سی دی های قاچاق در فرودگاه عرضه می شد
 
images/20070716/cd.jpg
 
:پدر و پسری که با همدستی ۳نفر از اقوام خود به تهیه و فروش سی دی غیرقانونی و فیلمهای اکران نشده سینما در غرفه های ترمینال پروازهای خارجی و داخلی فرودگاه مهرآباد تهران اقدام می کردند ، از سوی ماموران اداره اطلاعات فرودگاه مهرآباد تهران شناسایی و دستگیر شدند.
صابری زفرقندی ، معاون دادستان و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه مهرآباد تهران روز گذشته با اشاره به فعالیت ۵مرد در زمینه تهیه و فروش سی دی های غیرقانونی و فیلمهای اکران نشده سینما و کشف حدود ۵هزار سی دی قاچاق از آنها به خبرنگار ما گفت: روز ۱۹تیر امسال ۲وکیل به نمایندگی از اتحادیه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران و وزارت ارشاد با مراجعه به دادسرای فرودگاه از صاحبان چند غرفه در داخل فرودگاه که به تهیه و فروش سی دی های غیرقانونی فیلمهای اکران نشده اقدام می کردند، به طور جداگانه شکایت کردند و خواستار مجازات آنها شدند.
قاضی صابری زفرقندی ادامه داد: به این ترتیب پرونده ای در این ارتباط تشکیل شد و برای رسیدگی در اختیار دادیار شهبازی ، رئیس شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه مهرآباد تهران قرار گرفت و با صدور دستور قضایی ویژه سرهنگ حسین زاده ، رئیس اداره اطلاعات فرودگاه مهرآباد و سرگرد مظفری تحقیقات گسترده ای را برای شناسایی و دستگیری فروشندگان سی دی های غیرقانونی آغاز کردند.


ردپای قاچاق فیلمهای اکران نشده در ترمینال فرودگاهوی افزود: ماموران با کسب مجوز قضایی به ترمینال پروازهای خارجی و داخلی مراجعه کردند و پس از شناسایی صاحبان غرفه های متخلف که ۶نفر بودند، آنها را برای ادامه تحقیقات به مرکز پلیس منتقل و در بازرسی از مراکز آنها، حدود ۵هزار سی دی غیرقانونی و فیلمهای اکران نشده را کشف و ضبط کردند و ۶غرقه فروشی محصولات فرهنگی متهمان با دستور قضایی پلمب شد.
با انتقال متهمان به مرکز پلیس ، معلوم شد آنها سی دی ها را که به صورت غیرقانونی کپی شده بود، با قیمت پایین تر خریده و به فروش رسانده اند.
ماموران در بررسی محصولات فرهنگی کشف شده ، پی بردند تعدادی از سی دی ها متعلق به فیلمهای در حال اکران در سینما بوده و بقیه فیلمهای اکران نشده ای است که حتی یکی از فیلمها ۳سال پیش در جشنواره ای ، جایزه دریافت کرده و قرار بوده ، بزودی اکران عمومی شود.


سی دی های قاچاق معدوم می شودسرپرست دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه تهران افزود: دستور معدوم شدن سی دی های غیرقانونی صادر شده است و در جهت حفظ حقوق هنرمندان ، تهیه کنندگان و کارگردانان طبق بند (الف) ماده ۳قانون مجازات اسلامی با افرادی که در امور سمعی و بصری به صورت غیرمجاز فعالیت داشته باشند اعم از تهیه ، توزیع ، تکثیر، فروش و غیره به طور قاطع برخورد می شود و افراد متخلف اگر برای بار اول دستگیر شوند، به یک تا ۳سال حبس ، ضبط تجهیزات جرم ، و بار دوم از ۵تا ۱۰سال حبس ، ضبط تجهیزات جرم و ۲۰میلیون تومان جریمه نقدی در حق دولت و در صورت تکرار بزه انتسابی که از مصادیق افساد فی الارض تلقی شود، با مجازات سنگینی روبه رو می شوند.


برخورد قاطع قضایی با متخلفان قاچاق فیلمهای سینماییصابری زفرقندی تصریح کرد: با توجه به این که برخی افراد سودجو به تهیه ، تکثیر و فروش محصولات فرهنگی بویژه فیلمهای سینمایی پیش از اکران عمومی اقدام می کنند، حساسیت جامعه فرهنگی را بیشتر کرده است ، بنابر این برخورد قاطعی با متخلفان صورت می گیرد.
از این رو صاحبان مراکز محصولات فرهنگی بخصوص در یک مکان دولتی مانند فرودگاه بدون استعلام از وضعیت اخلاقی و صلاحیت کاری افراد، از اجاره دادن مراکز خود به آنها خودداری کنند، چرا که در صورت فعالیت مجرمانه افراد، آنها هم شریک جرم تلقی شده و تحت تعقیب قرار می گیرند و برخورد قاطعانه با آنها صورت می گیرد.


بازرسی ویژه از غرفه های محصولات فرهنگی در فرودگاه های کشوربه دنبال دستگیری اعضای این باند، سردار بت شکن فرمانده پلیس فرودگاه های کشور هم از بررسی غرفه های فروش محصولات فرهنگی در فرودگاه های سراسر کشور برای جلوگیری از تهیه و فروش سی دی های غیرقانونی و دستگیری متخلفان خبر داد و بیان کرد شهروندان در صورت مشاهده متخلفان فروش محصولات فرهنگی در فرودگاه ها، مراتب را به پلیس اطلاع دهند تا این متخلفان زودتر دستگیر و محاکمه شوند.
بنابر این گزارش ، برای ۶متهم پرونده از سوی دادیار شهبازی ، رئیس شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه تهران قرار قانونی صادر شد و جستجو برای یافتن دیگر همدستان آنها و فاش شدن جرایم احتمالی متهمان ادامه دارد.