شناسنامه‌های جدید با چهره متفاوت از بهمن ماه صادر می‌شود

رییس سازمان ثبت احوال کل کشور گفت: شناسنامه‌های جدید با چهره متفاوت از بهمن ماه به صورت مکانیزه صادر می‌شود.


به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌اللهی صبح جمعه در حاشیه برگزاری آزمون استخدامی سازمان ثبت احوال استان تهران با اعلام این که ۲ هزار و ۶۸ نفر در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: ۴۰۳ نفر از این افراد به دلیل مغایرت مدرک تحصیلی و یا مشکلات پایان خدمت واجد شرکت در این آزمون نبودند.


وی افزود: این تعداد از شرکت‌کنندگان برای ۱۹۹ ظرفیت استخدامی رقابت می‌کنند.


رییس سازمان ثبت احوال کل کشور با بیان این که در حال حاضر ۷ هزار و ۹۰۰ پست در مجموعه سازمان ثبت احوال کل کشور وجود دارد ، خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ درصد پستهای سازمان بلاتصدی است که شامل حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر می‌شود و باید برای این پستهای جدید مجوز و تامین اعتبار صورت گیرد .


وی یادآورشد: این آزمونها به صورت متمرکز با سوالات تخصصی و عمومی در ۲۲ استان کشور صورت می‌گیرد.


آیت‌اللهی تصریح کرد: در سالهای گذشته مصاحبه و آزمون شفاهی نیز صورت می گرفت، اما در دوره اخیر با طراحی سوالات تخصصی دیگر نیازی به مصاحبه و سوال شفاهی نیست.


وی در پاسخ به سوالی در رابطه با شناسنامه‌های جدید برای افراد زیر ۱۵ سال توضیح داد: در حال حاضر کلیه شناسنامه‌های افراد زیر ۱۵ سال در داخل و خارج از کشور به صورت مکانیزه صادر می‌شود و کلیه اسناد مربوط به آن به صورت همزمان با پایگاه محلی و کشوری تطبیق داده می‌شود تا سابقه‌های اشتباهی که پیش از این در صدور دستی شناسنامه‌های رخ می‌داد، حذف می‌شود.


رییس سازمان ثبت احوال کل کشور در ادامه با بیان این که شناسنامه‌های افراد زیر ۱۵ سال فاقد بخش مربوط به عکس و صفحه تحولات زندگی است، تاکید کرد: از بهمن ماه امسال تولید شناسنامه‌های افراد بالای ۱۵ سال به صورت مکانیزه و رسمی آغاز می‌شود و به تدریج این شناسنامه‌ها با اولویت شناسنامه‌های مخدوش جایگزین می‌شود.


به گزارش ایسنا، وی اعلام کرد: در شناسنامه‌های جدید علاوه بر صدور مکانیزه آنها مبادله اطلاعات برای رفع مغایرتها، صورت می‌گیرد و در عین حال این شناسنامه‌ها در قطع پاسپورت صادر می‌شود، همچنین صفحه الصاقی که پیش از این با منگنه به شناسنامه متصل می‌شد از این پس جزو صفحه اصلی شناسنامه محسوب می‌شود.


آیت‌اللهی اضافه کرد: تعویض عکس به صورت معمول و بر اساس نیاز، هر ۱۵ سال تغییر کند، اما این موضوع الزام‌آور نیست و در صورت مخدوش شدن سهوی شناسنامه این اقدام برای آن صورت می‌گیرد.رشد ۴/۴ درصدی طلاق در ۸ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل


به گزارش ایسنا، وی در ادامه آمار وقایع حیاتی ۸ ماهه سال جاری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام کرد و ادامه داد: طی ۸ ماهه سال جاری ۸۷۷ هزار و ۱۹۶ واقعه ولادت به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۸۶، ۱/۴ درصد رشد داشته است، همچنین ۲۶۳ هزار و ۴۲۳ نفر در این مدت فوت شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال ۸۶ ، ۳/۴ درصد رشد داشته‌اند.


رییس سازمان ثبت احوال کل کشور اظهار داشت: طی ۸ ماهه سال جاری ، ۶۴۸ هزار و ۹۷۵ مورد ازدواج در کل کشور به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/۳ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم، در عین حال طی همین مدت ۶۸ هزار و ۷۴۹ مورد واقعه طلاق به ثبت رسیده نسبت به مدت مشابه سال ۸۶ ،۴/۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.


وی عنوان کرد: بیش از ۹۷ درصد ولادتها در سال جاری تاکنون در مدت جاری و قانونی ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۸۶ در همین مدت دو درصد رشد را نشان می‌دهد، همچنین ۹۲ درصد از وفاتها در هشت ماهه سال جاری در مهلت جاری به ثبت رسیده اند که نسبت به مدت مشابه سال ۸۶ ، ۳/۱ درصد رشد داشته است.بیش از ۶۱ میلیون رکورد مبادله شده در جریان طرح تحول اقتصادی


به گزارش ایسنا، آیت‌اللهی ، در ادامه این نشست خبری همچنین تعداد رکورد مبادله اطلاعات صورت گرفته با ستاد تحول اقتصادی دولت را بیش از ۶۱ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۱۴۹ نفر اطلاعات اعلام کرد و گفت: این اطلاعات تا سه روز گذشته است و هر روز به این رقم افزوده می‌شود.


وی بیان کرد: تاکنون بیش از ۸۰ میلیون مورد اطلاعات در مورد هموطنان از طریق ستاد تحول اقتصادی دولت به دست ما رسیده است که این تعداد از آنها تاکنون مبادله شده است.


رییس سازمان ثبت احوال کل کشور، افزود: سازمان ثبت احوال در جریان این مبادله اطلاعات در مورد «این همانی » و «زنده بودن» فرد مورد نظر بررسیهای لازم را صورت می‌دهد.صدور بیش از ۵۳ میلیون کارت ملی


به گزارش ایسنا، وی همچنین در بخشی دیگر از صحبتهای خود، اظهار کرد: بیش از ۵۳ میلیون کارت ملی تاکنون صادر شده است که پیش از ۵۲ میلیون آن تاکنون به دست مردم رسیده است .


آیت‌اللهی خاطر نشان کرد: با فعال شدن کارتهای هوشمند بخش قابل توجهی از اطلاعات مربوط به افراد در کارتهای هوشمند ثبت می‌شود.