صدور مازاد آب سنگین به کشورهای پیشرفته

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین ، بهروز کمالوندی پیرامون سفر اخیر هیئت ایرانی به مسکو گفت: در این سفر راجع به موضوعات مختلف از دسته نیروگاه‌‌های فعلی(بوشهر) و احداث نیروگاه‌‌های جدید با طرف روس صحبت و پروتکلی در این رابطه امضا شد.

وی در ادامه ضمن اشاره به پیشرفت ۹۶ درصدی بحث‌‌های فنی و تجاری با روس‌‌ها اظهار داشت: پس از بازگشت از این سفر ظرف چند روز در تهران منابع اعتباری از راه دولت و مجاری دیگر پیگیری شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به یک یادداشت تفاهم با روسیه متذکر شد: در این یادداشت انواع موضوعات از دسته همکاری‌‌های بین‌المللی صلح آمیز هسته‌ای که یکی از موارد آن تولید سوخت در ایران است آورده شد.

وی بیان کرد: بنده در عصر روز نخست ورود به روسیه با سرگئی کرینکو رئیس روس اتم مذاکره خوبی در حدود یک ساعت داشتم که این جلسه به مرور مسائل گذشت.

کمالوندی در ادامه ضمن اشاره به تأکید مسئولین روسی درخصوص گسترش روابط این کشور در همه زمینه‌‌ها از دسته هسته‌ای با ایران گفت: مسکو سابقه درخشانی در زمینه ساخت نیروگاه و همکاری با ایران دارد. آن‌ها در شرایطی سخت، کار نیمه تمام کشورهای غربی را در ساخت نیروگاه بوشهر به اتمام رساندند.

وی اظهار داشت: روس‌‌ها در خصوص خرید آب سنگین از ایران ابراز علاقه کرده و گفته بودند که حدود ۴۰ تن نیاز دارند، در همین راستا گفت‌وگوهایی را آغاز کردیم که همچنان ادامه دارد و ممکن است این مذاکرات هفته‌‌ها و ماه‌‌ها وقت ببرد و نباید در این موردعجله کرد.منطقی‌ترین مسیر برای مازاد آب سنگین صادرکردن آن به کشورهای پیشرفته دنیاست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که ما می‌‌توانیم در آینده‌ای نزدیک آب سنگین کشور را حداقل به دو کشور عمده دنیا یعنی آمریکا و روسیه صادر کنیم و این افتخار بزرگی برای کشور ماست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان