کی‌روش در فوتبال یک شطرنج باز قهّار است

روش کی‌روش در دفاع و حمله

گروه آنالیز پروزون با تحلیل بازی ایران در جام ملت‌های آسیا برابر قطر این عقیده را دارد که کارلوس کی‌روش با دادن توپ و گرفتن فضا توانسته قطری‌ها را مغلوب کند.

به گزارش خبرینه و به نقل از ورزش سه، این گروه آنالیز، برتری عددی و کمی حریفان مقابل ایران را دلیل بر ضعف ایران نمی‌داند.

یکی از عوامل این برنامه تحلیلی درباره بازی ایران مقابل قطر اینطور نظر می‌دهد: به لحاظ مالکیت، بازی با استانداردهای سطح اول اروپا فاصله زیادی داشت و این کاملا طبیعی بود. قطری‌ها از نظر آماده سازی که یکی از مهمترین رکن نتیجه‌گیری هر تیم است شرایط فوق‌العاده‌ای داشت و البته به همان میزان در این تورنمنت موفق نبود و برعکس ایران که حداقل از نظر بازی تدارکاتی با آمادگی به این رقابت‌ها ورود نکرده بود ولی بهتر از قطر عمل کرده است.

روش کی‌روش در دفاع و حمله

تحلیل فنی دیدار ایران مقابل قطر:
به جهت تحلیلی این بازی از نظر استانداردهای جهانی و مقایسه آن با اروپا ضعیف‌تر بود و اما نسبت به آسیا ایده‌ال بود. قطر با ۴۸۲ پاس از نظر کمیت عملکرد بهتری داشت و باید این نکته را در نظر گرفت که تعداد پاس‌های بالا مخصوصا در تیم‌های آسیایی نشان‌دهنده برتری آن تیم نیست و باید دید این پاس‌ها در چه فضایی و با چه هدفی رد و بدل شده است. ایران از نظر پاس موفق عملکرد بهتری داشته و اینطور می‌توان گفت که ایران از نظر کیفیت پاس و قطری‌ها بابت کمیت پاس در این دیدار موفق بوده‌اند.

وی در ادامه تحلیل فنی این دیدار که توسط نرم‌ابزار پروزون به دست آمده گفت: در خط دفاع و یک سوم آن، خط دفاعی ایران در ۸۲ نبرد تک به تک موفق بود و قطری‌ها در ۶۷ نبرد تک به تک موفق عمل کردند. در خط هافبک و جایی که شاهد بازی درگیرانه و فیزیکی از دو تیم بودیم قطر با ۳۱ نبرد تک به تک و ایران با ۴۱ موفقیت در نبرد نفر به نفر برتری را به شاگردان کی‌روش داده است و در این منطقه ایران ۷۸درصد پاس‌هایش صحیح بوده و قطری‌ها هم ۷۱ درصد در این منطقه موفق عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مجموع بازی البته قطر ۶۰ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و البته همانطور که اعلام شد با توجه به کیفیت بد پاس‌ها می‌توان ایران را در اتخاذ این سیستم که توپ را در اختیار قطری‌ها قرار داده بود و فضا را گرفته بود موفق اعلام کرد. قطری‌ها در شرایطی مقابل ایران قرار گرفتنند که در برابر امارات ۴ گل دریافت کرده بودند و بی‌مهابا حمله می‌کردند. در این شرایط تصور می‌شود قطر عملکرد فوق العاده برتری از ایران داشته باشد اما آنها تنها ۱۱ شوت به دروازه ایران داشتند و در سمت مقابل ایران با ۱۷ شوت که ۸ تای آن داخل چارچوب بود باز هم برتری‌اش را به رخ کشید.

این گروه معتقد است کارلوس کی‌روش به جای فوتبال، شطرنج‌باز قهاری است و از این طریق موفق شده به همراه ایران تاکنون به خواسته‌اش برسد و در بازی با امارات هم مطمئنا شرایط به همین روش پشت سر گذاشته خواهد شد: ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی نشان دهنده روند کلی بازی این بازی است. احتمالا در این بازی شاهد بازی هجومی نخواهیم بود و هر دو تیم با فوتبال باحوصله به میدان خواهند آمد. مشخصه ویژه تیم کی‌روش این است که بازنده نیست و در عین حال فضای تیمش به گونه‌ای است که نمی‌توان آن را از پیش برنده دانست. چیزی که مهم است کی‌روش و تیمش باختن را بلد نیست و در تورنمنت‌ها بزرگ کسی به نوع فوتبال کار ندارد و مهم نتیجه نهایی است و کسی که توانسته قهرمانی را کسب کند. شاید به همین دلیل باشد تماشاگران در حین بازی شاید زیاد تهییج نشود اما احتمالا پایان خوبی در انتظارشان است.