صفارهرندی: سینماگران باید مطالبه کنند حتی اگر با فریاد زدن همراه باشد

صفارهرندی گفت: هرکاری که بتواند سینما را سرپا نگه دارد باید انجام داد و برای آشتی‌دادن مردم با سینما قدم برداشت.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حاشیه بازدید از پشت صحنه «اخراجی‌ها ۲» با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، یکی از راه‌های آشتی مردم با سینما را بالا بردن محتوای فیلم دانست و اظهار داشت: برای این‌که بعضی از مردم برای اولین‌بار پایشان به سینما باز شود باید قدم برداشت. «اخراجی‌ها» بسیاری را برای اولین‌بار به سینما کشاند و کسانی که سال‌ها با سینما بیگانه بودند احساس کردند چیز بدی نیست و این سینما بازتاب‌دهنده همان زندگی طبیعی مردم است.


وی با بیان این‌که همه قبول کردیم که به وضع موجود راضی نباشیم گفت: باید هدف‌گذاری کنیم و برای رسیدن به آرمان‌هایمان بدویم. این‌ها چشم‌اندازی است که ما نسبت به آینده سینما داریم و هدف سینماگران هم همین است و ضمن ستایش کارهای انجام‌شده درگذشته و حفظ همه اینها به‌عنوان آنچه که دستاورد سینمای ایران است اگر می‌خواهیم سینما اعتلا و رشد پیدا کند، باید قانع به وضع موجود نباشیم.


صفارهرندی ادامه داد: در دوسه‌ سال اخیر اتفاقات خوبی در سینما افتاده که بخشی بی‌سابقه بوده است. ساخته‌شدن و بازسازی سالن‌های سینما که یک پنجم سالن‌ها را در بر می‌گیرد و تا آخر امسال نیز نیمی دیگری از سالن‌ها بازسازی خواهد شد که اینها تاثیر زیادی روی اقتصاد سینما داشته است و رقم عایدی بعضی سالن‌ها را حتی تا ۱۰ برابر افزایش داده است.


وی با تاکید بر این‌که هرچه از دستمان برآید باید انجام دهیم گفت: اکران خوب در کنار فیلم خوب و تبلیغات خوب برای فیلم همه دست به‌ دست هم است. بارها شنیدیم تلویزیون گاهی اوقات به‌خاطر محدودیت‌هایی که دارد تبلیغات هر فیلمی را پخش نمی‌کند و این امکانی است که از دست اهالی سینما می‌رود و باید مشکل را مرتفع کرد و به سمتی رویم که همه ابزارها را داشته باشیم. البته الان رابطه سینما و تلویزیون بهتر از گذشته است و این به سینما کمک می‌کند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که باید بتوانیم مشکلات را شناسایی کنیم تصریح کرد: آمادگی و انگیزه برای حل مشکلات وجود دارد. باید کارهایی انجام دهیم که یکی تجهیز سینما به چیزهایی است که لازم دارد و تجهیزات فرسوده باید جای خودش را به تجهیزات مدرن متناسب با این سینمای اوج گرفته بدهد. ما این قدم را برداشته‌ایم و سینماگران هم باید مطالبه کنند، حتی اگر همراه با فریاد ‌زدن باشد.


وی به دیدار سینماگران با رییس‌جمهور اشاره کرد و گفت: بخشی از مسایلی که مطرح شد، خواسته بسیار روشن، طبیعی، معقول و منطقی است. در واقع اگر سینما زیباترین جلوه هنر است باید برایش سرمایه‌گذاری کرد و پول به پایش ریخت.


صفارهرندی ادامه داد: سال گذشته بودجه سینما دو برابر شد که به سهم خودم از رییس دولت و مجلس تشکر می‌کنم اما این کافی نیست و هنوز باید چند برابر بودجه سینما افزوده شود. البته نه این‌که بخواهیم سینما را دولتی اداره کنیم، سینما یک صنعت‌گرانی است و سرمایه‌گذاری دراین صنعت باید چند قدم از سوی دولت باشد تا گام‌های بعدی را مردم و سرمایه‌گذار‌های غیردولتی بردارند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کلنگ ۱۰ پردیس سینمایی خبر داد و آن را نویدی برای سینما دانست و اظهارداشت: خوشبختانه در ۴،۳ سال آینده این طرح که بیش از این تنها برروی کاغذ بود و طی یک‌سال اخیر تبدیل به برنامه عملی شد به ثمر خواهد نشست تا در اکثر مراکز استان‌ها یک پردیس سینمایی ارزشمند و فاخر داشته باشیم.


