شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری هفته

بازار سهام امروز شاهد تقویت نماگرهای خود همسو با معاملات کد به کد و بلوکی حقوقی‌‌ها و تعدیل‌‌های مثبت در نمادهای معاملاتی …

بازار سهام امروز شاهد تقویت نماگرهای خود همسو با معاملات کد به کد و بلوکی حقوقی‌‌ها و تعدیل‌‌های مثبت در نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز بود. بازاری که در آستانه انتخابات با گام‌‌های محتاطانه ترجیح می‌ داد قدم بردارد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز ۵ اسفند ماه ۹۴، با ۱۳۶ واحد افزایش به رقم ۷۷ هزار و ۸۴۰ واحد  رسید.

شاخص کل هم‌وزن اما امروز با افت ۴۸ واحدی عدد ۱۲ هزار و ۷۴۵ واحد را تجربه نمود.

امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت ۲۱ واحدی عدد ۸۷ هزار و ۳۵۸ واحد را به ثبت رساند.

شاخص بازار اول اما در حالی با رشد ۳۵ واحدی به رقم ۵۴ هزار و ۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با رشد ۶۵۶۳ واحدی عدد ۱۷۳ هزار و ۱۷ واحد را تجربه نمود.

امروز همچنین در بازار فرابورس شاخص کل این بازار با رشد ۲ واحدی عدد ۸۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این رپرتاژ معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۱۶ واحد، مخابرات ایران با ۵۸ واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۵۱ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه با ۴۶ واحد، خدمات انفورماتیک با ۳۵واحد و گروه مپنا با ۳۱ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به نمام خود ثبت کردند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از فارس،‌ ارزش کل معاملات بورس امروز به بیش از ۴۲۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۵۲۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۳ هزار و ۸۵۰ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌‌های مهندسی نصیر ماشین، کاشی و سرامیک الوند، سرما آفرین،‌دشت مرغاب، لبنیات پاستوریزه پاک، کاشی پارس،‌قند مرودشت، بازرگانی  و تولیدی مرجان کار، قند شیروان قوچان بجنورد، تی‌بی‌سی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی معدنی دماوند، کویر تایر، بین‌المللی محصولات پارس، حق تقدم خرید سهام ایران خودرو متوقف شدند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از فارس، طی معاملات امروز بازار فرابورس شاهد معامله بلوکی ۱۶.۱ درصد است کل سهام غیر مدیریتی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان در نماد «پترول» به قیمت هر سهم ۱۷۰۰ ریال بود.

به نظر می‌‌رسد خریدار این بلوک امروز گروه توسعه مالی مهر آیندگان بود. معامله‌ای که از بابت آن صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتفع شد.

در گروه خودرویی‌‌ها نیز امروز در حالی مهلت پذیره‌نویسی حق تقدم استفاده نشده خرید سهام ایران خودرو پایان یافت که در نماد معاملاتی عادی این شرکت با وجود معامله بیش از ۱۰۳ میلیون سهم به ارزش ۳۵ میلیارد و ۳۵۲ میلیون تومان، معاملات این سهم در روندی متعادل و در دامنه نوسان مثبت قیمتی به کار خود پایان داد.

امروز در نماد معاملاتی پتروشیمی فجر نیز پس از برجای گذاشتن بازدهی ۲۵درصدی در پایان پنجمین روز از ورود این سهم به بازار سهامدار حقوقی بیش از ۱۰ میلیون سهم این شرکت را به صف خرید میلیونی شکل گرفته در این سهم واگذار نمود.

تکاپو برای افزایش سرمایه در کنار اعلام بودجه برآوردی قابل توجه در سال مالی ۹۵ باعث شده تا انگیزه رشد قیمت هر سهم «بفجر» با انتظارهای بالایی روبرو باشد.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از فارس،‌در گروه فناوری اطلاعات نیز امروز در حالی اصلاح قیمتی باعث افزایش عرضه سهام دراین گروه شد که در نماد معاملاتی «رانفور» فرصت خرید مناسبی برای جمع‌آوری این سهم در هفته آینده فراهم شده است. «رانفور» اصلی‌ترین شرکت در گروه فناوری اطلاعات است که می‌‌تواند از محل کارمزد تراکنش ‌های بانکی منتفع شود.

در عین حال سایر شرکت‌‌های گروه فناوری اطلاعات نیز یکی از برترین سهم‌‌ها برای سرمایه‌گذاران بلند مدت و میان مدت هستند.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از فارس، امروز بازار سهام در حالی شاهد سبز ماندن شاخص کل بورس به مدد معاملات بلوکی و کد به کد برخی حقوقی‌‌ها و شرکت‌‌های بازارگردانی بود که معامله‌گران آن ترجیح می‌‌دادند در آستانه انتخابات پس فردا با گام‌‌های محتاطانه در تالار شیشه‌ای قدم بردارند با آن‌چه که مسلم است افق بازار سرمایه چه در قبل و در چه بعد از انتخابات مجلس به دلیل آنکه از وضعیت انجماد در دوران تحریم‌‌ها خارج شده همچنان روشن خواهد بد.

امروز معاملات کد به کد و بلوکی سهام در نمادهای معاملاتی بانک ملت با ۵۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، سرمایه‌گذاری غدیر با ۵۰میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان، بانک تجارت با ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، ایران ترانسفو با ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۹ میلیون تومان، بیمه تعاون با بیش از ۱۳.۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، حق تقدم خرید سهام توسعه اقتصادی آرین با حجمی بالغ بر ۱۳.۹۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان به حجم ۹.۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون سهم بود.

امروز اغلب معامله‌گران حرفه‌ای و هوشمند بازار ترجیح می‌‌دادند در تک سهم‌‌ها و شرکت‌‌های کوچک حاضر در تابلوهای فرابورس و در عین حال در گروه‌‌های دارویی، لوازم خانگی و برخی سیمانی‌‌ها نوسان گیری کنند.

در این میان برخی شرکت‌‌های غذایی و شوینده نیز مورد توجه بازار است.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از فارس به نظر می‌‌رسد بازار پس از پشت سر گذاشتن روزهای انتخاباتی آینده در شرایط جدی‌تری برای تصمیم‌گیری در بازار قدم بردارد.