سیاست، جنجال، رسوایی و…

پت و مت جشنواره کن با حاشیه آغاز شد و زیر سایه حضور نیروهای امنیتی ادامه دارد

سیاست، جنجال، رسوایی و…

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در حالی با نمــایش «کــافــه سوسایتی» وودی آلن در این شهر ساحلی جنوب فرانسه آغاز شد که شوخی مجری مراسم افتتاحیه با فیلمساز آمریکایی جنجالی بزرگ به پا نمود و جورج کلونی هم احتمال ریاست‌جمهوری دونالدترامپ را چیزی در حد غیرممکن دانست.

به گزارش خبرینه و به نقل از همشهری، فضای کن همچنان با حضور گسترده نیروهای ویژه و مخفی شبیه شهرهای امنیتی است اما همه برنامه‌های نمایش فیلم و نشست‌های پرسش و پاسخ با حضور ستارگان با نظم و ترتیب همیشگی برگزار می‌شود. نخستین حاشیه‌ای که امسال از کن به سراسر دنیا مخابره شد، شوخی لورن لافیت مجری مراسم آغازین با آلن بود که البته به چهره محبوب کن برنخورد اما ترکش‌های آن تا آمریکا هم رفت و واکنش رسانه‌‌ها را درپی داشت.

  • شوخی نامناسب مجری

لافیت که بعدا از حرف خود عذرخواهی هم کرد، در افتتاحیه خطاب به آلن گفت: «گرچه در آمریکا به جرم تجاوز محکوم نشده‌ای اما فیلم‌هایت را اینجا در اروپا می‌سازی.» گرچه خیلی‌‌ها اشاره بازیگر فرانسوی را به پرونده سنگین رومن پولانسکی نسبت دادند، اما هم‌زمان شدن این کنایه با یادداشت رونان فارو پسر وودی آلن در روزنامه هالیوود ریپورتر درباره یک پرونده قدیمی سوءاستفاده جنسی موجی عجیب به‌راه انداخت که آلن را به پاسخگویی واداشت.

فیلمساز نیویورکی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ‌کدام از چیزهایی را که درباره خودش نوشته شده نخوانده است، گفت: «از حرف‌های لافیت ناراحت نشدم. من خودم کمدین هستم و مدافع آزادی فعالیت کمدین‌‌ها.» از سوی دیگر، مجری مراسم افتتاحیه که فقط ۴۵دقیقه طول کشید اما حاشیه‌های آن همچنان ادامه دارد، درباره شوخی خود گفت: «من این شوخی را هفته‌‌ها پیش نوشتم بدون آنکه از ماجرای وودی آلن خـبـر داشته باشم.»

  • انتقاد از رسانه‌‌ها

در روز دوم جشنواره کن ۲۰۱۶ و پس از نمایش «هیولای پول» جودی فاستر در کاخ اصلی، کلونی که همراه جولیا رابرتز دیگر بازیگر فیلم در نشست پرسش و پاسخ حاضر شده بود، ناچار شد درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اظهارنظر کند. بازیگر سرشناس در این‌باره گفت: «قرار نیست ترامپ رئیس‌جمهور ما شود. آمریکا تسلیم ترس نمی‌شود. ما نگران حضور مسلمانان، مهاجران و زنان در کشورمان نیستیم.»

کلونی همچنین با انتقاد از نظام اطلاع‌رسانی شبکه‌های کابلی و دیگر رسانه‌های نوین، افزود: «فاجعه‌ای بزرگ در شیوه اطلاع یافتن ما از رویدادها اتفاق افتاده و ترامپ در واقع نتیجه عملکرد رسانه‌هایی است که سؤال‌های سخت نمی‌پرسند. خبرنگاران فقط تصویر یک سالن خالی را نشان می‌دهند و زیر آن می‌نویسند ترامپ قرار است اینجا سخنرانی کند. همین کارها باعث شد این شخص به نامزد جدی پست ریاست‌جمهوری تبدیل شود.»

  • ۸۳دقیقه با زندگی پت و مت

یکی از مهم‌ترین فیلم‌هایی که در بازار جشنواره کن امسال به نمایش درآمد و مشتریان زیادی از سراسر جهانی دارد، تازه‌ترین روایت از ماجراهای ۲عروسک بامزه و دوست‌داشتنی است. نسخه سینمایی کارتون قدیمی «پت و مت» به کارگردانی مارِک بِنِس ارتباطی مستقیم با دنیای سینما دارد و تلاش‌های پت و مت را برای به تصویر کشیدن اتفاق‌های روزمره زندگی‌شان روی پرده سینما برای مخاطبان تعریف می‌کند.

نسخه ۸۳دقیقه‌ای پت و مت درباره ۲همسایه قدیمی است که پس از ۴۰سال تصمیم می‌گیرند نگاهی دوباره به زندگی دیوانه‌وار خود بیندازند. در این میان، بهترین کار راه‌اندازی یک سینمای خانگی با دوربین ۳۵میلی‌متری است. پت و مت که شیفته زندگی خودشان شده‌اند، درمی‌یابند امیدوارترین آدم‌های روی زمین هستند و همیشه چیزی برای درست کردن دارند؛ حتی اگر چیزی خراب نشده و نشکسته باشد! قرار است پت و مت جدید امسال در سینماها به نمایش درآید.