صفار: سایتهای اینترنتی هدفمند می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نشست تشکیلاتی مسوولان بسیج دانشجویی کشور در مشهد در جمع خبرنگاران و دانشجویان درباره نقد منصفانه دولت گفت: اگر بنا باشد یک انتقاد جدی از دولت داشته باشم، باید بگویم دولت فحش‌های زیادی شنید ولی به آنها جواب نداد.

به گزارش ایسنا، محمدحسین صفار هرندی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره نامه اخیر سخنگوی دولت به دادستان تهران گفت: متاسفانه تهمت و دروغ در مورد دولت نهم و به‌ویژه شخص رییس‌ جمهور در مطبوعات و سایت‌های اینترنتی باب شده است. سخنگوی دولت در نامه‌ای به دادستان تهران پیگرد منابع انتشار اکاذیب علیه دولت را خواستار شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره شناسنامه‌دارکردن سایت‌های اینترنتی با بیان اینکه «قصد داریم سایتهای اینترنتی و رسانه وب را هدفمند کنیم»، افزود: البته این کار زمان‌بر است، اکنون یک کار ابتدایی صورت گرفته، ولی ما چاره‌ای جز هدفمند کردن نداریم؛ از این رو قصد داریم آیین‌نامه‌ای را تدوین کنیم که افراد در صورت درج مطلب در سایت‌ها پاسخگو باشند.

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره بیمه خبرنگاران خبرگزاری‌ها نیز اظهار داشت: لایه‌بندی و سطح‌بندی خبرنگاران رسانه‌ها باید به درستی صورت بگیرد، ولی یک گروه خبرنگاران هستند که در چندین روزنامه بدون پایبندی به نشریه خاصی ۲۰ الی۳۰ سال فعالیت می‌کردند، بنابراین این خبرنگاران در اولویت هستند. البته ما هم در محدودیت هستیم و ظرفیت هر ساله‌مان برای بیمه‌کردن محدود است، اما مسوولان مربوط باید از خبرنگاران خبرگزاری‌ها ثبت‌نام کنند تا زمانی که نوبت آنها فرا برسد.

وی به خبرنگاران خبرگزاری‌ها توصیه کرد که “از مسوولان خود بخواهند تا برای بیمه‌کردن آن‌ها کاری انجام دهند.”

وزیر ارشاد در ادامه درباره سیاست‌های سینمایی وزارتخانه متبوعش اظهار داشت: ما ۱۴ بند تصویب کردیم و از دید خودمان این راهبردها را دنبال می‌کنیم، ولی این بدان معنا نیست که وقتی ما اراده کردیم حتما تحقق پیدا کند.

صفار هرندی در پاسخ به یکی از شرکت‌کنندگان در نشست مسوولان بسیج دانشجویی درباره فعالیت برخی از روزنامه‌ها علیه دولت، گفت: البته این موضوع به وزارت ارشاد مربوط نمی‌شود، بلکه از طریق هیات نظارت بر مطبوعات باید این موضوع را پیگیری کرد که در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده است، البته در باره آن روزنامه‌ای که شما گفتید هیات نظارت بر مطبوعات تقاضای تغییر مدیرمسوول را کرده است.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت حجاب در جامعه اظهار داشت: ما ۱۷ جلسه در وزارت ارشاد به عنوان دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی جلسه داشتیم که بیش از ۲۰ دستگاه مرتبط با این موضوع در آن حضور پیدا می‌کردند. در این جلسات یکسری دستورالعملهایی برای سالم‌سازی محیط اجتماعی به لحاظ عمومی و همچنین دانشگاهها و محیط‌های اداری صادر کردیم تا برای اجرایی شدن این موضوع با ضابطه عمل شود.

وی نمایش‌های مد لباس اسلامی را یک نمونه از تعامل میان ارشاد و وزارت بازرگانی دانست و افزود: با صحبت‌هایی که صورت گرفت، مسوولان مربوطه در وزارت بازرگانی به سراغ تولیدی‌های لباس رفتند و به بیش از ۳۰۰ تولیدی تذکر دادند. همچنین با صحبتی که با طراحان مد شد، قرار شد به سمت مدهای ایرانی و لباس‌های سالم و عفیف بروند، چون این مدها ذائقه نظام و دولت است و با سرمایه‌گذاری در این مورد اصلا ضرر نمی‌کنند.

صفارهرندی در مورد وضعیت فرهنگی دانشگاههای آزاد نیز اظهار داشت: رؤسای دانشگاه آزاد باید این جسارت را پیدا کنند و اگر آنها عمل نکنند شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به این وضعیت رسیدگی کند.

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در مورد کاست‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند نیز اظهار داشت: بسیاری از این نوارها مجاز نیستند، ولی آرم مجاز دارند که به دلیل نقصی که در دستگاه بازرسی ما وجود دارد، هنوز اقدام جدی برای مبارزه با این پدیده انجام نشده است. به بعضی از این نوارها به دلیل کج‌سلیقگی و کج‌اندیشی‌های گذشته مجوز داده شده بود که ما اعلام کردیم این مجوزها را به رسمیت نمی‌شناسیم.

صفار هرندی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان بسیجی در مورد اقامه نماز به هنگام وقت نماز در سازمان‌های ارشاد استانها با توجه به ماهیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنم.