شهلا هنگام اعدام به ناصرمحمدخانی نگاه هم نکرد

لحظه‌ به لحظه تا قصاص “شهلا جاهد”

ایسنا: اجرای مجازات قصاص شهلا جاهد پس از گذشت ۸ سال از وقوع جنایت، حاشیه‌هایی در بر داشت.

بخشی از حاشیه‌های اجرای مجازات قصاص این متهم در پی می‌آید:

* از ساعات ابتدایی بامداد امروز ـ چهارشنبه ـ جمعی از افراد خواهان گذشت اولیای دم از قصاص، بستگان شهلا و جمعی از خبرنگاران داخلی در محوطه بیرونی بازداشتگاه اوین حضور داشتند.

* در میان این افراد، برخی از هنرمندان از جمله مریلا زارعی و مهناز افضلی نیز حضور داشتند که پیش از این تلاش زیادی برای اخذ رضایت از اولیای دم داشتند.

* ساعت ۴:۵۰ عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع شهلا به زندان مراجعه کرد و در جمع خبرنگاران گفت که هنوز هم می‌توان به اخذ رضایت امیدوار بود.

* ساعت ۵ نماینده‌ای از دستگاه قضایی به اوین مراجعه کرد و به حضار اطمینان داد که برای برقراری سازش در پرونده تمام تلاش خود را صرف خواهد کرد.

* ساعت ۵:۱۰ قاضی عصمت‌الله جابری دادیار اجرای احکام دادسرای امور جنایی پایتخت و مدیردفتر وی به زندان اوین مراجعه کردند.

* لحظاتی بعد در حالی که خودروی ویژه بررسی صحنه جرم، حامل پزشک کشیک قانونی و یک دستگاه آمبولانس وارد اوین شدند، شهلا جاهد از قرنطینه خارج شد تا برای اجرای حکم آماده شود.

* براساس گفته‌های برخی از شاهدان مراسم اجرا، شهلا پیش از حضور پای چوبه دار نماز خواند و به دعا پرداخت.

* ساعت ۵:۲۵ اولیای دم لاله سحرخیزان (مقتول) متشکل از مادر و دو برادر مقتول به همراه ناصر محمدخانی که به وکالت از دو فرزند خود در مراسم حضور یافته بود، سوار بر یک دستگاه خودروی پرشیای سفیدرنگ قصد ورود به اوین را داشتند که در این لحظه مادر، برادر، خواهر و سایر بستگان شهلا جلوی خودرو را گرفتند و با التماس از آنها خواستند که رضایت بدهند اما پس از چند دقیقه خودرو به داخل زندان رفت.

* از این ساعت به بعد، بستگان شهلا شروع به گریه و دعا کردند و سایر حضار نیز منتظر شنیدن خبری مبنی بر اجرا یا اعلام رضایت ماندند.

* براساس گفته‌های برخی شاهدان، چند دقیقه مادر لاله و شهلا به صحبت با یکدیگر پرداختند که عمده صحبت‌های رد و بدل شده بین آنها مربوط به حوادث دوران برگزاری دادگاه و تقاضای شهلا برای اعلام رضایت بود.

* برخی شاهدان ماجرا اظهار کردند که ناصر محمدخانی و شهلا هیچ واکنشی نسبت به یکدیگر نداشتند .

* شهلا در پاسخ به دادیار اجرای احکام که از او خواسته بود اگر حرفی دارد بگوید، اظهار کرد که حرفی برای گفتن ندارد و اگر حرفی بوده طی این سال‌ها می‌گفته است.

* سپس متهم نسبت به برخی امور مالی خود وصایایی را اعلام کرد که همه موارد به ثبت رسید.

* در این زمان نماینده رییس قوه قضاییه نیز صحبت با اولیای دم را آغاز و تمام تلاش خود را برای اخذ رضایت و گذشت از قصاص صرف کرد اما نتیجه‌بخش نبود.

* وکیل مدافع شهلا نیز در صحنه اجرا اظهار کرد که تمام تلاش خود را برای نجات جان شهلا به خرج داده و اقدامات لازم را انجام داده است.

* در لحظه‌های آخر، بار دیگر شهلا با التماس و گریه از مادر لاله خواست که گذشت کند اما تقاضای او ثمری نداشت.

* نهایتا ساعت ۵:۴۵ در حالی که طناب دار به گردن شهلا آویخته شد، پس از قرائت حکم دادگاه و در حضور دادیار اجرای احکام، مدیر دفتر وی، مسئول زندان اوین، پزشک قانونی و نماینده دستگاه قضایی، برادر لاله به عنوان نماینده اولیای دم، چهارپایه‌ای را که زیر پای شهلا قرار داشت کشید و به این ترتیب پرونده زندگی خدیجه جاهد معروف به شهلا برای همیشه بسته شد.

