شمس الشموس چه روزی است؟

روز ۱۹ فروردین از ۱۱ صبح تا ۱۱ شب شمس الشموس است و خورشید به طوری در آسمان قرار دارد و میگویند دعاها استجابت می‌ شود و حاجتها بر آورده می‌ شود.

شمس الشموس چه روزی است؟

باید سوره شمس را بخوانی و آخر هر آیه بگویی:

((یا شمس الشموس و یا انیس النفوس ادرکنی))

حتما بخوانید و اول برای ظهور امام زمان (عج) بعد حاجات خودتون و عزیزنتون و بعد برای ما هم دعا کنید.

روز ۱۹ فروردین روز شرف الشمس است، و در سال یکبار اتفاق می‌ افتد، دوست داشتم شما هم در مورد این روز بدانید و ما را هم از دعای خودتان بی نصیب نگذارید،

 چرا ۱۹ فروردین؟ چرا شرف الشمس؟

نوزدهمین روز از ماه فروردین برای منجمان مسلمان اهمیت ویژه ای داشته است. روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل(فروردین) باشد. آن ‌ها می‌ گویند این روزخاص بنابه محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت است و البته در ساعت ‌های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم در باب « در احکام نجوم » فصل « بهرهای (بهره ‌ها ) ستارگان اندر بروج » زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است .

براساس جدول کتاب التفهیم شرف شمس هنگامی است که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل باشد.

در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می‌ آیند و چند ساعتی را در زمین می‌ گذرانند. ساعت هایی که برای اهل زمین، از دسته خوش یمن ترین ساعت ‌های سال است.

ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی هم ویژگیهایی رو برای این روز ذکر کرده!

ایشون در کتاب التفهیم در باب «در احکام نجوم» فصل « بهرهای (بهره ‌ها ) ستارگان اندر بروج » زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته و براساس جدولی که آورده، بیان شده که شرف شمس هنگامی است که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل(فروردین) باشد.

وقایع نجومی در این روز:

هر سال روز خاصی که خورشید به نقطه خاصی در آسمان میرسد حالتی معادل شب قدر ایجاد میکند.که در قران خداوند دستور داده که آن را جدی بگیرند و خدا را بسیار یاد کنند تا مسیر زندگیشان تغییر کنددر آن لحظه با وضو و خواندن نماز و دعا سوزنی برداشته و از روی نوشته شرف شمس بنویسیدیعنی مثل اینکه میخواهید از روی نوشته بنویسید.
در این حالت شرف شمس انرژی شرف شمس را به خود گرفته و تا یک سال فرشته نگهبان شرف شمس به امر خدا به شما در همه امور زندگی کمک خواهد نمود.از بین تمامی کلمات نوشتن اسم اعظم خداوند تاثیر بیشتری نسبت به سایر اسمای الهی دارد.

 

شرف الشمسی که سنگ نیست

در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ‌ها به نیت گشایش در کارها به دست می‌ کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(ع) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می‌ نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می‌ کنند.

در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت ۱۱ ظهر تا ساعت ۲۳ روی طلا ، عقیق زرد ، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می‌ نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می‌ نویسند و درقرآن می‌ گذارند.

اما نقش ‌های رمز گونه ای که شرف ‏الشمس نامیده می‌‏شود در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است. کفعمی در حاشیه کتاب می‌‏نویسد: «در بعضی از کتاب‏‌های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است.که وقتی عازم جهاد بود در بین راه که استراحت می‌ کردند این شکل ‌ها را بر روی سنگی حک نمود و فرمود: این رمز پیروزی ماست . به نظر می‌‏رسد بیان چنین نقلی محکم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمؤمنین(ع) ذکر نشده است. »

آسمونی

مطالب مرتبط :

فردا ۱۹ فروردین روز شرف الشمس

شرف الشمس چه قدر واقعیت دارد؟

سنگها و انگشترهایی که خواصشان از سوی ائمه ذکر شده است

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۷ April 2016 | 1:05 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.