صعود سکه ، سقوط سیمکارت

 افزایش شدید قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی و برخی عوامل داخلی باعث شد دیروز قیمت سکه های طلا و طلا در بازار تهران افزایش چشمگیری یابد هر چند که دلالان تلفن همراه نیز به دلیل کاهش شدید سیمکارت روز خوشی نداشتند.
به گزارش خبرنگار ما ، قیمت اونس جهانی طلا دیروز دوشنبه نسبت به روز جمعه به عنوان آخرین روز کاری بورسهای بین المللی با ۸.۶ دلار افزایش ، از ۶۰۰ دلار به ۶۰۸.۶ دلار افزایش یافت.
با توجه به این که زلزله معمولا دور دستها را بیشتر از کانون وقوعش تکان می دهد ، پس لرزه های افزایش قیمت طلا در بازار تهران نیز دو چندان شد. این گزارش می افزاید: دیروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار ۵۸ هزار و ۷۵۰ تومان به فروش می رسید که نسبت به روز شنبه ۱۱۵۰ تومان افزایش نشان می دهد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز دیروز ۱۳ هزار و ۵۶۰ تومان به فروش رسید که نسبت به روز شنبه ۲۶۰ تومان افزایش نشان می دهد.


وضعیت بازار سکه

به گزارش خبرنگار ما ، افزایش اونس جهانی طلا در سکه های بهار آزادی بیشتر به چشم می آمد به طوری که هر سکه تمام بهار آزادی با ۲۲ هزار تومان افزایش نسبت به روز جمعه ، از ۱۷۳ هزار تومان به ۱۹۵ هزار تومان رسید. هر سکه طرح جدید نیز با ۱۴ هزار تومان افزایش ، از ۱۶۱ هزار تومان به ۱۸۵ هزار تومان افزایش یافت.
هر سکه نیم بهار آزادی نیز ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت را شاهد بود و به ۹۱ هزار تومان رسید و در همین حال ربع سکه بهار آزادی نیز با ۳ هزار تومان افزایش ، مرز قیمتی ۴۵ هزار تومان را تجربه کرد. فعالان بازار طلا و سکه در گفتگو با خبرنگار ما ، افزایش اونس جهانی و نگرانی از سرنوشت پرونده هسته ای را اصلی ترین عامل افزایش قیمت کالاهای یادشده عنوان و اذعان کردند که افزایش تمایل مردم برای تبدیل پول نقد خود به طلا و سکه در این رشد قیمتی بی تاثیر نبوده است.
آنان اضافه کردند ، در پی کاهش نرخ سود بانکهای دولتی و خصوصی به سپرده های مردم ، بخشی از این سپرده ها از سیستم بانکی خارج شده و به سوی بازار طلا و مسکن در حال حرکت است بنابراین افزایش قیمتها در این دو بخش در روزهای آینده دور از تصور نخواهد بود.


نگرانی دلالان تلفن همراه

هر قدر رشد قیمتها در بازار طلا و سکه چشمگیر بود ، کاهش قیمتهای سیمکارت در کدهای مختلف خبرساز شد. براساس این گزارش ، قیمت انواع سیمکارت دیروز در بازار تهران کاهش چشمگیری یافت ، به طوری که سیمکارت صفر با کد ۲معادل ۶۱۰ هزار تومان ، کد ۳ معادل ۵۷۰ هزار تومان ، کد ۵ معادل ۴۹۰ هزار تومان و کد ۶ معادل ۴۸۵ هزار تومان قابل خرید بود. بدین ترتیب پایین ترین قیمت سیمکارت که کد ۶ است ، با قیمت فیشهای ثبت نامی فقط ۹۵ هزار تومان تفاوت دارد که یک رکورد محسوب می شود. هر چند دلالان می گویند کاهش قیمتهای دیروز تحت تاثیر اعلام اولویت های واگذاری سیمکارت های ثبت نامی ایجاد شده ، اما خود آنان بخوبی می دانند که ورود اپراتور دوم تلفن همراه و گسترش آنتن دهی سیمکارت های اعتباری در سراسر کشور که دست کم تا ۶ ماهه اول امسال اتفاق خواهد افتاد ، قیمت تلفن همراه را در ایران به گونه ای کاهش خواهد داد که دیگر دلالی و خرید و فروش این کالا سود زیادی نداشته باشد.


سیمکارت ۱۲۰ هزار تومانی شهریور می آید

همچنین نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی گفت : امسال کارت تلفن همراه یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریالی به صورت گسترده در کشور توزیع می شود. سیدمصطفی سیدهاشمی در گفتگو با ایرنا افزود: در پی قرارداد مخابرات ایران با یک شرکت آفریقایی ، این سیمکارت ها شهریور امسال در کشور توزیع خواهد شد. او گفت : توزیع این سیمکارت ها بر قیمت سیمکارت های معمولی تاثیر خواهد گذاشت.
وی افزود: افرادی که به دنبال سود کلان ، به تعداد زیاد برای دریافت سیمکارت جدید تلفن همراه ثبت نام کرده اند، با توزیع این سیمکارت ها سود چندانی نخواهند کرد. یادآوری می شود قیمتها و ارقام ذکر شده در این گزارش مربوط به آخرین ساعات کاری روز گذشته بازار تهران است و لذا اگر تفاوتی با قیمتهای ذکر شده در صفحه ۵ روزنامه مشاهده شد ، ناشی از نوسان قیمتها در حدفاصل ظهر تا عصر روز گذشته است.