شیرین عبادی تحت پیگرد قرار گرفت

یک نویسنده ایرانی مقیم آمریکا علیه “شیرین عبادی” حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، “شهیر شهید ثالث” نویسنده ایرانی مقیم کانادا با طرح شکایتی در دادگاه منهتن آمریکا علیه شیرین عبادی شکایت کرد. او درخواست ۲/۱ میلیون دلار خسارت بابت یک کتاب کرده است.


بنا به گفته شهید ثالث، وی چندی پیش به درخواست شیرین عبادی کتابی به نام “دشمن سودمند” (Usefull enemy) را نوشته است که قرار بوده انتشارات “رندوم هاوس” آن را منتشر کند اما پس از پایان کتاب شیرین عبادی او را فریب داده و قرارداد را نقض کرده است. شهیر شهید ثالث ۱۸ ماه روی کتاب “دشمن سودمند” کار کرده و اکنون ۲/۱ میلیون دلار خسارت از عبادی طلب کرده است.


این نویسنده گفته است که شیرین عبادی در سال ۲۰۰۴ از او درخواست کرد تا کتابی در پاسخ به نظریه “برخورد تمدن ها” نوشته ساموئل هانتینگتون بنویسند اما پس از اتمام کار، قرارداد را نقض کرده و از انتشار این کتاب خودداری می کند.


شیرین عبادی حقوقدان و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ و نویسنده کتاب هایی چون حقوق کیفری، حقوق کودک، حقوق ادبی و هنری، حقوق هنری و تاریخچه و اسناد حقوق بشر در ایران که در سال های گذشته آثاری را نیز در خارج از کشور منتشر کرده، با این اتفاق به چهره ای خبرساز در رسانه های خارجی تبدیل شده است.