شرکت “گوگل” اعلام کرد در اقدامی تنبیهی ب م و را از موتور خود حذف کرد

شرکت “گوگل” اعلام کرد در اقدامی تنبیهی، وب سایت آلمانی شرکت خودروساز “بی‌ام‌و”(‪ (BMW‬را از فهرست نتایج جستجوها در موتور جستجوی خود حذف کرده است.


به گزارش سایت اینترنتی “سی‌نت نیوز.کام” و به نقل از “مت کاتس” کارشناسان “گوگل”، شرکت “بی ام و” تلاش کرده‌است با استفاده از برخی تکنیکهای خاص، مکان وب سایت آلمانی خود را به شکلی غیرعادلانه به بالاترین مکان فهرست نتایج جستجوها در موتور جستجوی “گوگل” منتقل کند و شرکت “گوگل” نیز با آگاهی از اقدام فوق، سایت ‪ BMW.de‬را از فهرست نتایج جستجو در موتور جستجوی خود حذف کرده‌است.


به گفته کارشناسان، پس از جستجوی هر کلید واژه توسط کاربران، موتورهای جستجو فهرستی از وب سایتهای مرتبط با آن کلید واژه را استخراج کرده و با استفاده از الگوریتمهای خاص بسته به کیفیت و میزان پرکاربر بودن هر سایت، مکان آن وب سایت در فهرست نتایج جستجو را معین می‌کنند.


هرچه یک وب سایت در مکانهای بالاتر فهرست نتایج جستجو قرار بگیرد، بیشتر مورد توجه کاربران بوده و به همین علت دستیابی به مکانهای بالای فهرستهای نتایج جستجو برای صاحبان وب سایتها از اهمیت بالایی برخوردار است.


در این میان برخی شرکتها از جمله “بی ام و” با آگاهی از الگوریتمهای مورد استفاده موتورهای جستجو در اولویت بندی وب سایتها، از تکنیکها و حیله‌های خاصی استفاده می‌کنند تا با فریب موتور جستجو، مکان وب سایت خود را به صورت ناعادلانه در فهرست نتایج جستجوها به بالاترین مکانهای ممکن برسانند.


یک سخنگوی شرکت “گوگل” با تایید حذف سایت ‪ BMW.de‬از فهرست نتایج جستجو اعلام کرد که “گوگل” برای حمایت از حقوق کاربران، اقدامات اینچنینی را تحمل نخواهد کرد.


هم‌اکنون چنانچه کلید واژه “‪ “BMW GERMANY‬در موتور جستجوی “گوگل” جستجو شود، در فهرست نتایج جستجو ابتدا ‪ BMW.com‬ذکر شده و در مکان دوم این فهرست لینکی قرار گرفته که شرکت گوگل در آن از حذف سایت آلمانی ‪ BMW.de‬در نتایج جستجوها خبرداده‌است.