شیوه کشیش‌های حرفه‌ای برای برگزاری عروسی زوج‌های جوان

هرچند در سی سال گذشته، زوج‌های جوان آمریکایی که عروسی خود را در کلیسا برگزار می‌کنند، به نصف کاهش یافته‌اند، برخی کشیش‌های حرفه‌ای همه‌گونه شرطی را برای برگزاری مراسم ازدواج عروس و دامادها می‌پذیرند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از «واشنگتن‌پست»، کشیش‌های کاتولیک، امروزه تنها حدود نیمی از ازدواج‌هایی را که در سال ۱۹۷۰ برگزار می‌کردند، انجام می‌دهند.

در حالی که روحانیون هنوز هم بیشتر ازدواج‌ها را انجام می‌دهند، اما مراسم و جشن‌ها تا حد زیادی از شکل سنتی خود فاصله گرفته‌اند که نشان‌دهنده تمایل به برگزاری مراسم به سبک خود زوجین است تا بر پایه ازدواج‌های مذهبی.آمار این چند دهه، نشان‌دهنده یک عقب‌نشینی اجتماعی از ازدواج‌‌های کلیسایی است. ازدواج‌های کاتولیک ۳۵ سال است که در حال کاهش است (از ۴۲۶.۰۰۰ ازدواج در سال ۱۹۷۰ به ۲۱۲.۴۵۶ ازدواج در سال ۲۰۰۵) هرچند تعداد کاتولیک‌ها افزایش داشته است، بسیاری از ایالات مانند «مری‌لند» و «ویرجینیا» شاهد جدایی از ازدواج مذهبی و روی آوردن به ازدواج‌های مدنی هستند.

بسیاری از مقامات نیز زوج‌ها را به آزادی در ازدواج با شرایط خودشان تشویق می‌کنند.
در مقابل، برخی روحانیون می‌کوشند تا دیدگاه گسترده‌تری از مراسم و آیین ازدواج ارائه دهند: آنان ازدواج‌ها را در خارج کلیسا نیز برگزار کرده و تغییرات زیرکانه‌ای را نیز در رسومی که قرن‌هاست اجرا می‌شود می‌دهند، آنان همچنین ازدواج دو نفر با عقاید گوناگون را نیز انجام می‌دهند.

«فرانک توتر» از کشیش‌های ایالت «نبراسکا» می‌گوید: مراسم زیادی را در کوهستان و کنار ساحل و همچنین بین دو عقیده متضاد برگزار کرده است. او معتقد است که این امر، نشان‌دهنده تنوع در دوست داشتن خداست. او تنها شرطش برای انجام مراسم را مسیحی بودن یکی از دو طرف می‌داند.

عروس و دامادهای نسل‌های قبل، همیشه توجه خاصی به کلیسا داشتند، اما امروزه بسیاری از پیمان‌ها شکسته و پیوند خانواده‌ها نیز بی‌دوام‌تر شده است.

عبادت‌کنندگان نیز به صورت اینترنتی دور هم جمع می‌شوند و عقایدشان را به صورت بسیار شخصی‌تر بروز می‌د‌هند.
«سامرویل» از کشیش‌های دیگر منطقه می‌گوید: عده بسیاری نیز آرزو دارند در کلیسا ازدواج کنند و وقتی از آنان پرسیده می‌شود، چرا به این کار مایلند، می‌گویند: کلیسا جای زیبایی است و در عکس بسیار قشنگ می‌شود.

«باربارا البر» از محضرداران «انستون» بسیار نامحدود عمل کرده و در سایتش نیز مردم را تشویق به ازدواج بر اساس ندای قلب و روحشان می‌کند.

او می‌گوید: «در ازدواج چه نام خداوند گفته شود یا نشود، برای من فرقی نمی‌کند. نه این‌که ازدواج مذهبی را رد کنم، نه. من باید نیازهای زوجین را برآورده سازم».