عباسپور:دانشگاه آکسفوردودانشگاه آزاد مدرک کردان راتایید نکردند

در جلسه غیرعلنی امروز – سه‌شنبه- مجلس شورای اسلامی که با حضور خبرنگاران و پس از پایان جلسه علنی برگزار شد، دکتر علی عباسپورتهرانی‌فرد رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گزارش نهایی در مورد مدرک کردان وزیر کشور را ارائه کرد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: همان‌طور که می‌دانید رییس مجلس طی نامه‌ای ماموریت دادند تا اصالت مدرک کردان مورد بررسی قرار گیرد که ما از وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و مراجع دیگر تهیه کرده‌ایم و با خود آقای کردان نیز جلسه داشته‌ایم.


وی در بیان خلاصه‌ای از این گزارش گفت: در مورد مدرک دکترای افتخاری مشخص شد؛ در حدود سال ۷۶ فردی که به نحوی با انتشارات دانشگاه آکسفورد مرتبط بوده و در ایران فعالیت داشته که اسم و مشخصات وی وجود دارد با تماس با کردان با واسطه شخص دیگری، در ازای مقاله‌ای، پیشنهاد دریافت مدرک دکترای افتخاری از آکسفورد را می‌دهد و کردان مقاله‌ای را ارایه می‌دهد.


وی ادامه داد: پس از مدت‌ زمانی، مدرکی با امضای سه نفر از اساتید دانشگاه آکسفورد می‌آید که بر اساس نظر رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این مدرک دال بر طی روند متعارف دانشگاهی نیست و اصولا این گونه مدرک با امضای رییس دانشگاه اعتبار خواهد داشت که در این مدرک دیده نمی‌شود. لذا روشن گردید که فرد واسط مدرکی که اعتبار رسمی نداشته به عنوان دکترای افتخاری تحویل داده است.


عباسپور در مورد مدرک لیسانس و فوق لیسانس کردان نیز گفت:‌ بر اساس نظر دانشگاه آزاد اسلامی و اطلاعاتی که کردان داده بود مشخص شد که در ابتدای تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که در یک مقطع، ورود به آن، مدرک مقطع‌های قبلی را نمی‌خواست، وی در واحد تهران جنوب در این دو دوره لیسانس و فوق‌لیسانس همزمان واحد‌هایی را گذرانده ‌است؛ آن هم نه به طور کامل.


وی اظهار داشت: اما پس از تصمیم مراجع قانونی ذیربط که برای این دانشجویان و ترتیباتی که برای کسب این گونه مدارک قائل شدند، کردان هم پیگیری امر را برای کسب مدارک نکرد، لذا دانشگاه آزاد نیز مدرکی در این زمینه ارایه نکرده است.


وی گفت: البته جزییات این گزارش در اختیار ریاست محترم مجلس است.


لاریجانی نیز گفت: بر اساس آنچه وظیفه هیات رییسه بود و سوگندی که ما یاد کرده بودیم این موضوع به دلیل آن‌که بعد از رای اعتماد مورد بحث واقع شد ما وظیفه دیدیم که این مساله روشن شود. لذا ماموریتی به دکتر عباسپور دادیم تا آن را بررسی کند که رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات هم رسیدگی کافی کردند و گزارشی ارایه دادند که لپ مطلب همان بود که اکنون ارایه شد.


رییس مجلس شورای اسلامی گفت: فکر می‌کنم لازم بود بر اساس میثاقی که همه نسبت به اهداف انقلاب و شرایط کسانی که باید کارگزار کشور باشند داریم، مطلب از نظر نمایندگان روشن باشد که چگونه بوده است و بعد بر اساس مصالح کشور تصمیم‌گیری شود.