شعله های آتش در نزدیکی سایت باستانی المپیای یونان
شعله های آتش در نزدیکی سایت باستانی المپیای یونانیکشنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۸۶   ۱۸:۴۵
 
images/20070826/olympia.jpg
 
جام جم آنلاین: حریق جنگل ها در جنوب یونان که تاکنون به قیمت جان ۵۰ نفر تمام شده است، اکنون ویرانه های باستانی المپیا را تهدید می کند.
به گزارش شبکه BBC ، شعله های آتش اکنون به چند کیلومتری سایت باستانی المپیا که در دوره یونان باستان محل برگزاری مسابقات المپیک بود، رسیده و مامورین آتش نشانی تخلیه روستاهای نزدیک به المپیا را شروع کرده اند.
برای مهار شعله های آتش از هواپیماهای آب پاش استفاده می شود.
مقامات یونان می گویند ، حدود ۳۵۰ نفر که بیم آن می رفت در روستای رودیا، در محاصره آتش قرار گرفته باشند اکنون نجات یافته اند.
کاستاس کارامانلیس، نخست وزیر یونان که در سراسر کشور، وضعیت فوق العاده اعلام کرده است ، گفت ، موارد متعدد حریق جنگل ها نمی تواند اتفاقی باشد و افرادی که مسبب شروع آتش سوزی ها هستند پیدا و مجازات خواهند شد.
یک مرد ۶۵ ساله به اتهام ایجاد حریق عمدی که منجر به مرگ ۶ نفر شد، دستگیر شده است.
بسیاری از کشورهای اروپایی به درخواست کمک نخست وزیر یونان برای مهار آتش سوزی های مهیب این کشور پاسخ مثبت داده اند.
فرانسه دو هواپیمای آب پاش را برای مهار آتش سوزی ها به یونان اعزام کرده و ایتالیا و آلمان هم تجهیزات مقابله با آتش سوزی به این کشور فرستاده اند.
بیش از ۱۵۰ نقطه طعمه آتش سوزی های تابستانی شده و ماموران آتش نشانی و امداد یونان برای مقابله با حریق ها دچار مشکل هستند.

مقام های یونان گفته اند برای بررسی تلفات احتمالی، قادر به ورود به برخی نواحی نیستند ، زیرا آتش سوزی در این نواحی هنوز به گونه ای غیرقابل کنترل ادامه دارد. وزش بادهای شدید و بسیار خشک، مهار برخی از آتش سوزی ها را غیرممکن کرده است.
تلفات بالای انسانی حریق های یونان ماهیت آنچه را که تاکنون به طور عمده تنها یک فاجعه زیست محیطی تلقی می شد، دگرگون کرده است.
بسیاری از مردم یونان واکنش دولت را برای مقابله با حریق ها ناکافی و کند می دانند و ازاین مساله خشمگین هستند.