سوم رجب، سالروز شهادت امام هادی (ع)

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین،نام مبارک ایشان علی از القابشان نقی، هادی و نجیب؛ و کنیه‌شان ابوالحسن است. پیشوای دهم شیعیان در ماه ذی الحجه سال ۲۱۲ ه.ق در شهر صریا (نزدیک مدینه) دیده به جهان گشود.

امام علی‌النقی الهادی علیه السلام در سال ۲۲۰ ه.ق به امامت رسیدند. در این زمان ایشان در مدینه بودند و در آنجا به مدت ۱۳ سال وظایف امامت خود را انجام می‌‌دادند؛ مردم از این سرچشمه حیات معنوی و علمی و فکری سیراب می‌‌شدند و ایشان نیز به همه امور شیعیان رسیدگی می‌‌کردند تا این که متوکل (خلیفه وقت) که در دشمنی با ائمه اطهار(ع) مشهور بود؛ به خاطر هراسی که از نفوذ و محبوبیت امام علیه السلام در جامعه داشت ایشان را از مدینه به سامرا فراخواند زیرا احساس می‌‌نمود که باید امام را از نزدیک تحت نظر بگیرد. پس از آمدن امام به سامرا، اگرچه ایشان ظاهرا آزاد بود اما «متوکل» منزلشان را طوری انتخاب کرده بود که همواره تحت نظر باشند. او به طور مرتب دستور تفتیش منزل ایشان را صادر می‌‌نمود و تمام دیدارها و رفت و آمدها توسط نیروهای حکومتی کنترل می‌‌شد.

امام هادی – علیه السلام – با آنکه در سامراء تحت کنترل و مراقبت قرار داشت، اما با وجود همه رنج‌‌ها و محدودیت‌‌ها هرگز به کمترین سازشی با ستمگران تن نداد. بدیهی است که شخصیت الهی و موقعیت اجتماعی امام و نیز مبارزه منفی و عدم همکاری او با خلفا، برای طاغوت‌‌های زمان هراس آور و غیر قابل تحمل بود، و پیوسته از این موضوع رنج می‌‏‌بردند. سرانجام تنها راه را خاموش کردن نور خدا پنداشتند و درصدد قتل امام برآمدند و بدین ترتیب امام هادی نیز مانند امامان پیشین با مرگ طبیعی از دنیا نرفت، بلکه در زمان «معتزّ»، مسموم گردید و در رجب سال ۲۵۴ هجری به شهادت رسید و در سامراء، در خانه خویش به خاک سپرده شد.

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۱ April 2016 | 12:30 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.