.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به اصفهان، ابراهیم حماد، رییس پلیس کشور مصر در دومین روز از نخستین اجلاس رؤسای کشورهای اسلامی با تاکید بر روند افزایش اقدامات تروریستی در جهان تصریح کرد: اجرای عملیات‌های تروریستی اخیر حاکی از حرکت تروریست‌ها به سوی شگرد انجام عملیات‌های خونین است، از این رو تلاش‌های پلیسی بیشتری باید در زمینه مقابله با این حرکت، اعمال شود، به طوری که امروز توافق هر چه بیشتر کشورها برای مبارزه با تروریسم تنها با پایبندی بیطرفانه امکانپذیر و قابل اجراست.


حماد با اشاره به اهمیت یکپارچه کردن نظارت و سیاست‌های کشورهای اسلامی بر ضرورت تحقق این امر در شورای امنیت تاکید کرد.


وی با هشدار نسبت به آموزش اقدامات خرابکارانه در سایت‌های بیگانه و تبدیل آموزه های تروریستی به شکل جمعی اظهار کرد: باید سایت‌هایی که شیوه ساخت مواد منفجره را بیان می‌کنند، از سوی پلیس فیلتر و با مسدود کردن این فضاها امکان دسترسی از بین برود.


رییس پلیس مصر با بیان این که فراخوان کشورهای اسلامی جهت تدوین موافقت‌نامه‌های امنیتی و ایجاد زمینه برای بیان دیدگاههای مشترک باید مورد توجه بیشتر کشورهای شرکت کننده در اجلاس باشد، افزود: اجلاس رؤسای پلیس کشورهای اسلامی تقویت کننده تعاملات موجود در میان روابط امنیتی پلیس کشورهای اسلامی است.



«تروریسم» مهمترین موضوع مورد بحث شرکت‌کنندگان در اجلاس رؤسای پلیس کشورهای اسلامی


رییس پلیس قطر برای برگزاری دومین دور اجلاس در کشورش اعلام آمادگی کرد


رییس پلیس قطر، آمادگی کشور متبوعش برای برگزاری دومین دور این اجلاس را اعلام کرد.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران به اصفهان، در حالیکه سردار نجفی، دبیر اولین دوره اجلاس رؤسای پلیس کشورهای اسلامی بیش از این در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که مساله تروریست از موضوعات مورد بحث شرکت کنندگان این اجلاس نیست اما در اولین روز اجلاس تمامی سخنرانان مساله تروریسم را مهمترین موضوع مورد بحث کشورهای مسلمان عنوان کردند.


رییس پلیس لبنان: متأسفانه کشورهای اسلامی، محل امنی برای حملات تروریستی شده است


اشرف ایفی، رییس پلیس لبنان با اظهار تأسف از این که کشورهای اسلامی، محل امنی برای حملات تروریستی شده است، گفت: همکاری‌های پلیس باید در راستای از بین بردن این تهمت و ننگ تروریست از کشورهای اسلامی باشد و در این راستا همزیستی مسالمت آمیز و از بین بردن اختلافات مذهبی و گروهی از اهداف مشترک کشورهای اسلامی بوده است.


سرتیپ حسین الحاکی: تروریست‌ها با توجیهات قومی ـ مذهبی مرتکب اعمال وحشیانه می‌شوند


در ادامه این اجلاس، سرتیپ حسین الحاکی، رییس پلیس یکی از کشورهای شرکت کننده نیز مساله تروریسم را یکی از اصلی‌ترین مسایل مطروحه در میان کشورهای اسلامی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر یکی از مهمترین مسایل پیش روی کشورهای اسلامی حضور افرادی است که با توجیهات قومی مذهبی، اقدام به عملیاتهای تروریستی کرده و بدین ترتیب فضای کشورهای اسلامی را ناامن جلوه می‌دهند.


وی گفت: بر این اساس مبارزه جدی با این مساله باید به یکی از اهداف اصلی روسای پلیس کشورهای اسلامی تبدیل شود.


رییس پلیس اردن بااشاره به تجارت اعضای بدن، پولشویی وجرایم اینترنتی:مصلحت ملتهای مادرتقویت کار پلیسی است


به گزارش ایسنا سرتیپ العقایه، رییس پلیس اردن نیز با بیان این که مصلحت ملتهای ما در تقویت کار پلیسی است، گفت: در سالهای اخیر پیدا شدن راههای جدید مجرمانه از قبیل تجارت اعضای بدن، پولشویی، جرایم اینترنتی منجر به آن شده که برخورد با جنایتکاران جنبه بین‌المللی پیدا کنند، از این رو کشورهای جهان اسلام اگر چه مرز مشترکی ندارند اما وجوه مشترک بسیاری در جهت گسترش مبارزات خود با جنایتکاران منطقه‌ای دارند.


وی اضافه کرد: در این راستا توجه به مطالعات آکادمیک و ایجاد تحول در بازرسی پلیس، توانایی نیروهای کشورهای اسلامی را جهت برخورد با مظاهر تعریف کننده اسلام و اعلام خشونتی خارج از این فضا لازم است.


رییس پلیس اردن تصریح کرد: به واسطه اعمال این مجرمان تصویر اسلام مخدوش شده و این موضوع نیاز به بازسازی دارد.