شوهرم بی مسئولیت است

حدود یک سال است که ازدواج کرده ام. من و شوهرم هر دو ۲۲ ساله هستیم. شوهرم همیشه رفیق بازی می کند و تا آخر شب بیرون از خانه است. همه را کلافه کرده است، اصلاًً کار نمی کند هنوز هیچ کدام از وسایل زندگی را نگرفته است. ما همیشه با هم جر و بحث می کنیم، خسته شدم بعضی وقت ‌ها می گویم طلاق می گیرم ولی دوستش دارم. پدر شوهرم خیلی پولدار است ولی گفته با این شرایط پسرش، هیچ کمکی به ما نمی کند.

مخاطب گرامی، با توجه به اینکه گفته اید پدر شوهرتان وضعیت اقتصادی خوبی دارد، احتمالا شوهرتان احساس می کند که نیازی به کار کردن ندارد و همین امر باعث شده است نگران آینده زندگی خود نباشد و به نظر می رسد که حاضر نیست مسئولیت کار و زندگی خود را بپذیرد و در نتیجه سنگینی بار مسئولیت زندگی را احساس نمی کند.

روحیه مسئولیت پذیری همسرتان را تقویت کنید

آن‌چه که اهمیت دارد این است که شما و خانواده اش سعی کنید روحیه مسئولیت پذیری را در وی تقویت کنید. برای این کار لازم است که وظیفه ای مشخص و شغلی معین برایش تعریف شود، چرا که در حال حاضر به لحاظ اینکه جایگاه شغلی خاصی ندارد احساس بلاتکلیفی می کند و همین امر باعث شده است که برای پر کردن وقت خود به رفیق بازی بپردازد. شما توضیح نداده اید که پدر شوهرتان چه شغلی دارد و همچنین نگفته اید که شوهرتان قرار است شغل پدری را دنبال کند و یا اینکه به دنبال شغل دیگری باشد. در رابطه با کمک مالی هم باید عرض کنم که صرفا بیان اینکه کمک نخواهند کرد، کفایت نمی کند بلکه لازم است او، پسرش را در موقعیتی قرار دهد که بتواند خودش را پیدا کرده و  احساس مفید بودن کند و در این صورت است که بهتر می تواند به جایگاه و مسئولیتی مشخص برای خود بیندیشد و آن را درک کند.

 مشاجره، مشکلی را حل نمی کند

گفته اید بیشتر اوقات با یکدیگر مشاجره دارید، باید خدمت تان عرض کنم که بحث کردن و درگیری شما را به جایی نمی رساند و همسرتان را متوجه اشتباهات خود نمی کند؛ بنابر این سعی کنید به جای ایجاد تنش و درگیری و همین طور محاکمه کردن او، در یک  شرایط مناسب و از طریق گفت وگوی صمیمانه برایش توضیح دهید که بهتر است برای خود شغل و جایگاه مشخصی داشته باشد و مسئولیت زندگی اش را بپذیرد. در این گفت وگو همواره سعی کنید به دلایلی مانند مهم بودن جایگاه اجتماعی، لزوم تکیه گاه بودن شوهر در زندگی زناشویی، آثار و فواید ارزشمندی افراد، لزوم مسئولیت پذیری و انگیزه های دیگری از این قبیل اشاره کنید و همواره به دنبال این باشید که وی را با دلایل منطقی متقاعد کنید که خودش تصمیم بگیرد این وضعیت را تغییر دهد، زیرا معمولا افراد و به ویژه مردان در مقابل اجبار و رفتارهای آمرانه جبهه گیری می کنند و شوهر شما نیز باید خودش به این نتیجه برسد که زندگی شوخی و بازی  بچه گانه نیست. به یاد داشته باشید که هرگز او را تهدید به ترک نکنید و برای او به منظور پیدا کردن شغل و تغییر رفتار خود، زمان مشخص نکنید. نکته دیگری که باید مورد توجه شما و خانواده شوهرتان باشد این است که اگر بتوانید با مستندات عقلی و به دور از هرگونه رفتار تحقیر آمیز و مقایسه نابجا، پیشنهادهای قابل قبولی بدهید و مسیر مناسبی را برایش ترسیم و نیز به وی اثبات کنید که مسیر کنونی زندگی اش  او را به اهداف عالی نخواهد رساند، شاید تا حدودی در ایجاد تغییرات اساسی موفق شوید. مراجعه به یک روانشناس و مشاور باتجربه نیز به شما توصیه می شود.

حسین محرابی، روانشناس

مطلب بالا در حوزه آموزشی بانوان و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۱ July 2015 | 10:44 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.