صفایی فراهانی: فوتبال ما در مرز کسب ۲ یا ۴ سهمیه قرار دارد

عضو کمیته‌ی فنی کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که فدراسیون فوتبال ایران باید هر چه زودتر به تعهدات خود در قبال AFC عمل کند، در غیر این صورت تنها دو سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا خواهیم داشت.


محسن صفایی فراهانی پس از بازگشت از نشست کمیته‌ی لیگ حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در جلسه‌ی لیگ حرفه‌ای فوتبال آسیا بحث‌های مختلفی درمورد چگونگی برگزاری رقابت‌های سال آینده‌ی لیگ قهرمانان مطرح شد که مهمترین آن موضوع کسب سهمیه‌ به کشورهای آسیایی و چگونگی پرداخت پاداش به تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها بود که مطرح و تصویب شد.


وی افزود: براساس تصمیم کنفدراسیون آسیا از این پس کلیه‌ی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان براساس جایگاه و نحوه‌ی حضور خود در این رقابت‌ها پاداش دریافت خواهند کرد که طبق مصوبه‌ی کمیته لیگ حرفه‌ای، تیم قهرمان لیگ قهرمانان، مبلغ دو میلیون و ‌٢� � هزار دلار پاداش دریافت خواهد کرد.


صفایی فراهانی هم‌چنین با اشاره به حضور ایران در گروه B سهمیه‌های لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: ژاپن تنها کشوری بود که توانست بدون هیچ شرطی امتیاز لازم برای کسب چهار سهمیه را کسب کند. تیم‌های حاضر در گروه B که ایران نیز جزو آنهاست، به صورت مشروط چهار سهمیه کسب کرده‌اند. آنها موظفند تا ‌١� مهرماه نسبت به رفع ایرادات وارده اقدام کنند، در غیر این صورت از کسب چهار سهمیه محروم خواهند بود.


وی تاکید کرد: در ذیل امتیازات ایران قید شده که کسب ‌٣٣۶ امتیاز همراه با تعهداتی که برای رفع مشکلات کنونی لیگ و باشگاه‌های خود داده است و این بدان معناست که اگر ما نتوانیم تا ‌١� مهرماه به این تعهدات عمل کنیم با سقوط به گروه C تنها دو سهمیه دریافت خواهیم کرد.


صفایی فراهانی افزود: با این شرایط ایران یا چهار سهمیه‌ می‌گیرد یا دو سهمیه، بحث سه سهمیه مطرح نیست و براین اساس باید تلاش کرد تا با رفع نقایص چهار سهمیه را کسب کرد.


عضو کمیته‌ی فوتبال فیفا با اشاره به ایرادات موردنظر AFC برای کسب چهار سهمیه اظهار کرد: مهمترین موضوع بحث تجاری کردن باشگاه‌هاست که فدراسیون فوتبال باید با توجیه کامل باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر نسبت به تغییر اساسنامه و ثبت آنها اقدام کنند. در غیر این صورت از مبحث مذکور هیچ امتیازی کسب نخواهیم کرد و این نیز به معنای تغییر امتیاز ‌٣٣۶ و کسب دو سهمیه خواهد بود.


وی افزود: مهمترین بحثی که تاکنون ایران از آن هیچ امتیازی کسب نکرده حق پخش تلویزیونی است. اگر مسوولان فدراسیون تا ‌١� مهرماه قراردادی با سازمان صدا و سیما تنظیم کرده و آن را به AFC ارایه کنند، می‌توانیم همه‌ی امتیاز موردنظر کنفدراسیون آسیا برای حق پخش تلویزیونی را دریافت کنیم و این نیز راه حل مطمئنی برای کسب تمام سهمیه‌ها خواهد بود.


صفایی فراهانی به ایسنا گفت: نسبت‌های امتیازی کشورهای آسیایی در نشست لیگ حرفه‌ای آسیا مشخص شد و متاسفانه ایران در بین کشورهای حاضر در دسته‌ی B بدترین شرایط ممکن را دارد. ژاپن با نسبت ‌۶٨/٣، کره ‌۴٣/٣، چین ‌۴۵/٣، عربستان ‌٢۵/٣، امارات ‌١۶/٣ شرایط نسبتا مطلوبی دارند اما، ایران در این میان نسبت ‌۴/٣ را دارد و این نیز لب مرز ‌٢ و ‌۴ سهمیه است. این موضوع یک هشدار جدی است و باید مسوولان فدراسیون به آن توجه کنند. با هر سهل‌انگاری به راحتی دو سهمیه را از دست می‌دهیم.


صفایی فراهانی گفت: توجه داشته باشیم که AFC از بهمن سال ‌٨۵ درخواست کرده تا شرایط موردنظر برای کسب سهمیه را ایجاد کنیم و اکنون در خرداد ‌٨٧ قرار داریم. این فرصت بلند را از دست داده‌ایم. حالا باید تا مهرماه – هر چند زمان اندکی است – این شرایط را ایجاد کنیم و این نیز کار دشواری نیست.


صفایی فراهانی هم‌چنین بحث نقص در بلیت فروشی را از دیگر موضوعات قابل اصلاح دانست و گفت: نقص در آیین‌نامه‌ی لیگ باشگاه‌های ایران نیز مورد توجه است. باید آیین‌نامه‌ی باشگاه‌ها حرفه‌ای تنظیم شده و به صورت انگلیسی تهیه و به AFC ارسال شود. این مورد هم از موضوعاتی است که فدراسیون فوتبال ایران برای حل آنها باید تلاش‌های لازم را انجام دهد.


وی افزود: بحث بازدید از باشگاه‌های ایران هنوز نیز محتمل است. نمایندگان AFC در آخرین بازدید خود در مهرماه بار دیگر از امکانات باشگاهی ایران بازدید خواهند کرد. باید تلاش کنیم تا نقص‌های موجود در باشگاه‌ها از جمله رختکن‌ها و جایگاه‌های مخصوص موردنظر AFC را باسازی کنیم تا مشکلی برای کسر امتیاز در این زمینه نداشته باشیم.