* پس از اجرای حکم و تایید مرگ توسط پزشک قانونی، صورتجلسه‌های مربوطه به امضای مسوولان ذی‌ربط رسید.

* زمانی که خبر اجرای حکم به بیرون زندان رسید، بیقراری بستگان شهلا بیشتر شد و به‌تدریج خبرنگاران و سایر افراد نیز از محل پراکنده شدند.

شهلا که باورش نمی شد قرار است اعدام شود ناگهان شروع به جیغ و داد کرده و التماس کرد که مرا نکشید.به گزارش خبرنگار ما از محل اعدام، هیئت صلح و سازش ۴۵ دقیقه با خانواده مقتول صحبت کرد اما فایده ای نداشت و مادر لاله رضایت نداد.

رحیمی که از طرف قوه قضاییه آمده بود تا شاهد اجرای حکم باشد  به شهلا گفت در اخرین لحظه آیا حرفی برای گفتن داری؟  وی جواب داد اگر حرفی داشتم در این ۹ سال می زدم.

شهلا درآخرین لحظاتی که طناب دار به گردنش آویخته می شد،  نه با ناصرمحمدخانی صحبت کرد و نه حتی به وی نگاه کرد. ناصر سرش پایین بود و چیزی نمی گفت.

 هنگام نماز شهلا جیغ زد و التماس کرد که مرا نکشید . تازه آن وقت باورش شد که می خواهند وی را بکشند.

در نهایت پسر لاله سحرخیزان صندلی را از زیر پای شهلا کشید و شهلا جان داد.

 

عکس/ مادر شهلا جاهد وکیل شهلا : موکلم راز سر به مهری را با خود برد


آقای رحیمی با خانواده مقتول نیز صحبت کرد و مادر لاله گفت بچه های لاله اصرار به اجرای حکم دارند


خرمشاهی وکیل شهلا گفت موکلش راز سر به مهری را با خود برد.

در مصاحبه با خبرانلاین وکیل شهلا از تلاش های آقای رحیمی رییس روابط عمومی قوه قضاییه تشکر فراوان کرد و گفت ایشان تلاش فراوانی را برای جلب رضایت خانواده مقتول انجام داد اما در نهایت خانواده مقتول اصرار به اجرای حکم کرد.

 به گفته وی بیش از ۴۵ دقیقه آقای رحیمی با شهلا صحبت کرد و گفت که خودت(شهلا) به من زنگ زدی و گفتی بیا و حالا هر چه می خواهی بگو که در نهایت شهلا گفت حرفی برای گفتن ندارم و بدین ترتیب راز سر به مهری را با خود برد.

آقای رحیمی با خانواده مقتول نیز صحبت کرد و مادر لاله گفت بچه های لاله اصرار به اجرای حکم دارند و وقتی شهلا فهمید واقعا قرار است اعدامش کنند دست به گریه و زاری زده و التماس کرد اما بچه های لاله اصرار به اجرای حکم کردند.

ناصر محمد خانی نیز به گفته خرمشاهی کاملا بی تفاوت بوده و فقط نگاه می کرد. مادر لاله نیز گفت این حق بچه های لاله است که خداوند برای انها در نظر گرفته و صاحب حق هستند که با قاتل مادرشان رفتار نمایند.

پایانی بر پرونده قتل همسر ناصر محمدخانی؛


سحرگاه دهم آذرماه، در روزی که آلودگی هوا پایتخت را به تعطیلی کشانده بود، شهلا جاهد، همسر صیغه‌ای ناصر محمدخانی اعدام شد.

سحرگاه دهم آذرماه، در روزی که آلودگی هوا پایتخت را به تعطیلی کشانده، خدیجه جاهد یا همان شهلای معروف، همسر صیغه‌ای ناصر محمدخانی اعدام شد تا پس از ۳ هزار روز، یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های جنایی سال‌های اخیر بسته شود.

به گزارش گروه اجتماعی «فردا»؛ اگرچه در طول ۸ سال گذشته، اعدام تنها حکمی بوده که برای «شهلا» قاتل «لاله سحرخیزان» صادر شده ولی جلوگیری از اجرای این حکم، رفت و برگشت‌های پرونده به دادگاه تجدید نظر، دیوان عدالت اداری و دفتر دو رئیس قوه قضائیه در طول این مدت موجب شد تا خبر اعدام خدیجه جاهد ناگهانی به نظر برسد.

