طرح گندزدایی آب به روش الکتـرولیز در کشور انجام شد

مدیر گروه دانشکده بهداشت خانواده دانشگاه علوم پزشکی همدان از اجرای طرح گندزدایی آب به روش الکترولیز برای نخستین بار در کشور خبر داد.


دکتر رحمانی، مجری این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار داشت: با استفاده از روش الکترولیز آب‌های آلوده می‌توان باکتری شاخص «کلیفرم» را نابود کرد.


باکتری کلیفرم نوعی باکتری با عمری طولانی است که پژوهشگران از آن به عنوان باکتری شاخص برای تایید آلودگی آب استفاده می‌کنند. آب آلوده منبع بسیاری از بیماری‌های روده‌یی است.


وی افزود: در حال حاضر، کلرزنی آب مهمترین و متداول‌ترین روش پاکسازی میکروب‌ها و باکتری‌ها در دنیا محسوب می‌شود، اما کلر پسماند و ترکیبات جانبی مضری را ایجاد می‌کند که می‌توانند در انسان بیماری ایجاد کنند.


مدیر گروه دانشکده بهداشت خانواده دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با بیان این که استفاده از روش‌های الکتروشیمیایی در صنعت به دلیل کاهش آلودگی محیط زیست شاخصی برای توسعه کشورها محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در روشهای الکترولیز به دلیل مبادله الکترون هیچ ترکیب جنبی ایجاد نمی‌شود و در گندزدایی آب به وسیله الکترولیز باکتری‌ها و میکروبها به وسیله مبادله الکترون حذف می‌شوند.


وی مزیت دیگر استفاده از این روش را امکان استفاده از آن در زما‌ن‌های اضطراری مانند جنگ، زلزله، سیل و هر زمانی که برای دستیابی به آب به دنبال روشی مطمئن، سریع و ارزان باشیم عنوان کرد.


دکتر رحمانی در پایان با بیان این که این طرح، پژوهشی بنیادی است به ایسنا گفت: از این روش می‌توان حتی در تصفیه خانه‌ها هم استفاده کرد که البته این امر مستلزم تحقیقات بیشتر و توجه به جنبه‌های فنی است.