طلا بیش از ۲۱ دلار ارزان شد

در پی اعلام حمایت وزارت خزانه‌داری آمریکا از فروش طلا توسط صندوق بین‌المللی پول، بهای این فلز گران قیمت در بازارهای جهانی کاهش زیادی یافت.


به گزارش ایسنا، در بازار مبادلات کالای نیویورک (نایمکس) بهای طلا به ۹۳۰ دلار و ۲۰ سنت رسید.


این در حالی است که روز گذشته و در پی افزایش بهای نفت و نگرانی‌ها در خصوص کاهش دوباره نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، بهای طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته بود.


طی روز گذشته در بازار نایمکس بهای طلا برای تحویل در ماه آوریل افزایش سه دلار و ۹۰ سنتی یا ۰.۴ درصدی یافت و به ۹۵۱ دلار و ۷۰ سنت در هر اونس رسید. در همین حال در بازارهای آسیایی بهای طلا برای تحویل فوری با افزایش سه دلار و ۶۴ سنتی یا ۰.۴ درصدی به ۹۴۸ دلار و ۸۴ سنت رسید که نسبت به رکورد ۹۵۳ دلار و ۹۱ سنتی ثبت شده در روز ۲۱ فوریه کاهش ۰.۷ درصدی نشان می‌دهد.


بدین ترتیب هر اونس طلا کاهش قیمت بیش از ۲۱ دلاری داشته است.


صندوق بین‌المللی پول سه هزار و ۲۱۷ تن طلا در اختیار دارد که با این میزان طلا سومین دارنده طلای جهان به شمار می‌رود. این صندوق تصمیم گرفته تا بخشی از طلای خود را به فروش برساند و وزارت خزانه داری آمریکا با این اقدام موافقت کرد که این اقدام منجر به کاهش نگرانی‌ها در بازارهای جهانی و در نتیجه کاهش بهای طلا شد.


به گزارش رویترز، آخرین فروش طلای صندوق بین‌المللی پول مربوط به دسامبر ۱۹۹۹ و آوریل ۲۰۰۰ بوده است.


اقدام صندوق بین‌المللی پول بر بهای دیگر فلزات ارزشمند نیز تاثیر گذاشته به طوری که پلاتین از دو هزار و ۱۳۵ دلار به دو هزار و ۱۲۵ دلار و پلادیوم از ۵۲۰ دلار به ۵۱۳ دلار در هر اونس کاهش یافته است.


انتهای پیام