شانس ‌بیشتر «آواز گنجشک‌ها» برای ارائه به ‌اسکار‌۲۰۰۹
کمیته انتخاب فیلم ایرانی اسکار بزودی آغاز به‌کار می‌کند؛


شانس ‌بیشتر «آواز گنجشک‌ها» برای ارائه به آکادمی ‌اسکار‌۲۰۰۹


خبرگزاری فارس: در حالی که اعضای کمیته انتخاب فیلم ایرانی آکادمی اسکار با هماهنگی خانه سینما انتخاب شده‌اند و بزودی کار خود را آغاز می‌کنند، به نظر می‌رسد شانس «آواز گنجشک‌ها» برای ارائه به اسکار، بیشتر از بقیه فیلم‌های ایرانی باشد.


«حبیب ایل‌بیگی» مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی از تشکیل کمیته انتخاب فیلم ایرانی برای ارائه به آکادمی اسکار خبر داد و گفت: اعضای کمیته اسکار با هماهنگی خانه سینما انتخاب شده‌اند و به‌زودی کار خود را برای انتخاب نماینده ایران در جشنواره اسکار آغاز می‌کنند.
وی ادامه داد:این کمیته در محل امور بین‌الملل بنیاد فارابی تشکیل می‌شود و فیلم‌هایی که شرایط شرکت در جشنواره اسکار را دارند و زمان اکران‌شان را طی کرده‌اند، بررسی می‌کنند.
براساس این گزارش،جامعه اصناف سینمایی کشور هر ساله برای انتخاب نماینده (فیلم) ایران در جشنواره اسکار،کمیته‌ای متشکل از نمایندگان خانه سینما تشکیل می‌دهند که به همراه مدیر بخش بین‌الملل‌ بنیاد سینمایی فارابی ،فیلم‌ها را مورد بررسی قرار داده و نماینده را انتخاب و اعلام می‌کنند.
بنابه گزارش فارس، فیلم‌هایی چون «فرزند خاک» ساخته محمدعلی باشه‌آهنگر، «به همین سادگی» ساخته رضا میرکریمی و «آواز گنجشک‌ها» ساخته «مجید مجیدی» امسال به عنوان گزینه‌‌های اصلی معرفی به کمیته اسکار مطرح هستند که به نظر می‌رسد با توجه به حضور پررنگ و موفق فیلم «آواز گنجشک‌ها» ساخته مجید مجیدی در جشنواره‌های متعدد جهانی، احتمال انتخاب این فیلم برای ارائه به آکادمی اسکار ۲۰۰۹ قوت بگیرد.
براساس این گزارش،فیلم‌هایی مجاز به شرکت در بخش خارجی زبان رقابت‌های اسکار ۲۰۰۹ هستند که در موعد زمانی ۱ اکتبر سال ۲۰۰۷ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۸ برای حداقل ۷ روز به نمایش عمومی درآمده باشد و همچنین زبان غالب در این فیلم‌ها باید زبانی غیرانگلیسی باشد.
با توجه به این شرایط ، فیلم «به همین سادگی» که اوایل امسال در سینماهای کشور به اکران عمومی در آمده، به همراه فیلم «آواز گنجشک‌ها» امکان بیشتری برای معرفی به اسکار دارند، به‌خصوص که «آواز گنجشک‌ها» با اکران عمومی پیش از عیدفطر، از شرایط شرکت در جشنواره اسکار برخوردار خواهد شد که گویا مقدمات این اکران فراهم شده است.
«مجید مجیدی» به عنوان تنها کارگردان ایرانی است که توانست با فیلم «بچه‌های آسمان» در سال ۱۹۹۸ برای اولین‌بار به عنوان نماینده‌ ایران در اسکار، در جمع نامزدهای دریافت اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان قرار بگیرد.
همچنین پیش از این دو فیلم دیگر از این کارگردان با نام‌های «رنگ خدا» و «باران» نیز به آکادمی اسکار معرفی شده‌‌اند