صفحه فارسی گوگل ‘نوروزی’ شد


images/20060322/google.jpg جام جم آنلاین: حروف نام گوگل در نشان نوروزی آن با اقلام سفره هفت سین ، سیب و سبزه و سیر و سماق و سنجد و ماهی، شبیه سازی شده است.
به گزارش BBC ، صفحه فارسی گوگل ، جستجوگر مشهور اینترنتی، همزمان با فرارسیدن سال نوی خورشیدی، نشان ویژه ای را به کار گرفته که با نمادی از جشن سنتی نوروز تزئین شده است.
نشان رسمی گوگل از حروف نام این موسسه تشکیل شده اما در نشان نوروزی گوگل ، به جز حرف جی، نخستین حرف نام گوگل که به صورت عادی نمایش داده شده، سایر حروف با استفاده از اقلام سفره هفت سین شبیه سازی شده اند.
این نشان ویژه از روز ۲۹ اسفند بر صفحه فارسی گوگل قرار گرفت و تا پایان تعطیلات چهار روزه سال نو به نمایش در خواهد آمد.
سال گذشته نیز گوگل در صفحه فارسی خود نشان ویژه ای را به مناسبت فرارسیدن نوروز به کار برده بود.
صدها کاربر ایرانی با امضاء توماری اینترنتی از گوگل خواستند تا امسال نیز بار دیگر جشن سنتی نوروز را در صفحات خود مورد توجه قرار دهند. اما مشخص نیست که تصمیم گردانندگان گوگل برای به کار بردن نشان نوروزی در صفحه فارسی این سایت، در پاسخ به خواسته کاربران بوده یا به عنوان رویه ای معمول، در ادامه آنچه سال گذشته انجام داده اند صورت گرفته است.


“دودل”های گوگلگوگل از زمان راه اندازی، همزمان با مناسبتها و رویدادهای مختلف، نشانهای ویژه ای را که با استفاده از نشانه های تصویری و نمادهای خاص هر مناسبت طراحی شده اند به جای نشان رسمی خود در صفحه اصلی سایت به کار می برد. این نشانهای ویژه که محبوبیت و شهرت فراوانی کسب کرده اند، “دودل” (Doodle) نامیده می شوند.
این موسسه آمریکایی در صفحه اصلی سایت بین المللی خود بیشتر به مناسبتهایی توجه نشان داده است که برگرفته از فرهنگ آنگلوساکسون هستند ؛ مناسبتهایی همچون عید شکرگذاری ، هالووین ، روز سنت پاتریک و روز ولنتاین.
همچنین نشانه هایی برای مناسبتهای ملی آمریکایی مانند روز معلم و هفته کتابخانه نیز در صفحه بین المللی این سایت جای می گیرند.
گوگل در سالهای اخیر همچنین نشانهای ویژه ای همزمان با رویدادهای بین المللی مانند اهدای جوایز نوبل ، مسابقات بزرگ ورزشی از جمله جام جهانی فوتبال یا المپیک زمستانی و تابستانی و روزهای جهانی سازمان ملل مثل روز جهانی آب طراحی کرده است.
کارشناسان علوم ارتباطی، کاربرد نشانه های گوگل را علاوه بر یک ظرافت گرافیکی دارای ارزش اطلاع رسانی می دانند که مطابق با سبک و شیوه رایج این موسسه، اطلاعات را به شکلی ساده و موجز انتقال می دهد.
کاربران، با تغییر نشان گوگل از فرارسیدن مناسبتهای مختلف، به ویژه مناسبتهای ناآشناتر باخبر می شوند و می توانند با کلیک بر روی آن، با استفاده از جستجوگر گوگل مجموعه مطالبی را از سایتهای مختلف درباره هر رویداد یا مناسبت بیابند.
گوگل همچنین در صفحاتی که برای زبانهای مختلف و مناطق گوناگون جهان ساخته است، از نشانهای ویژه ای برای مناسبتهای محلی و فرهنگی کاربران بومی آن زبان یا منطقه، استفاده می کند.
کارشناسان بر این عقیده اند که کاربرد این نشانه های بومی و فرهنگی، ابزار بازاریابی موثری برای گوگل بوده است که امروزه یکی از بانفوذترین نامها در ارتباطات اینترنتی است.
نشان نوروزی گوگل هم از جمله نشانهای بومی و محلی است که تنها در صفحه فارسی آن بازتاب داشته است. اما برخی از نشانهای بومی ، همچون نشان ویژه سال نوی چینی ها، علاوه بر صفحات بومی و محلی گوگل در صفحه اصلی و بین المللی آن نیز منتشر می شوند.
هرچند به دلیل نبود زیرساختهای تجارت الکترونیک در ایران، این کشور بازار جذابی برای موسسات اینترنتی نیست اما برخی فعالان فرهنگی امید دارند حضور گسترده مهاجرانی که جشن نوروز را گرامی می دارند در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی ، گوگل را ترغیب کند تا در سالهای آینده ، نشان نوروزی را در صفحه اصلی خود نیز به کار گیرد تا این جشن سنتی برای ۱۵۰ میلیون کاربر گوگل آشناتر شود.