سومین محموله سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به ایران ارسال شد

سومین محموله سوخت نیروگاه بوشهر بامداد روز جمعه وارد ایران شد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) روابط عمومی شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سومین محموله سوخت امروز(جمعه) صبح به محل ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر حمل شد.


هم‌چنین عمل انتقال پنج محموله باقی مانده سوخت نیروگاه طی یک جدول زمانی معین که بین ایران و روسیه توافق شده است انجام خواهد شد.


محموله سوم نیز مثل محموله دوم در حدود یازده تن است.


به گزارش ایسنا سوخت نیروگاه بوشهر در حالی به ایران صادر می‌شود که زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری از این نیروگاه و سوخت‌گذاری در راکتور نیروگاه بوشهر هنوز از سوی ایران و روسیه اعلام نشده است.


دومین محموله سوخت نیروگاه بوشهر به ایران نیز در هفتم دی‌ماه سال جاری ارسال شد.


سوخت نیروگاه بوشهر ۸۲ تن و مجموعا در هشت محموله به ایران ارسال می‌شود.


در محموله اول تا هفتم هر بار بیش از بیش از یک هشتم سوخت ارسال می‌شود و در محموله آخر کمتر از یک هشتم.


به گزارش ایسنا ارسال دومین محموله سوخت نیروگاه بوشهر به ایران حدود ۱۰ روز پس از ارسال اولین محموله سوخت از سوی روسها در ۲۶ آذر ماه انجام ‌شد.


رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در زمان ارسال اولین محموله سوخت از سوی روسها به خبرنگار ایسنا گفته بود:« انتقال سوخت این نیروگاه کاری مهم و برجسته بود که در این مقطع از اهمیت و تاثیر زیادی برخوردار است.»


مهندس رضا آقازاده با بیان اینکه ارسال سوخت به اولین نیروگاه اتمی کشورمان تاثیر زیادی در روند حل و فصل پرونده هسته‌یی کشورمان خواهد داشت تاکید کرده بود:« امروز برای یکی از کشورهای ۱+۵ این اعتمادسازی متقابل فراهم شده است. مبدا این تحول (ارسال سوخت به نیروگاه بوشهر به ایران) حل موضوعات ما با آژانس است که نشان داد ایران نسبت به گذشته‌اش صادق بوده است. حل این موضوعات و اعلام آن از سوی مرجع بین‌المللی اطمینان لازم را فراهم کرد تا کشورهایی که با ایران همکاری هسته‌یی دارند را به صلح آمیز بودن این همکاری‌ها بر مبنای مقررات بین‌المللی متقاعد کند. البته روس‌ها قبلا هم مطرح می‌کردند که به فعالیت‌های هسته‌یی ایران اعتماد دارند و فعالیت‌های فیمابین را در چارچوب مقررات آژانس می‌دانند.»


رییس سازمان انرژی اتمی افزوده بود:« میزان سوختی که به ایران در سال اول ارسال می‌شود برای تغذیه (Load) اولیه راکتور نیروگاه بوشهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سوم این سوخت بعد از یک سال جایگزین می‌شود و مابقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل سوختی که الان در حال انتقال به ایران است حجم زیادی را دارد.»


رییس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تمام مشکلات و مسایل مالی و فنی مورد ادعای روسیه پایان یافته است؟ با تایید این مطلب گفته بود:« همه مسایل مالی، فنی و نیز همکاری‌ها و زمانبندی برای راه اندازی نیروگاه بوشهر نهایی و امضا شده است.»


به گزارش ایسنا همچنین در زمان ارسال اولین محموله سوخت نیروگاه بوشهر خبرگزاری ‌های خارجی به شکل گسترده به پوشش اخبار مربوط به آن پرداختند و در همین ارتباط خبرگزاری انگلیسی رویتر تاکید کرد که ارسال محموله سوخت هسته‌یی از جانب روسیه برای نیروگاه بوشهر منجر به توقف فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم نخواهد شد.


رویتر در گزارش خود آورد:« ارسال سوخت هسته‌یی به ایران احتمالا عکس العمل‌های دیپلماتیک گسترده‌ای خواهد داشت، چرا که آمریکا و سایر کشورها از مسکو خواسته بودند این سوخت را ارسال نکند. وزارت خارجه روسیه گفت که از جانب ایران اطمینان خاطر یافته است که این سوخت در هیچ جای دیگر غیر از نیروگاه بوشهر مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.»


کانتینرهای حاوی کاست‌های سوخت هسته‌یی با شماره‌های فلزی مخصوص آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پلمب شد‌ه‌اند و سوخت ارسال شده باید در نیروگاه بوشهر و در حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رفع پلمب شود.


مقامات روسی پس از آنکه مارس گذشته از ارسال سوخت نیروگاه به ایران خودداری کردند اعلام کردند که نیروگاه بوشهر سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی می‌شود.