طرز تهیه چای تازه دمِ کهنه جوش

یکی از اصطلاحاتی که در خصوص چای در زبان فارسی رایج است ” چای تازه دمِ کهنه جوش” می‌ باشد که در این متن به تشریح این اصطلاح و طرز تهیه چای تازه دمِ کهنه جوش پرداخته شده است.

البته منظور از چای، همه چای ‌های گیاهی طبیعی است که امروزه دستهای پنهان مخرب واژه دمنوش را برای آن‌ها انتخاب کرده اند و واژه چای را فقط برای چای کنونی رایج مصادره نموده که از نظر این موسسه، چای رایج خوراکی نیست و سرطان زا می‌ باشد به دلیل اینکه این چایی تراریخته (تغییر ژن یافته) چای خطائی می‌ باشد که زمانی با طلا معاوضه می‌ شده است.

طرز تهیه چای تازه دم:

یک یا چند رقم چای را مخلوط شده با هم در یک تکه پارچه ای کاملاً نخی بسته و در داخل قوری یا کتری برحسب نیاز قرارداده و به آن آب سرد اضافه کرده و با شعله بسیار ضعیف به آرامی به نقطه جوش می‌ رسانیم.

طرز تهیه چای کهنه جوش:

اگر چای تازه دم به مدت زیادی بر آتش مانده باشد به آن چای کهنه جوش گفته می‌ شود.

این چای می‌ تواند برای روزهای متمادی روی آتش باشد و یا گاهی شعله را خاموش و مجدداً روشن نماییم.

اما نباید هرگز بیش از ۲۴ ساعت شعله خاموش بماند.

بدین صورت می‌ توانیم روزها و هفته ‌ها یکسره از آن چای بنوشیم و در صورت لزوم به آن آب جوش اضافه نماییم و تا زمانی که رنگ دهی آن خوب باشد قابل مصرف است.

طرز تهیه چای تازه دمِ کهنه جوش:

زمانی که ما در حال درست کردن چای تازه دم هستیم، به نسبت نیاز به چای تازه دم، یک تا سه لیوان از چای کهنه جوش را نیز به طور سرد به آن می‌ افزاییم و بر روی آن به نسبت نیازمان آب سرد اضافه می‌ کنیم و با شعله بسیار ضعیف به آرامی به نقطه جوش می‌ رسانیم.

بدین طریق چایی که حاصل می‌ گردد را چای تازه دمِ کهنه جوش می‌ گویند یعنی چای تازه دمی که چای کهنه جوش نیز با آن مخلوط شده است.

این چای از کیفیتی بالاتر برخوردار خواهد بود، همان گونه که در پخت نان نیز خمیر قدیمی را با خمیر جدید مخلوط می‌ کنند تا نان خوبی به عمل آید.

موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان

مطلب بالا در حوزه سلامت، تغذیه و تناسب اندام و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۵ April 2016 | 1:25 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.