طرح مبارزه با قاچاق‌ مشروبات الکلی اجرا می‌شود

در راستای تشدید مقابله با قاچاق و عرضه مشروبات الکلی، مدیرکل مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی نیروی انتظامی اعلام کرد: طرح مبارزه با قاچاق و عرضه مشروبات الکلی در قالب رزمایش سراسری بزودی اجرا می‌شود.


سرهنگ علی سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» ایسنا با بیان این که مقدمات اجرای طرح از سوی عوامل پلیس آگاهی فراهم شده است، گفت: در این طرح مقرر شده، با قدرت با این پدیده نامشروع که خود زمینه‌ساز وقوع جرایم پرخطر است، برخورد شود.


وی اضافه کرد: کارهای اطلاعاتی گسترده‌ای بر روی باندها و شبکه‌های بزرگ قاچاق مشروبات الکلی، انبارها، خودروهای حمل این کالاها که پیش از این دارای سوابقی بوده و یا وسایط نقلیه‌ای که به تازگی در حمل و نقل فعال شده‌اند، شیوه‌ها و شگرد قاچاقچیان، راه‌های ورود و خروج انجام شده است.


سرهنگ سلطانی با اعلام این که طرح جامع و گسترده بر اساس قانون بودجه سال ۸۶ به مرحله اجرا می‌رسد، خاطرنشان کرد: حمایت مردم از عملکرد پلیس در مبارزه با قاچاق مشروبات الکلی از طریق گزارش‌ها و تماس‌های تلفنی با مرکز فوریتهای پلیسی «۱۱۰» استان‌ها و یا ادارات پلیس آگاهی شهرستان‌ها می‌تواند در موفقیت پلیس نقش بسزایی داشته باشد.


وی اعلام نکردن زمان دقیق اجرای رزمایش که برای اولین بار در سال جاری برگزار می‌شود را هشداری برای قاچاقچیان دانست و گفت: از آنجا که مشروبات الکلی، ام‌الفساد بوده و از جمله جرایم پرخطر در کشور است، به طور جدی با آن برخورد می‌شود.


به گفته مدیرکل مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا، در این رزمایش، تمام نیروهای انتظامی در محورها، مبادی ورود کالا، استانهای عقبه (محل توزیع و فروش مشروبات الکلی) و … به کار گرفته می‌شوند تا امنیت عمومی جامعه با برخورد قاطع با قاچاقچیان برقرار شود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران وی افزود: برخی انبارها و محلهای نگهداری این کالاها شناسایی شده و یک بخشی از آن نیز در حال شناسایی است.گزارشات مردمی پاداش دارد


سرهنگ سلطانی، تعامل میان پلیس و مردم را مثبت توصیف و تاکید کرد: نیروی انتظامی در تمام عملیات‌ها مدیون اطلاع‌رسانی مردم است، چرا که با ارایه گزارشات مردمی، موفقیت‌های زیادی برای کشف جرایم به خصوص قاچاق مشروبات الکلی به دست آمد.


وی مژده داد: افرادی که محل‌های دپو، نگهداری، مشخصات اعضای باندهای فعال در زمینه قاچاق را به پلیس گزارش دهند، پاداش خوبی دریافت می‌کنند، البته این پاداش از گذشته هم بوده و از این پس نیز به قوت خود باقی است.مرزهای غربی و جنوبی، مبادی ورود مشروبات الکلی


سرهنگ سلطانی با بیان این که مشروبات الکلی بیشتر از مرزهای غربی و جنوبی کشور وارد کشور می‌شوند، به ایسنا گفت: منطقه «رأس‌الخیمه» امارات از جمله اماکنی است که مشروبات الکلی از طریق راه دریایی بارگیری و به داخل کشور منتقل می‌شوند، البته بخشی از محموله‌های مشروبات نیز از شمال عراق به صورت زمینی وارد کشور می‌شود.


وی با بیان این که از ابتدای سال جاری تاکنون چند باند بزرگ و فعال در زمینه قاچاق مشروبات الکلی در استان‌های مرزی شناسایی و متلاشی شدند، عنوان کرد: متهمان یکی از این باندها، افرادی بودند که به صورت شبکه‌ای عمل و مشروبات را از شمال عراق وارد کشور کرده و پس از دپوی آنها در حاشیه شهرهای مرزی توسط خودروهای سبک بارگیری و به شهرستانها منتقل می‌کردند.


به گفته مدیرکل مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا، باند دیگر نیز مشروبات الکلی را با خودروهای سنگین منتقل می‌کردند که شناسایی و با جریمه سنگین به مرجع قضایی تحویل داده شدند.


سرهنگ سلطانی با بیان این که مشروبات الکلی به عنوان تجارت پرسود براحتی توسط خودروها منتقل می‌شوند، به ایسنا گفت: مشکل فعلی انتقال مشروبات الکلی با خودروهای سبک، جاسازی کردن آنها در قسمت‌های مختلف خودرو است، چرا که نیروی انتظامی نمی‌تواند تمام خودروها را مورد بازرسی قرار دهد، بنابراین بیشترین تمرکز پلیس بر روی کارهای اطلاعاتی و تقویت آن است تا این کالاها در مبادی ورود متوقف شوند.مصادره اماکن و وسایط نقلیه قاچاق مشروبات الکلی طبق قانون بودجه ۸۶


مدیرکل مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی ناجا به تشدید مجازات برخورد با قاچاقچیان مشروبات الکلی اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون بودجه ۸۶، علاوه بر جریمه ۱۰ برابری قیمت بین‌المللی مشروبات الکلی برای قاچاقچیان، تمامی اماکن و وسایط نقلیه‌ای که برای تهیه، حمل و نقل، نگهداری، توزیع و فروش مشروبات الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مصادره خواهد شد. در اجرای این بند با قدرت و قاطعیت عمل خواهد شد و این قانون نیز از اول فروردین ۸۶ قابل اجراست.