شهرآورد در خدمت افزایش نشاط جامعه

شهرآورد در خدمت افزایش نشاط جامعه

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – مجید مظفری:
شهرآورد هشتاد و دوم پایتخت برگزار شد. اینکه حساس‌ترین شهرآورد این سال‌‌ها چه ویژگی‌‌ها و شاخصه‌هایی داشت را باید اهل فن و کارشناسان فوتبال بگویند.

آن‌چه در این مقال به آن پرداخته خواهد شد، جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی شهرآورد است.مسابقه میان ۲تیم همشهری ریشه‌ای طولانی دارد.

انبوه طرفداران، مهم‌ترین سرمایه‌های باشگاه‌‌ها هستند. تماشاگرانی که در طول سالیان و نسل‌به‌نسل این هواداری را تجربه کرده‌اند، به تیمی عشق ورزیده‌اند، با موفقیت‌هایش شادمان و با ناکامی‌هایش متاثر شده‌اند. پرسپولیس و استقلال به عنوان تیم‌هایی با پشتوانه مردمی و پیشینه‌ای طولانی نه‌تنها در تهران که در سراسر ایران علاقه‌مندان فراوان دارند. این هم اتفاقی جالب است که شاید در دنیا نشود برایش نمونه‌ای مشابه سراغ گرفت.

مثلا بایرن مونیخ با تمام افتخاراتش در آلمان، تنها در همان شهر مونیخ طرفدار دارد و مثلا ساکنان بندر هامبورگ علاقه‌ای به این تیم ندارند و طرفدار تیم شهر خودشان هستند. در اینجا پرسپولیس و استقلال در سراسر خاک پهناور ایران طرفدار دارند؛ طرفدارانی که دیده‌ایم برخی‌ از آن‌ها از شهرهای بسیار دور برای شهرآورد خودشان را به تهران می‌رسانند تا بزرگ‌ترین بازی لیگ را از نزدیک تماشا کنند.

این اشتیاق و علاقه، بسیار هم خوب است به این شرط که فراموش نکنیم این در نهایت یک رقابت ورزشی است و با پیشینه فرهنگی غنی کشورمان، هیچگاه نباید رفتاری ناشایست از خودمان بروز بدهیم. به عنوان علاقه‌مندان فوتبال و دوستداران تیم‌های پرسپولیس یا استقلال باید مراقب شهرمان هم باشیم. چند شب پیش دیدیم که بارسلونا با تمام ستاره‌های گران‌قیمتش از آتلتیکومادرید شکست خورد و داور یک پنالتی سرنوشت‌ساز را هم برایشان نگرفت ولی حتی این تصمیم ظاهرا غلط قاضی میدان هم باعث بروز حاشیه‌‌ها و رفتارهای هنجارشکن از سوی بازیکنان بارسلونا نشد. این که فضای ورزشگاه‌های ما چندان قابل قبول نیست، خیلی تقصیر تماشاگران نیست.

نباید انگشت اتهام را به سوی مردم بگیریم. تماشاگری که در سرما و گرما به ورزشگاه می‌آید و سرمایه‌ گرانقدر و ارزشمند فوتبال کشورمان است، در رفتار و منش تابعی از فضای عمومی حاکم بر جامعه و البته رفتار ورزشکاران شاخص و محبوب کشورمان است. هنگامی که بازیکن در زمین مسابقه بعد از انجام خطا، از فردی که روی او مرتکب خطا شده عذرخواهی و دلجویی کند، اگر دوستی و رفاقت در داخل زمین هم مصداق عینی بیابد، تماشاگر نیز رفتار تهاجمی و زشت نشان نمی‌دهد. فوتبال، ورزشی است برای لذت‌بردن؛ نه بازتولید کینه و نفرت.

خوشبختانه اغلب جوان‌های علاقه‌مند به فوتبال، هم از فرهنگ بالایی برخوردارند و هم درک فوتبالی بالایی دارند.فوتبال باید به افزایش نشاط اجتماعی یاری برساند، کری‌خواندن‌‌ها و حاشیه‌‌ها در خدمت افزایش جذابیت می‌توانند به گسترش این نشاط کمک کنند. شهرآورد رقابتی ورزشی است و پیشینه فرهنگی ما ورزش را با جوانمردی مترادف می‌داند. همه ما دوستداران آبی و قرمز، هموطن، همشهری، دوست و برادر هستیم. این را نباید هیچ‌وقت فراموش کنیم.

  • بازیگر سینما و تلویزیون