شورای‌امنیت به اسرائیل فشاربیاورد ۴ دیپلمات آزاد شوند

نماینده ایران در نشست شورای امنیت، جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین را محکوم کرد و ضمن طرح موضوع دیپلماتهای ربوده شده ایرانی در لبنان، خواهان فشار شورای امنیت بر رژیم اسرائیل جهت آزادی آنها شد.به گزارش ایرنا منصور صادقی عضو هیئت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در جلسه عصر سه شنبه شورای امنیت که به منظور بررسی آخرین تحولات سرزمینهای فلسطین و سایر مناطق تحت اشغال رژیم صهیونیستی برگزار شده بود با اشاره به بیست و ششمین سالروز ربوده شدن دیپلماتهای جمهوری اسلامی ایران در لبنان گفت:تمامی شواهد موجود حکایت از آن دارد که آنها پس از ربوده شدن توسط شبه نظامیان وابسته به رژیم اسرائیل بلافاصله در اختیار این رژیم قرار گرفته و از آن موقع تاکنون در بند رژیم اسرائیل هستند.
 
وی افزود:ایران از شورای امنیت می خواهد رژیم اسرائیل را تحت فشار قرار دهد و به مسئولیت خود در جهت بازگشت سالم آنها به آغوش خانواده های خود بعد از سالیان طولانی اسارت غیر قانونی عمل نماید.


سید محسن موسوی ، احمد متوسلیان ، کاظم اخوان و تقی رستگار مقدم چهار دیپلمات ایرانی هستند که در لبنان ربوده و در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفته اند.


صادقی در ادامه سخنان خود به بحث در باره تحولات فلسطین پرداخت و گفت جنایات گسترده رژیم اسرائیل مانند تک تک روزهای شش دهه گذشته در سرزمینهای اشغالی ادامه دارد و حتی رو به افزایش می باشد.


نماینده ایران در این نشست شورای امنیت افزود رژیم اسرائیل به منظور فریب افکار عمومی و در اقدامی منافقانه در سخن، از صلح با فلسطینیان دم می زند اما همزمان در عمل ، جنایات خود علیه مردم سرزمینهای تحت اشغال را ادامه داده و به آن ابعاد جدیدی می بخشد.


وی با اشاره به گذشت چهار سال از صدور رای مشورتی دیوان بین المللی دادگستری درخصوص ساخت دیوار حائل توسط رژیم اسرائیل ، گفت در حالی که جامعه جهانی و نیز دیوان بین المللی دادگستری و مجمع عمومی سازمان ملل یکصدا این اقدام را غیر قانونی توصیف و محکوم نموده و خواهان برچیدن این دیوار نژادپرستانه شده اند اما رژیم اسرائیل در کمال بی اعتنایی به این درخواستها و نیز در نقض آشکار بدیهی ترین مبانی حقوق بین الملل ، حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی به این جنایت در کنار سایر جنایات خود از جمله کشتار مداوم مردم ، قتلهای هدفمند، تخریب منازل مردم فلسطین و سایر اقدامات بیرحمانه خویش ادامه می دهد.


صادقی ساخت دیوار حائل را نشانه ای بارز از ماهیت نژادپرستانه و تروریستی رژیم صهیونیستی دانست و اظهارداشت:جامعه جهانی باید این رژیم را برای توقف ساخت دیوار مزبور، برچیدن آن و جبران خسارات وارده تحت فشار قرار دهد.


وی در ادامه ساخت شهرکهای یهودی نشین و اعلام طرحهای رژیم صهیونیستی جهت افزایش این شهرکها را دلیل دیگری بر آن دانست که این رژیم با ادعاهای خود در مورد صلح عملا در حال تلاش برای فریب افکار عمومی است.


نماینده ایران در این نشست شورای امنیت افزود: حمایتهای بی دریغ آمریکا از رژیم اسرائیل در شورای امنیت سبب شده این شورا از انجام کوچکترین اقدام ممکن در محکومیت جنایات این رژیم باز بماند و در نتیجه رژیم اسرائیل در استمرار اقدامات خود تشجیع شود.


وی گفت آمریکا بخاطر ممانعت از اقدام شورا در جلوگیری از جنایات رژیم اسرائیل در این جنایات شریک است.


صادقی همچنین با اشاره به اظهارات نماینده رژیم صهیونیستی در این جلسه که اتهاماتی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده بود، اظهارداشت:این اتهامات و ادعاهای بی اساس و بی ارزش صرفا با هدف منحرف نمودن توجه جامعه جهانی از جنایات رژیم اسرائیل در حق مردم سرزمینهای تحت اشغال صورت می گیرد و بر جامعه جهانی واضح است که رژیم مزبور به جز خونریزی ، تروریسم دولتی و تجاوز و اشغالگری چیزی برای بشریت به ارمغان نیاورده است .


نماینده ایران در بخش دیگری از سخنان خود به حمله اخیر رژیم اسرائیل به مدارس ، مراکز بهداشتی و نیز سایر مراکز غیر نظامی در کرانه باختری اشاره و گفت:این اقدامات ،از عمق بی توجهی این رژیم به بنیادی ترین اصول حقوق بین الملل حکایت دارد.


وی با اشاره به محاصره غزه توسط این رژیم تصریح کرد تحمیل یک بحران انسانی گسترده بر مردم غزه و ادامه محاصره این منطقه سبب شده تا زندگی برای کل مردم آن بسیار سخت و غیر قابل تحمل شود.


صادقی ضمن تبریک به مردم لبنان بخاطر انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت وحدت ملی گفت جمهوری اسلامی ایران به همراه برخی دیگر از کشورهای منطقه در تشویق و کمک به مردم لبنان جهت نیل به این دستاوردها نقشی مهم ایفا کرد.


نماینده کشورمان همچنین به نقض مکرر حریم هوائی لبنان توسط رژیم اسرائیل اشاره و اظهار داشت:در حالی که ماشین جنگی رژیم صهیونیستی به کشتار مردم فلسطین ادامه می دهد این رژیم به سیاستهای تجاوزگرانه خود در سرزمینهای اشغالی لبنان و بلندیهای اشغالی جولان نیز ادامه می دهد.
 
جلسه شورای امنیت جهت بررسی آخرین تحولات مناطق تحت اشغال رژیم صهیونیستی در فلسطین لبنان و سوریه برگزار شده بود و طی آن ابتدا “لین پاسکو” معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل گزارشی از آخرین تحولات ارائه و سپس نمایندگان فلسطین ، رژیم صهیونیستی و اعضای شورای امنیت سخنرانی کردند.


در ادامه نیز نمایندگان سایر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران سخنرانی و مواضع و نظرات خود را تشریح کردند.
همچنین عنوان شد اتحادیه عرب در این نشست قصد دارد پیش نویس قطعنامه ای در خصوص محکومیت ادامه شهرکسازی توسط رژیم صهیونیستی را به رای گذارد که با توجه به هشدار قبلی و معمول آمریکا مبنی بر وتوی قطعنامه مذکور، به نظر می رسد فعلا از به رای گذاشتن آن خودداری کرده است.
 
نماینده کشورمان در سخنان خود در شورای امنیت با ابراز تاسف از چنین برخوردی گفت باعث تاسف است که حمایت بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی و تهدید این کشور به وتوی قطعنامه پیشنهادی اتحادیه عرب سبب شد این قطعنامه به موقع به رای گذاشته نشود.