صفارهرندی در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ی ساخت فیلم سیاسی درایران گفت: ساخت فیلم سیاسی در کشور بی‌سابقه نیست که بگوییم تجربه تازه‌ای می‌کنیم و همین اخراجی‌ها ۱ و۲ هم یک فیلم کاملا سیاسی است. سینمای سیاسی دردسترس ماست.


او با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با سینماگران گفت: برای بیان مباحث انتقادی که اصل اساسی درسینمای سیاسی می‌تواند باشد، محدودیتی نیست. اما طبیعی است درطرح این‌گونه مسائل قبل از هرچیز باید نگاهمان ناظر بر منافع ملی و مصالح عمومی کشور باشد و مردم دیده شوند و کار دلخواسته گروه محدودی برای جلب رضایتشان نباشد و باعث دلخوری جمع گسترده‌تری نشود.


صفارهرندی تصریح کرد: سینمای سیاسی می‌تواند کاملا مورد قبول همه دلسوزان و اهل هنر قرار بگیرد و باید آنرا به یک وفاق نزدیک کنیم و بدیهایت‌مان را یکسان کنیم و به جای فلسفه بافی وارد کار شویم. انتقاد کنیم و ببینیم روی جریان تصمیم‌گیر کشور تاثیر مثبت دارد. در هدف‌گیری‌هایمان اشتباه نکنیم تا درنهایت نتیجه‌گیری مصلحانه داشته باشد.


وی درباره‌ی حضورش در پشت صحنه «اخراجی‌ها ۲» گفت: من دعوت شدم والبته دعوت‌کننده برایم عزیز بوده به‌واسطه‌ی این که کار مسعود ده‌نمکی را در ارتباط با اخراجی‌ها ۱ و۲ و هرکار دیگری که درارتباط با دفاع مقدس انجام می‌دهد برخاسته از یک احساس نزدیک به واقع می‌بینم و گمان می‌کنم شایسته حمایت باشد.


وی ادامه داد: بیش از حمایت آمدم تا خودم در فضای صمیمی و حال وهوای این دوستان شریک باشم و بیشتر از حدسی که داشتم محیط اینجا با صفاست.

صفارهرندی با بیان اینکه تصورم این است که ژانر دفاع مقدس ابعاد کشف‌نشده زیادی دارد که ما فقط بخشی از آن را دراین سال‌ها توانستیم بپیمایم تصریح کرد: کارهای خوبی هم که در طول این مدت شده است، شایسته تقدیر و ستایش است و بهترین سینماگران ما کسانی هستند که در این زمینه کارکردند و توسط مردم و اهل نظر هم ستایش شدند، اما یک شاخه و بعدی از ماجرای دفاع مقدس است که آنطور که شایسته است به آن پرداخته نشده است.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن بعد کمتر پرداخته شده را ۸ سال جریان داشتن زندگی مردم در زمان دفاع مقدس خواند و گفت: تصویر‌کردن همه این ابعاد کاری نظیر آنچه در «اخراجی‌ها» به نمایش درآمد و قطعا در «اخراجی‌ها ۲ » ابعاد زیباتری به نمایش درخواهد آمد. پاسخی به بخشی از آن گمشده‌هاست و تصور می‌کنم باب جدیدی در فیلمسازی دفاع مقدس باز می‌شود و نقطه عطفی دراین کار خواهد بود.


وی افزود: به همان اعتبار‌ که ده‌نمکی خودش احساس وظیفه کرد و مبتنی بر تحقیقاتش به نتیجه رسید و با زبان تصویر بازتاب داد. بقیه سینماگران هم طبعا ممکن است احساس مشابه‌ای داشته باشند. خیلی حرف‌هایی را که نمی‌شد در زمان جنگ زد الان باید دفترش گشوده شود و وقت طرح بسیاری از مسائل است و حرف‌های زیادی است که هنوز گفته نشده و سینماگران ما این‌کار را خواهند کرد.