در طول این سال‌ها خیلی‌ها امیدوار بودند که خانواده سحرخیزان از قصاص شهلا بگذرند، ولی نظر واحد فرزندان، پدر و مادر و حتی شخص ناصر محمدخانی بر مجازات شهلا، دختری که زمانی توانسته بود ناصر، بازیکن با اخلاق پرسپولیس را راضی به برقراری رابطه‌ای پنهانی کند موجب شد تا در نهایت شهلا تاوان بزرگ این ارتباط را با جان خود بپردازد.

لاله، قربانی حسادت همسر صیغه‌ای ناصر
شهلا که از ۱۳ سالگی عاشق ناصر محمدخانی، فوتبالیست مشهور شده بود، پس از سال‌ها انتظار در ۲۸ سالگی توانسته بود ارتباط خود با این ستاره فوتبال را شکل دهد، این دو به دور از چشم خانواده محمدخانی و همسرش، خانه‌ای کوچک فراهم کرده بودند و گهگاهی هم به مسافرت می‌رفتند.

با این همه شهلا نمی‌توانست سایه سنگین همسر ناصر محمد‌خانی را تحمل کند و در نهایت نیز برای بیرون کردن رقیب عشقی خود از میدان در غیاب محمدخانی که حالا در لباس مربیگری به آلمان رفته بود مخفیانه با کلیدی که از قبل تهیه کرده بود به خانه ناصر می‌رود و پس از آنکه بچه‌ها به مدرسه می‌روند، لاله را به قتل می‌رساند.

بعدازظهر روز ۱۴ مهرماه ۸۱، وقتی بچه‌ها به خانه می‌آیند‌، با پیکر خون آلود مادر روبرو می‌شوند و با سرو صدا همه را با خبر می‌کنند، به سرعت خبر در شهر می‌پیچد و در همان مراحل اولیه تحقیقات پلیس‌، شهلا به عنوان متهم اصلی مطرح می‌شود.

در نهایت نیز، پس از ۱۱ ماه، شهلا لب به اعتراف باز کرده و خود را قاتل معرفی می‌کند، هرچند بعدها و در جریان محاکمات، شهلا اعتراف خود را پس می‌گیرد و مدعی می‌شود که تحت فشار و به خاطر ناصر است که به قتل اعتراف کرده است.

با این همه و پس از بررسی‌های نهایی، اعدام حکمی بود که توسط دادگاه صادر شد، حکمی که پس از صدور و در طول ۸ سال گذشته بارها میان شعب مختلف تجدید نظر و دیوان عالی و در نهایت دفاتر دو رئیس قوه در رفت و آمد بود تا در نهایت در دهم آذر ماه ۸۹ اجرا شود.
۸ سال برزخ برای اجرای حکم

شهلا، ناصر محمدخانی،‌ فرزندان لیلا و ناصر که حالا به نوجوانی رسیده‌اند و پدر و مادر لیلا در طول این ۸ سال متحمل فشارهای سنگین روحی و روانی و عاطفی شدند، ۸ سالی که همواره در بیم امید انتقام و رهایی طی شد.
پرونده قتل لاله سحرخیزان با ابهاماتی روبرو بود، حساسیت‌های رسانه‌ای و مشهوریت ناصر محمدخانی نیز موجب شد تا در کنار برخی نارسایی‌ها و مشکلات همیشگی دستگاه قضایی، پایان این پرونده ۸ سال به درازا بکشد.

ابهاماتی که در پرونده بود، حاصل گزارش‌های پزشکی قانونی بود و نتایج همین گزارش‌ها بود که شهلا و وکیل او را وا می‌داشت تا به حکم اعتراض کنند، اعتراضی که در نهایت اجرای حکم را نیز متوقف کرد، هرچند سرنوشت نهایی پرونده چیز دیگر رقم خورد.

در این بین پادرمیانی هنرمندان و برخی از چهره‌های مشهور برای جلب رضایت از خانواده سحرخیزان و اولیای دم نیز بر پیچیدگی‌های پرونده افزود، هرچند خود شهلا هیچگاه جز ابراز بی‌گناهی هیچگاه حاضر نشد نکته‌ای تازه و دلیلی محکمه پسند را در این باره مطرح کند.

