سودان هم از مصر سهم خواهی نمود

سودان هم از مصر سهم خواهی نمود

جهان > آفریقا – همشهری‌آنلاین:
وزارت خارجه سودان به دنبال امضای توافقنامه ترسیم دوباره مرزهای دریایی مصر و عربستان مصر را به مذاکره مستقیم و یا رجوع به دادگاهی بین‌المللی درباره دو منطقه حلایب و شلاتین دعوت نمود.

وزارت خارجه سودان  در بیانیه‌ای اعلام نمود، موضوع توافقنامه مصر و عربستان درباره دو جزیزه صنافر و تیران و بازگرداندن آن‌ها به عربستان را از ابتدا دنبال می‌‌کرده است زیرا توافق امضا شده به معنای آن است که سودان با دو منطقه حلایب و شلاتین و سواحل مجاور آن در ارتباط است.

در بیانیه مذکور، سودان بر پیگیری دقیق این توافقنامه که هنوز جزئیات آن بیان نشده تأکید و اعلام نمود: این امر با هدف حفظ کامل حقوق سودان انجام می‌‌شود و سودان می‌‌خواهد مطمئن شود که این توافقنامه حقوق حاکمیتی، تاریخی و قانونی‌اش در دو منطقه حلایب و شلاتین و سواحل اطراف آن را نقض نمی‌کند.

به گزارش خبرینه و به نقل از ایسنا برگرفته از شبکه خـبـری اسکای نیوز عربی،وزارت خارجه سودان در ادامه تأکید نمود، سودان از سال ۱۹۵۸ شکایتی را به شورای امنیت ارائه و در آن بر حق حاکمیت خود بر دو منطقه حلایب و شلاتین تأکید کرده است و اکنون نیز دوباره بر این حق خود تأکید نمود.

در پایان این بیانیه سودان از برادران خود در مصر برای مذاکره مستقیم با هدف حل این موضوع مانند آن‌چه با عربستان انجام شد و یا مراجعه به یک دادگاه بین‌المللی به عنوان داور برای اجرای قانون دعوت نمود؛ مانند آن‌چه در مورد منطقه طابا واقع در شمال شرق مصر رخ داد و رژیم صهیونیستی این منطقه را به مصر بازگرداند.

این در حالی است که وزارت خارجه مصر فورا پس از انتشار بیانیه سودان، بیانیه رسمی منتشر و مخالفت خود را با این درخواست خارطوم اعلام نمود.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در بیانیه کوتاهی تأکید نمود: حلایب و شلاتین جزء خاک مصر بوده و تحت حاکمیت این کشور هستند و مصر نیز در مورد بیانیه وزارت خارجه سودان نظر دیگری ندارد. گرچه از زمان استقلال سودان و خروجش از حاکمیت مشترک انگلیس و مصر در سال ۱۹۵۶، این منطقه مورد اختلاف دو کشور بوده است.

این منطقه تا سال ۱۹۹۵ که ارتش مصر وارد آنجا شد و کنترل آن را به دست گرفت، هیچ محدودیتی برای ورود و خروج تجار و افراد مختلف نداشت.

ارتش مصر به دنبال تلاش برای ترور حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین خود در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی وارد این منطقه شد. قاهره خارطوم را به دست داشتن در این ترور متهم نمود.

مسوولان مصر از آن زمان به بعد برای ورود سودانی‌‌ها غیرمقیم این منطقه چه از مصر و چه از مرزهای سودان شرایط محدودیت قائل شدند.

آن‌ها در دسامبر ۲۰۰۹ از ورود موسی محمد احمد، معاون رئیس‌جمهور سودان ممانعت کرده و در مه ۲۰۱۲ نیز همین رفتار را با هیاتی از وزرا و نمایندگان پارلمان سودان داشتند.

تصمیم قاهره برای قرار دادن این منطقه جزو مراکز رای گیری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ در مه ۲۰۱۴ واکنش‌‌های تند سودانی‌‌ها را به دنبال داشت.