محصولات دانلودی

شوهرم دائم بهانه گیری می کند

خانمی ۲۵ ساله هستم، همسرم ۲۷ساله است، دائم به من ایراد می گیرد و می گوید با کسی حرف نمی زنی، نمی خندی یا وقتی می خواهم جایی بروم و از او اجازه می گیرم می گوید حق نداری جایی بروی یا می گوید به کسی نگاه نمی کنی، حرف نمی زنی و … با این حرف هایش من را ناراحت می کند، در حالی که من رفتارم باوقار است.

مخاطب گرامی، یکی از مهم ترین دلایل بهانه‌گیری زوجین از همدیگر، دلخوری آن هاست. وقتی زن و مرد از موضوعی دلخور شده باشند، گاهی به جای آنکه موضوع را مستقیم مطرح کنند، شروع به بهانه ‌گرفتن از همسر خود می‌کنند. همچنین وقتی فرد به همسر خود بدگمان و مشکوک می‌شود. برای تأیید افکار خود بهانه‌گیری می‌کند. عامل مهم دیگر، بی‌ توجهی و بی‌ محبتی به همسر و برآورده نشدن نیازهای عاطفی است که این مورد نیز می‌تواند عاملی برای بهانه‌ جویی زوجین از همدیگر شود. در ادامه چند روش برای برخورد با این مشکل را پیشنهاد می کنم:

سکوت کنید: بهترین کار به هنگام بهانه گیری همسرتان این است که سکوت کنید. یادتان باشد مقابله به مثل کردن، وضعیت را وخیم تر می کند و نتیجه آن نیز جز جنگ و دعوا نخواهد بود.

همچون مُسکن، آرام‌ بخش باشید: بهانه جویی های همسرتان علتی دارد، بی تردید او دچار مشکلی شده است. مشکلی که شاید به دلایلی چون خجالت کشیدن، صلاح ندانستن، ترس از سرزنش و… حاضر نیست به شما بگوید. در چنین مواقعی پایگاه امنیت همسرتان باشید و او را به آرامش دعوت کنید.

تکیه‌گاه روزهای سختی باشید: حال و روز همسرتان را درک کنید و بیش از پیش، مراقب او و شرایط ویژه اش باشید. بهتر است تا به سر و سامان رسیدن شرایط، تلاش کنید روزگار بر وفق مراد او بچرخد و یا آن که لااقل خود نیز هم‌زمان با همسرتان شروع به بهانه گیری نکنید.

به خواسته‌‌ها و نیازهای همسرتان توجه کنید: بر زن و شوهر واجب است که نیازهای یکدیگر را بشناسند و به آن ‌ها توجه کنند. بهتر است بدانید چه چیز مورد پسند و خوشایند همسرتان است و چه چیز ناخوشایندش است و سعی کنید آن ‌ها را اجرا کنید. شاید با گفت و گو بتوانید کمی از انتظارات او را مدیریت کنید.

گفت و گو کنید: آرامش بعد از توفان، فرصت مغتنمی است که با همسرتان درباره مشکلات حل نشده و علت بهانه گیری او صحبت کنید. گاهی بهانه گیری، تبدیل به یک عادت می شود و به مرور زمان منجر به اختلاف؛ می دانید چرا؟ تا زمانی که همسر شما از زشتی رفتارهای خود مطلع نشود هرگز برای رفع یا اصلاح آن تلاش نخواهد نمود و همچنان کار اشتباه خود را ادامه خواهد داد. پس بهتر است به همسرتان بگویید از کدام یک از رفتارهایش خوشتان نمی آید و دوست ندارید کدام رفتارش را ادامه دهد!

و در انتها: از دریافت کمک های تخصّصی در مراکز مشاوره خانواده به صورت حضوری استفاده کنید؛ زیرا این گونه رفتار و توقّعات همسرتان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد؛ به گونه ای که ممکن است آن طور که بیان شد نوع تربیت و جو خانوادگی و فامیلی وی سبب چنین رفتاری باشد. ممکن است همسرتان دچار سوء تفاهماتی شده باشد که ارزیابی دقیق آن نیازمند تحلیل دقیق اطلاعاتی است.

نسیم احمدی

کارشناس ارشد روانشناسی

مطلب بالا در حوزه آموزشی بانوان و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۵ July 2015 | 7:37 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
حراجی و تخفیف ویژه برای محصولات دانلودی
-------------------------------------------

گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما