سولانا فردا با لاریجانی دیدار می‌کند

خبرنگار ایسنا اطلاع یافت که دیدار خاویر سولانا با علی لاریجانی فردا (سه‌شنبه) صورت می‌گیرد.


خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مطلع شد که دیدار علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان و خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمالا در بروکسل برگزار شود.


دیپلمات‌های غربی اعلام کردند انتظار می‌رود سولانا و لاریجانی پس از چندین روز تاخیر سرانجام درچند روز آینده در اروپا با هم دیدار کنند.


به گزارش ایسنا، هفته‌نامه آلمانی اشپیگل اخیرا در این زمینه نوشته بود که این نشست احتمالا در بروکسل انجام خواهد شد.


گروه شش توافق کرده است تا اوایل اکتبر (۹ مهر) به سولانا فرصت دهد تا با ایران برای آغاز مذاکرات به توافق برسد.


اشپیگل همچنین گزارش داد:« درباره این طرح جدید در نشست مقامات عالی‌رتبه شش کشور و اتحادیه اروپایی در نیویورک و در حاشیه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل مذاکراتی صورت گرفته است.»


این مجله ادامه داد:« کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا به طور رسمی این استراتژی را تایید نکرده است، اما خاطر نشان کرده که می‌تواند آن را تحمل کند!»


اشپیگل ادامه داد:« اگر این طرح به پیشرفت در مساله هسته‌یی ایران منجر شود، شش کشور گزینه‌ای آغاز مذاکره درباره‌ی تحریم‌های جدی از نوعی که واشنگتن قصد اعمال آن بر جمهوری اسلامی ایران را دارد،‌ نخواهند داشت.»


در همین حال وزیر امور خارجه‌ی فرانسه اعلام کرد که خاویر سولانا و ایران چند هفته و نه چند ماه فرصت دارند تا درباره‌ی دستور کار مذاکرات درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران توافق کنند.


خبرگزاری رویتر گزارش داد، فیلیپ دوست بلازی، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه در پاسخ به سوال شبکه‌ی تلویزیونی ال.سی.آی مبنی بر اینکه خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا چه اندازه زمان دارد تا با علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به توافقی دست یابد گفت: ظرف چند هفته‌ی آینده.


وی افزود که این زمان چند ماهه نیست.


بلازی با ذکر اینکه سولانا چند روز قبل با لاریجانی دیدار کرد ادامه داد: سولانا این طور در نظر می‌گیرد که این مذاکرات سازنده است و برای اولین بار مساله تعلیق مطرح شده است.


بر اساس این گزارش، با این حال یک سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی فرانسه گفت که نشست جدیدی میان دو طرف انجام نگرفته است و بلازی به نشست لاریجانی و سولانا در وین که دو هفته‌ی قبل انجام شد و سولانا آن را مثمرثمر خواند اشاره کرد.


این سخنگو افزود: نشست جدیدی انجام نشده است.


سولانا و لاریجانی قرار بود ۱۴ سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند، اما این دیدار به تعویق افتاد.


ژاک شیراک، رییس جمهور فرانسه روز شنبه گفت که نسبت به رسیدن به راه‌حلی از طریق مذاکره درباره برنامه هسته‌یی ایران خوشبین است.


وی اظهار کرد باید هر کاری را برای یافتن راه‌حلی از طریق مذاکره که همواره بهترین راه‌حل مشکلات است، انجام دهیم.


بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه گفته است که واشنگتن و پاریس در خصوص چگونگی پرداختن به ایران با هم توافق کامل دارند.


وی اظهار داشت: در خصوص دو موضوع لبنان و ایران یک همگرایی کامل در دیدگاه‌ها وجود دارد.


بلازی گفت که مذاکره با تهران باید تا زمانی که مشخص شود ایران مجموعه پیشنهادی ۱+۵ را رد کرده یا خیر، ترجیح داده شود.


وزیر امور خارجه فرانسه ادامه داد: ما باید برای اطمینان یافتن از اینکه در طرف ایرانی “خیر” وجود دارد، هر کاری را انجام دهیم. امروز از پشت این میکروفن اعلام می‌کنم اگر “خیر” وجود داشت، قطعا دینامیک تازه‌ای در شورای امنیت به جریان درخواهد آمد.


وی افزود: ما به ایرانی‌ها هشدار داده‌ایم که از کل جامعه‌ی بین‌المللی به ویژه از چین، روسیه، آمریکا، اروپایی‌ها منزوی خواهند شد.