با این همه عبدالصمد خرمشاهی وکیل شهلا در اولین روزهای مهرماه سال جاری اعلام کرد شهلا جاهد در تاریخ ۲۳ شهریورماه سال جاری نامه‌ای خطاب به آیت‌الله لاریجانی نوشته و در آن عنوان کرده که حدود ۹ سال حبس، او را خسته کرده است؛ بنا بر این درخواست کرده که اگر ابهامی در پرونده وجود دارد، این ابهام برطرف شود و در غیر این صورت، حکم قصاص به مرحله اجرا درآید زیرا معتقد است که ۳ سال حبس او به موجب حکم دادگاه بوده و ۶ سال مازاد بر این مدت در کنار حکم قصاص، در واقع مجازات مضاعف است.

در خواست «شهلا» اجابت شد، ولی آنچه به اجرا درآمد قصاص بود. شهلا در حیاط زندان اوین به دارآویخته شد تا پادرمیانی مسئولین قضایی و التماس و گریه شهلا در لحظات آخر نیز فایده‌ای نداشته باشد، گریه و التماسی که به نظر می‌رسد تنها ابزار شهلا برای فرار از قصاص بوده است.
به گفته جابری قاضی واحد اجرای احکام شهلا جاهد خودش کمکی به پرونده خودش نکرده، نکته‌ای که نشان می‌دهد علیرغم وجود روزنه‌ها و ابهاماتی در پرونده، متهم به دلایل نامعلوم تمایلی به مطرح شدن و حل و فصل آنها نداشته است.


صحنه ای از فیلم کارت قرمز

کارت قرمز؛ روایت رابطه ناصر و شهلا
پرونده شهلا آنقدر حاشیه و جذابیت رسانه‌ای داشت تا درباره آن کتاب نوشته و فیلم ساخته شود، کارت قرمز عنوان فیلم مستندی است که مهناز افضلی در خصوص این پرونده ساخته است.

در این فیلم به خوبی نشان می‌دهد که ناصر محمدخانی در مسافرت‌ها، زندگی خصوصی و حتی پس از قهرمانی با پرسپولیس در معاشرت با شهلا چگونه بوده است و نکته‌های ریز موجود در این فیلم نیز مبین این نکته است که قهرمان با اخلاق گذشته چگونه با اشتباه خود و درگیر کردن خود در ارتباطی پنهانی ریشه‌های این حادثه دلخراش را گذاشته است.

در این مستند، بیننده می‌تواند بهترین قاضی باشد‌، چراکه صحنه‌های مستند، گفتگوها و اتفاقات به گونه‌ای نشان داده شده که فارغ از جهت‌گیری‌های معمول  می‌تواند قضاوت اخلاقی مستقلی در مورد عوامل این حادثه و مسائل پیرامون آنها داشته باشد.

و در نهایت کارت قرمز در روایتی از یک منبع قضایی‌، ابهاماتی را در مورد پرونده مطرح می‌کند. گزارش پزشکی قانونی از بررسی جسد مقتول و سایر یافته‌ها، اظهارات خود شهلا و … مواردی بوده که لااقل در دفعات متعدد توانسته اجرای حکم را به تأخیر بیندازد که پس از ۸ سال به نظر می‌رسد پایان آنها نیز رقم خورده است.ناصر محمد خانی بامدادچهارشنبه در مراسم اعدام شهلا جاهد که محکوم به قتل لاله سحرخیزان بود، شرکت کرده و بعد از اجرای مراسم با پرواز از فرودگاه امام تهران را به مقصد قطر ترک نمود.

عصرایران: ناصر محمد خانی پس از اجرای حکم اعدام شهلا جاهد از ایران رفت.

ناصر محمد خانی بامدادچهارشنبه در مراسم اعدام شهلا جاهد که محکوم به قتل لاله سحرخیزان بود، شرکت کرده و بعد از اجرای مراسم با پرواز از فرودگاه امام تهران را به مقصد قطر ترک نمود.

بامداد امروز در حضور خانواده مقتول شهلا جاهد اعدام شد.

 

چهارشنبه ۱۰ آذر ۸۹

3 نظر برای "شهلا هنگام اعدام به ناصرمحمدخانی نگاه هم نکرد" ارسال شده
  1. ناشناس گفت:

    man nemidunam in aghaye mohamad khani chetor mitone esme khodesho pedar bezare vaghti khodesh bachehasho az dashtane madar mahrum kard

  2. maryam گفت:

    vaghean baese taasofe ke ma iranihai ke dam az farhang va eshgh be khanevade mizanim darim in ghabil rabeteha ra be estela farhang sazi mikonim ta laleha va shahlahaye digei be vojud biyad

  3. ناشناس گفت:

    خدا از ناصر محمد خانی نگذره که باعث مرگ ۲ نفر و عزادار شدن کلی ادم شد در اصل باید اونو اعدام میکردن

نظرات بسته شده است.