شهرام امیری در دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن

شهرام امیری، پژوهشگر ربوده شده ایرانی هم اکنون در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن بسر می برد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) شهرام امیری، پژوهشگر که ۱۴ ماه قبل هنگام سفر حج بدست آمریکایی‌ها ربوده شد، بامداد سه شنبه به وقت تهران در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن خواستار بازگشت سریع به تهران شد.


شهرام امیری در گفتگوی تلفنی با خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک تصریح کرد: پس از انتشار فیلم مصاحبه من در اینترنت و رسوایی دولت آمریکا به خاطر این آدم ربایی، آنها می خواستند مرا بی سر وصدا و از طریق خطوط هوایی برخی کشورها به ایران بازگردانند تا بتوانند با انکار اصل قضیه، بر این آدم‌ربایی سرپوش بگذارند، اما در نهایت نتوانستند.


وی با اشاره به اینکه در ۱۴ ماه گذشته تحت فشارهای روحی فراوان بوده و افراد مسلح وی را تحت نظر داشته‌اند افزود: از روزی که سخنان من از طریق اینترنت منتشر شد آمریکایی‌ها خود را بازنده این ماجرا دیدند .


شهرام امیری همچنین با ابراز خوشحالی فراوان از حضورش در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن ابراز امیدواری کرد: هرچه سریعتر به میهن بازگردد.


به گزارش ایسنا، خبرگزاری‌ها امروز گزارش دادند شهرام امیری، پژوهشگر ربوده شده ایرانی به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن پناه برده است.


شهرام امیری ـ تبعه ایرانی ـ ربوده شده توسط آمریکایی‌ها‌، با مراجعه به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن به این دفتر پناه برده و بازگشت سریع به تهران را خواستار شد.


به گزارش ایسنا، در پی انتشار اسناد جدید مبنی بر ربایش شهرام امیری توسط نیروهای امنیتی آمریکا و انتقال او به خاک آن کشور، حافظ منافع آمریکا در ایران دو بار به وزارت امور خارجه فراخوانده شده بود.


این کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر سال گذشته در مدینه منوره ربوده شد. وی در یک پیام تصویری که در تاریخ سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۸۹ مطابق با ۵ آوریل ۲۰۱۰ ضبط شده و به روشی خاص به دست دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران رسیده‌ بود، به تشریح ربایش و وضعیت کنونی خود پرداخته بود.


وی گفته بود: ۱۳ خرداد ۸۸ در یک عملیات مشترک بین تیم‌های ترور و ربایش سازمان اطلاعات آمریکا (CIA) و استخبارات عربستان سعودی در مدینه منوره دزدیده شدم. سپس من را به یک خانه در یک جایی نامعلوم در عربستان بردند و در داخل آن به من آمپول بی‌هوشی زدند و وقتی به هوش آمدم در راه انتقال به سمت کشور آمریکا بودم.


ایران پیش از این بارها اعلام کرده بود که مسوولیت سلامت و سرنوشت شهرام امیری بر عهده دولت آمریکا و عربستان است.


یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطر نشان کرد:‌ وزارت امور خارجه در تماس مستمر با دفتر حفاظت منافع کشورمان در آمریکاست و این موضوع را بررسی می‌کند.


او ادامه داد‌ که اطلاعات تکمیلی در ارتباط با وضعیت شهرام امیری به اطلاع افکارعمومی خواهد رسید.


سه شنبه ۸۹/۰۴/۲۲