شبیه‌سازی جنین انسان توسط یک شرکت امریکایی
images/20080119/homan.jpg جام جم آنلاین: یک شرکت آمریکایی اعلام کرد که از فناوری شبیه‌سازی برای تولید پنج جنین انسان استفاده کرده و امیدوار است در نهایت موفق به ساخت سلول‌های بنیادی تطابق یافته برای بیماران شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، شرکت “استمجن کورپ” در کالیفرنیا در جریان آزمایش‌هایی برای اطمینان از واقعی بودن این جنین‌ها، آنها را از بین برد.
پژوهشگران این شرکت که در یک مرکز باروری مستقر است، گفتند به اعتقاد آنها آماده بودن منبع تامین تخمک جدید انسان پروژه آنها را با موفقیت روبه رو خواهد کرد.
اما برخی دیگر از کارشناسان درمورد درستی این ادعای علمی که گزارش آن در نشریه “استم سلز” (سلول‌های بنیادی) منشتر شد، ابراز تردید کردند.
درصورتی که درستی این ادعا به اثبات برسد، اولین باری خواهد بود که یک گروه تحقیقاتی موفق به شبیه‌سازی جنین انسان به عنوان منبع تامین سلول های بنیادی شده است.
چندین نوع سلول بنیادی وجود دارد که سلول‌های بینادی جنینی به دست آمده از جنین‌های چند روزه نیرومندترین نوع سلول‌های بنیادی به شمار می‌روند زیرا می‌توانند انواع مختلف سلول در بدن انسان را تولید کنند.
گروه تحقیقاتی شرکت استمجن اعلام کرد که با استفاده از سلول‌های پوستی دو مرد، پنج جنین انسانی به دست آوردند.
این محققان از شیوه انتقال هسته سلول (اس.سی.ان.تی) استفاده کردند که شامل خارج کردن یک سلول تخمک و تزریق هسته سلولی ازدهنده که قرار است کپی شود، است.
پیش از این یک دانشمند کره‌ای در سال ‪ ۲۰۰۴‬با دستکاری در بخش‌هایی از یک گزارش مهم نشان داده بود که گروه تحت نظر او با استفاده از فناوری شبیه‌سازی جنین‌های انسانی تولید کرده است.
گروه‌های پژوهشی دیگر با استفاده از شیوه‌های مختلف سلول‌های بنیادی شبیه به سلول‌های جنینی تولید کرده‌اند که این شیوه‌ها شامل برنامه‌ریزی دوباره یک سلول تخمک انسان یا سلول‌های عادی پوست یا گرفتن یک سلول از یک جنین انسان بدون آسیب رساندن به سلول شده‌اند.
اما بسیاری از کارشناسان سلول‌های بنیادی تاکید می‌کنند که تلاش برای تولید سلول‌های بنیادی از جنین‌ها نیز حائز اهمیت است.
بنا به گزارش رویترز، واتیکان روز جمعه گزارش منتشر شده درباره شبیه‌سازی جنین انسان را محکوم کرد و آن را بدترین نوع بهره‌برداری از انسان نامید.